Za dveřmi je 15. ročník festivalu Lughnasad v nasavrcké Zemi Keltů

0
954
Lughnasad v nasavrcké Zemi Keltů. Foto: Jaromír Zajda Zajíček

Od úterý 28. července budou Nasavrky patřit Keltům. Začne tam tradiční mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad, který se spolek Boii rozhodl uspořádat i přes aktuální potíže spojené se šířením koronaviru. Akce, které se obvykle účastní několik tisíc lidí, potrvá až do sobotní noci. Ovšem letos se může v nasavrckém skanzenu Země Keltů denně vyskytnout maximálně 500 lidí. Tomu byl přizpůsoben i již ukončený předprodej. Vstupenky na místě tedy seženete, jen pokud nejsou na jednotlivé dny vyprodány. Aktuální informace sdělí tisková mluvčí festivalu Anna Frantalová na mobilním čísle 731 202 981 nebo na e-mailu anna.frantalova@zemekeltu.cz.

Filmy, divadlo, hudba, přednášky i workshopy

Program začne v úterý v 10 hodin takzvanou železnou rozcvičkou, je velmi bohatý a jeho hlavním dějištěm bude zmíněný skanzen. Návštěvníci zhlédnou ukázky irských tanců a budou se moct zapojit do jejich nácviku. Proběhnou komentované prohlídky, na louce se odehrají typické keltské rituály spojené se zradou, svatbou, bitvou či pohřbem a také sokolnická show. Uskuteční se řada přednášek a projekcí zaměřených na archeologické nálezy, duchovní život Keltů, jejich rituály, svátky, bohy i řemesla nebo šperky. Přichystané jsou zajímavé workshopy: třeba kovárna, tkaní či výroba šperků. Pokud jde o koncerty irské hudby, zahrají třeba Strunovrat, Dálach, Deloraine nebo Wolfarian.

Bezplatná je pouze akce před branami skanzenu. Jde o soutěž nejlepších dřevořezbářů motorovou pilou: v pátek a sobotu budou mít jednu hodinu na vyřezání sochy Kelta v životní velikosti. Obě sochy budou vydraženy a výtěžek půjde na léčbu malého chlapce Maytáše.

Poděkovat Matce Zemi za úrodu, kterou poskytla

Lughnasad patří k osmi hlavním keltským svátkům a připadá na přelom července a srpna. Jeho smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat za úrodu, kterou poskytla. Jde vlastně o předchůdce pozdějších dožínek. Rituál spojený s tímto svátkem se ve skanzenu odehraje v sobotu 1. srpna od 17 hodin. Kompletní informace o festivalu lze najít na stránkách http://www.lughnasad.cz.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here