Radní smetli ze stolu návrhy Málka i kolotočářů na uspořádání okleštěné pouti v Chrudimi

0
1931
Salvátorská pouť v Chrudimi. Ilustrační foto: Roman Zahrádka

Více než pětihodinové jednání městských radních rokovalo mimo jiné o žádostech tří subjektů, jež se ucházely o konání letošní chrudimské pouti v omezeném režimu. Jedním z nich byl opoziční zastupitel Roman Málek (v Koalici pro Chrudim za KDU-ČSL) a spolu s ním také dva kolotočářské klany Spilkových, které zná chrudimská veřejnost už po desetiletí.

Srocování davů u plotů by porušovalo vládní nařízení

Radní se nakonec po dlouhé debatě shodli na tom, že prioritou je především ochrana zdraví občanů a rozhodli se všechny tři žádosti zamítnout. „Pokud se konání pouti vyhlásí, tak ji málokdo bude vnímat, že je v omezeném režimu, a přiláká davy lidí, které budou netrpělivě čekat před oplocením. Pochopitelně to bude spojeno s velkou nespokojeností příchozích. Právě na základě toho jsme dospěli k závěru, že by docházelo k porušování vládního nařízení na pozemcích města a všechny tři žádosti jsme zamítli,“ říká první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci).

Foto: Roman Zahrádka

„Zkoušeli jsme ještě prověřit situaci na ministerstvu, zda se do srpna nezvýší povolená kapacita akcí nad tisíc návštěvníků – a nezvýší, psal jsem i hlavní hygieničce, ale ta také odpověděla, že neví, jak to v létě bude. Proto jsem hlasoval proti,“ pokračuje místostarosta Aleš Nunvář (Piráti). Radní dokonce zvažovali mimořádné posunutí termínu konání pouti, avšak v září se konají v Chrudimi Obžínky, proto není vyloučeno, že se na nich objeví některé pouťové atrakce.

Ani jeden návrh nebyl originální. Kdo od koho opisoval?

Salvátorská pouť v Chrudimi má již více než 300letou tradici a město z ní má každoročně příjem ve výši zhruba 800 tisíc korun, přičemž je třeba odečíst z této částky například náklady spojené s úklidem ulic. I tak to ale bude pro městskou kasu znamenat další letošní výpadek příjmů.

Foto: Roman Zahrádka

A jak chtěli soukromí organizátoři pouť v omezeném režimu uspořádat? Kupodivu přišli všichni tři se stejným nápadem, až si je radní dobírali, kdo od koho opisoval. Z plánků, které městu předložili, vyplývalo, že pouťové atrakce měly být soustředěny na největší ploše Resselova náměstí od kostela Nanebevzetí Panny Marie k budově České pošty naproti. Silnice protínající náměstí měla zůstat průjezdná, zatímco parkovací plocha od restaurace U Haničky k prodejně drogerie Gabriel a synové měla sloužit stánkovému prodeji. Technické zázemí pro kolotočáře mělo být pro změnu umístěno za kostelem na Školním náměstí. Dále se počítalo s tím, že všechny uvedené plochy budou obehnány plotem a návštěvníci označeni páskami. Radním se však tento plán nezamlouval. Všichni byli proti, pouze Jiří Koblasa (ANO 2011) se zdržel hlasování.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here