Hra o miliony a kontrolu nad vodou pokračuje. Chrudim chce mít ve VaKu svého zástupce do konce července

0
517
Foto: Pixabay.com

Největší téma posledních komunálních voleb v Chrudimi – navrácení vody zpět do správy měst a obcí, má své pokračování. Vedení města si totiž nechalo schválit zastupitelstvem jména tří kandidátů na neobsazený post v představenstvu Vodovodů a kanalizací (VaK) Chrudim. Zareagovalo tak už na druhé nezvolení chrudimského starosty Františka Pilného (ANO 2011) do představenstva této firmy, kde je Chrudim největším akcionářem.

Odmítáme kádrování našich kandidátů, namítá Nunvář

Důvody této neshody mají být podle zákulisních kuloárů spíše politické, než odborné, neboť se má za to, že Pilný svou odborností všechny ostatní zástupce v představenstvu VaKu odborně převyšuje, včetně předsedy představenstva Miroslava Krčila (nezávislý za ČSSD), který je starostou Hlinska. Právě proto má prý těsná nadpoloviční většina akcionářů vytrvale blokovat bez bližšího vysvětlení Pilného volbu, protože jak někteří politici tvrdí, tito akcionáři údajně nechtějí, aby jim starosta Chrudimi viděl pod prsty. „Zatím jediné, co zaznělo v diskuzi po skončení valné hromady, bylo prý od Krčila to, že jsme nezvolením Pilného dostali přes držku za články o privatizaci vody na Chrudimsku před volbami,“ říká místostarosta Aleš Nunvář (Piráti). „Rozhodně však odmítáme jakékoli kádrování nebo lustrování našich kandidátů, rozhodující je pro nás odbornost,“ dodává vzápětí.

Plní Krčil svoje předvolební sliby? Jaká je skutečnost?

V boji o vodu jde přitom o velké peníze. „Je snem každého podnikatele mít bez většího přičinění neustále plnou peněženku,“ doplňuje starosta Pilný, který současné chování těsné většiny akcionářů VaKu přirovnává k majitelům auta, kteří se rozhodli využívat raději dražších služeb taxislužby, protože je to pohodlnější, i když finančně nevýhodné. „Tvrdím od začátku, že smlouva uzavřená v roce 2006 s rakouským investorem je špatná, protože znevýhodňuje města a obce na Chrudimsku. Když jsem to tlumočil panu Krčilovi, odpověděl mi povrchně, že se rozhoduje v zájmu obyvatel Hlinska, což nepovažuji za argument,“ namítá chrudimský starosta. Už v loňském roce se přitom ukázalo, že VaK Chrudim masivně investuje do mnohem mladší infrastruktury na Hlinecku, než do vodárenské sítě v Chrudimi, která mnohde pochází ještě z dob Rakouska-Uherska a dávno již dosloužila. Že by úlitba hlineckému starostovi za jeho loajálnost ke smlouvě s rakouským investorem, z níž plynou do zahraničí mnohamilionové zisky? Tiskovka po skončení jednání městského zastupitelstva v Chrudimi poukázala mimo jiné na loňskou Krčilovu bilboardovou kampaň před senátními volbami, v níž sliboval navrácení vody zpět do rukou místních obyvatel. A jaká je teď skutečnost? Krčil patří mezi nejhorlivější zastánce pokračování smlouvy, která zajišťuje zahraničnímu investorovi velké zisky na úkor zdejší pitné vody, které je všeobecně nedostatek a patří mezi strategické suroviny státu.

