Hynek Habal: proud vody byl tak silný, že ostrouhal velké ryby a nenechal na nich jedinou šupinu

0
1735
Všechno začalo nenápadně silným deštěm. Foto: Hynek Habal

Hynek Habal se nedávno přestěhoval z Chrudimi do Kostelce u Heřmanova Městce, protože si splnil svůj sen a pořídil si tady rodinný dům s rybníkem a dalšími nádržemi. Choval zde pstruhy a další sladkovodní ryby, než přišla neděle 14. června a obrovská průtrž mračen, která změnila během chvíle všechno k nepoznání.

„Přišlo to najednou v pravé poledne, kdy začalo nárazově pršet. Naměřil jsem, že spadlo asi 105 mililitrů srážek na metr čtvereční. Soused na mě mezitím volal, abych si šel z rybníka uklidit lodičku, nebo o ni přijdu. Naštěstí jsem to stihl, stejně jako zvednout stavidla, aby se neutrhla hráz,“ popisuje první chvíle Hynek Habal, kterého mnozí Chrudimáci znají jako letitého mistra Vodovodů a kanalizací Chrudim.

Jak dodává, voda na jeho pozemku se zvedla během asi dvaceti minut o půldruhého metru. Jeho pozemek totiž lemuje potok, který se během chvíle rozvodnil, což bylo způsobeno nejen přívalovým deštěm, ale i vodou z rybníků, které se nacházejí nad Kostelcem ve Vápenném Podolu, Prachovicích a v dalších obcích. U jednoho z nich se měla protrhnout hráz a voda se nezadržitelně hnala dolů do Kostelce a dál k Heřmanově Městci a brala s sebou všechno, co jí stálo v cestě. Habalovi tak přišli o všechny ploty, část zeminy a o veškerou rybí násadu. Poničena byla i veškerá vegetace na pozemku. Jen pro lepší ilustraci – proud vody byl tak silný, že zůstaly některé velké ryby, třeba amuři, napíchnuté na plotu a neměly na sobě jedinou šupinu. „Byly ostrouhané, jako když na ně někdo vzal škrabku,“ upřesňuje Hynek Habal.

Tím ale trable Habalových neskončily. „Ještě během neděle jsem zaznamenal v potoce mastné skvrny, a protože to bylo v pondělí daleko horší, volal jsem do krizového centra, aby se přijeli přesvědčit. Nakonec přijel i hejtman a dokonce u nás natáčel štáb České televize. Jak se později ukázalo, šlo o uniklou naftu a petrolej z nedalekého skladu, který byl za minulého režimu armádní. Tímto únikem mělo dojít ke znečištění všech studní v obci,“ říká závěrem Hynek Habal, který odhaduje škody na svém majetku zhruba na půl milionu korun.

Rybník za chvíli vytvořil se sousedním potokem jednu vodní hladinu. Plot mezi nimi stále ještě držel. Foto: Hynek Habal
V tuto chvíli bylo už zřejmé, že je po násadě pstruhů, která odplavala spolu s vodou z rybníka. Foto: Hynek Habal
Dravý proud vody bral všechno s sebou – ploty, zeminu, ryby, vegetaci. Hráz naštěstí vydržela. Foto: Hynek Habal
Takto to v neděli vypadalo pod pozemkem Habalových. Foto: Hynek Habal
Následky nedělní bouře. Foto: Hynek Habal
Následky nedělní bouře. Foto: Hynek Habal
Následky nedělní bouře. Foto: Hynek Habal

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here