Kdo zaplatí nečekané vícenáklady při opravě staticky narušené opěrné zdi na Širokých schodech?

0
1004
Foto: Roman Zahrádka

Práce na opravě staticky narušené zdi v horní části Širokých schodů pod domem čp. 104, jemuž se říká Na Puši, se zastavily. Důvodem je zjištění, že ji není do čeho uchytit, neboť projektant nepočítal vůbec s tím, že by za starší zdí z cihel, jež se nachází nad pískovcovými kvádry, nebyla další zděná či betonová výstuha prudkého svahu. Místo ní je tam jen hlína na pozemku soukromého majitele přilehlé stavební parcely.

Razantní navýšení ceny investiční akce

„Momentálně prověřujeme, co se stavbou dál. Prozatím byla v místě nainstalována výdřeva, která narušenou zeď podpírá, aby nespadla. Statik navrhuje vezdění pilířů nad pískovcové kvádry, aby držely cihlovou zeď, proti jsou však památkáři, podle nichž je takové řešení z historického hlediska pohledově nepřípustné. Pokud bychom se tedy měli přiklonit k názoru památkářů, znamenalo by to všechen pískovec i cihly rozebrat a postavit znovu, přičemž za pískovec by musel přijít beton. Nemusím ani připomínat, že by to znamenalo razantní navýšení ceny této akce. Možná o milion až milion a půl. Otázkou v takovém případě je, kdo to zaplatí – jestli město, nebo soukromý majitel, na jehož pozemku se cihlová zeď nachází. To si ještě budeme muset ujasnit,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011).

Takhle to dopadlo v roce 2008 v Lázeňské ulici při hloubení jámy soukromníkem pod městskými hradbami. Oprava byla nakonec uhrazena ze společných peněz občanů města a vyšla na několik milionů korun.  Foto: Kodl Cr

Město už jednou zaplatilo za zřícení zdi miliony korun

Kvůli narušené statice uvedené zdi jsou Široké schody částečně uzavřené pro pěší už od minulého volebního období, konkrétně od ledna roku 2018. A právě zahájení opravy dlouhodobě vázlo na dohodě s majitelem přilehlého objektu, kdo zeď opraví. Nakonec si ji vzalo finančně na svá bedra město, neboť hrozilo, že se opěrná zeď mezitím zřítí. Další komplikací byl záměr majitele sousedního domu přistavět v těchto místech garáž, což ale stav ani povaha pozemku neumožňují. Město muselo tedy znovu zasáhnout a záměr zastavit. Na radnici mají totiž všichni ještě v dobré paměti zřícení městských hradeb v Lázeňské ulici, k němuž došlo v únoru roku 2008 poté, co majitel sousedního pozemku vyhloubil v těsné blízkosti hradeb hlubokou jámu a narušil tím statiku zmíněného místa. Porušení statiky však nebyl povinen odstranit původce problému, ale vlastník hradeb, tedy město, které nakonec muselo vynaložit na opravu přes dva miliony korun. Zeď musela být navíc nad rámec oprav ještě staticky zajištěna, což si vyžádalo další peníze z městské pokladny. A přesně tomu by chtělo současné vedení města předejít a dohodnout podmínky, z kterých peněz budou nečekané vícenáklady spojené s opravou opěrné zdi, jež se částečně nachází na soukromém pozemku, financovány.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here