Někteří z akcionářů mi lhali do očí, říká František Pilný

A které kandidáty tedy delegovalo městské zastupitelstvo do představenstva VaKu Chrudim? Do třetice znovu starostu města Františka Pilného (ANO 2011), dále prvního místostarostu Petra Lichtenberga (Chrudimáci) a městského zastupitele Daniela Lebdušku (Piráti). Pilný však nemá o další kandidaturu už zájem a přemluvil k ní svého zástupce Lichtenberga. „Jednoduše proto, že mě někteří starostové v představenstvu VaKu lidsky hodně zklamali. Do očí mi před hlasováním tvrdili, že mě podpoří a když jsem si pak ověřil skutečnost, poučen z předchozího hlasování, byl jsem nemile překvapen. Proto mi ke zvolení chyběla pouhá tři procenta hlasů a neumím si představit, že by dotyční mohli být pro mne důvěryhodnými partnery při dalších jednáních. Musím se sám sebe ptát: je to komplot? Vždyť pokaždé stačí, aby se mezi sebou domluvilo Hlinsko, Luže a Heřmanův Městec, a ostatní akcionáře přehlasují. Na můj vkus trvá tedy tato nenormální situace, nikoli vinou Chrudimě, už dlouho a tratíme jí příliš mnoho času. Namísto reálných kroků jsme svědky politikaření, které po sobě zanechává stopu už z předchozích volebních období, proto jsem Petra Lichtenberga přemluvil, aby kandidoval namísto mě, přestože o to neměl původně zájem, a situace se odblokovala,“ říká starosta Pilný.

Budu loajální k Chrudimi, vzkazuje Petr Lichtenberg

Lichtenberga přitom navrhoval už loni namísto Pilného opoziční zastupitel Roman Málek (v Koalici pro Chrudim za KDU-ČSL) a nezapomněl to připomenout ani při poslední veřejné schůzi zastupitelstva. Nikdo však nebral jeho „zásluhy“ vážně, protože se už delší dobu proslýchá, že právě kandidatury Lichtenberga chtěli znesváření akcionáři dosáhnout, jen aby prý nebyl v představenstvu Pilný nebo někdo z chrudimských Pirátů. Chrudimáci navíc nešli do voleb s tím, že by požadovali ukončení smlouvy se zahraničním investorem v roce 2030, kdy smlouva vyprší. A co na to Petr Lichtenberg nyní? Stane se snadným soustem pro žraloky hájící smlouvu s Rakušany? „Jednoznačně budu loajální k Chrudimi a budu hájit její zájmy, k čemuž mě mimo jiné zavazuje i koaliční smlouva s našimi partnery ve vedení města,“ vzkazuje akcionářům VaKu první místostarosta. Jako ekonom se chce především zaměřit na analýzu hospodaření VaKu Chrudim, na oprávněnost některých investic na úkor Chrudimi a zhodnotit výhodnost či nevýhodnost smlouvy s ohledem na nemožnost čerpání dotací kvůli tomu, že vodu spravuje soukromý investor.

Dojde nakonec k vykoupení infrastruktury s pomocí státu?

A co bude dál? Vedení Chrudimě požaduje, aby byl její člověk zvolen do představenstva VaKu nejpozději do 31. července. Pokud se tak v termínu nestane, požádá o svolání mimořádné valné hromady společnosti. Je ale třeba také dodat, že někteří politici v Chrudimi nemají pro průtahy akcionářů, které vede Krčil, pochopení a dochází jim trpělivost. Navrhují tedy využít pobídky státu, který nabízí dotaci k vykoupení zdejší vodárenské infrastruktury. V podstatě by tím došlo k ukončení smlouvy s rakouským investorem ještě před rokem 2030, což Chrudim neměla původně v úmyslu, chtěla se však postupnými kroky na ukončení sporné smlouvy připravit. Současné průtahy některých akcionářů vedou prý však podle místních Pirátů a hnutí ANO k tomu, aby k ukončení smlouvy nedošlo a mohlo to být zdůvodněno nedostatkem času a nepřipraveností akcionářů k tak zásadnímu kroku, jakým je navrácení vody zpět do rukou místních obyvatel a čerpání zisků z jejího prodeje v jejich prospěch, nikoli na konto v zahraničí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here