Separační dvůr v Markovicích zafungoval jako bumerang z minulého volebního období, který přilétl spolu s peticí

0
1072
Letecký snímek lokality mezi Gorkého ulicí a Markovicemi z roku 1954. Foto: archiv

Největší slabinou bývalého vedení chrudimské radnice byla váznoucí komunikace s občany. Veřejnost se tak zpravidla dozvídala o jejích plánech až tehdy, kdy se k nim nemohla vyjádřit a jakékoli pozdější námitky byly už marné. Uveďme namátkou developerský projekt Kopanický mlýn, záměr na vyvlastnění pozemků v Rubešově ulici kvůli plánované výstavbě velkokapacitního parkovacího domu nebo naposledy chystaný projekt separačního dvora v těsném sousedství rodinné zástavby v místní části Markovice.

Projekt zděděný po předchůdcích ve vedení města

A právě tento problém se vrátil jako bumerang na poslední jednání městského zastupitelstva v podobě petice, kterou sepsali nespokojení občané s některými markovickými podnikateli. Vadí jim zejména, že by v separačním dvoře měla fungovat také kompostárna. Obávají se především možného zápachu z jejího provozu. „Vzali jsme petici na vědomí, přestože neměla všechny potřebné náležitosti. Její autoři dostali ale čas na její dopracování, takže se k ní detailněji vrátíme v září, kdy se sejde další schůze městského zastupitelstva, aby mohla být projednána,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011). Jak dodává, současné vedení radnice zdědilo tento projekt po svých předchůdcích, kteří o něm zapomněli občany, jichž se dotýká, informovat. Zároveň nevylučuje, že může projekt doznat výrazných změn.

V plánu je teď kompostárna podle nejnovějších trendů

„Nejprve je třeba podotknout, že autoři petice stále pracují se starou studií, která počítá s otevřenou kompostárnou a dopravní obslužností separačního dvora přes Markovice, což je pro nás nepředstavitelné. Nejenže jsme přepracováním studie tuto dopravu z Markovic vyloučili, ale chceme zároveň stavět separační dvůr i kompostárnu podle nejnovějších trendů. To znamená, že počítáme v kompostárně se vzduchotechnikou, která by si s případným zápachem hravě poradila a neobtěžovala by okolí,“ pokračuje starosta Pilný. I tak ale nechce starosta komunikaci s občany podcenit a hodlá je se záměry podrobně seznámit. Stejně tak se s nejužším vedením radnice dohodl už na tom, že uspořádá pro zájemce z Markovic prohlídku nejmodernějších kompostárenských provozů v České republice, případně i v zahraničí, kde se Chrudim mezitím nechala inspirovat, aby se přesvědčili, že neprodukuje žádný zápach ani hluk, jak se místní obávají.

Záměr nelze blokovat donekonečna, upozorňuje starosta

A pokud ani potom nebudou Markovičtí s kompostárnou za humny souhlasit? „Potom je ve hře ještě jedna varianta, že nám doporučí ke směně jiný vhodnější pozemek, kde bychom ji mohli postavit. Je však třeba si uvědomit, že bude skládkování odpadu stále náročnější, a to i finančně jak pro občany Chrudimě, tak místních částí, a proto nelze výstavbu obdobných zařízení, jako je separační dvůr, neustále blokovat, protože pak bychom na to dopláceli ze svých peněženek všichni. Jsme si však dobře vědomi, že s našimi modernizovanými záměry nemusí v Markovicích souhlasit každý, rádi bychom ale na svou stranu získali většinu, které nebude bezhlučný a bezzápachový provoz separačního dvora na obtíž. Proto budeme jednat nejen s autory petice, ale i s osadním výborem Markovic,“ uzavírá starosta František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here