Filmy, které zahraje chrudimský Bioleťák zkraje srpna

0
582

S příchodem nového měsíce dochází v chrudimském letním kině k jedné důležité změně: promítá se od 21 hodin. Za nepříznivého počasí a také v pondělí 3. srpna kino nehraje.

Ačkoli americko-britský mysteriózní thriller Počátek vznikl před deseti lety, je stále vizuálně podmanivý, má překvapivý děj a výraznou myšlenkovou invenci. V úterý se na stříbrné plátno vrátí Dom Cobb, zkušený zloděj, absolutní špička v nebezpečném umění extrakce: krádeže cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Tahle vzácná schopnost z něj učinila vyhledávaného hráče v zákeřném světě korporátní špionáže, ale taky uprchlíka. A stála ho všechno, co kdy miloval. Teď dostane Cobb šanci na vykoupení. Jedna poslední akce mu může vrátit normální život, ale jen pokud se mu podaří provést nemožné. Šestý nejoblíbenější a sedmačtyřicátý nejlepší snímek všech dob dle Česko-slovenské filmové databáze!

Ve středu se zájemci mohou projet Afrikou na pionýru. Celovečerní slovenský dokument o ještě bláznivější výpravě, než jakou známe díky žlutým trabantům, nabídne dobrodružství, které nezná hranice a které žene možnosti vlastního těla i svobodu ducha až do nejvyšších otáček. A zároveň poskytne úchvatný pohled na přírodu a život černého kontinentu. Pět jezdců strávilo v sedle motocyklu pět měsíců. Ze střední Evropy ke Kapskému městu urazili přes 15 tisíc kilometrů. Projeli pouští, pralesem i savanou, protnuli rovník, profrčeli kolem Kilimandžára a dorazili až na nejjižnější místo Afriky: na Střelkový mys. Během cesty spotřebovali 2500 litrů benzínu, natočili 360 hodin záběrů, provedli snad milion drobných oprav a prožili si dvě malárie.

Francouzskou komedii Krycí jméno Lev můžete zhlédnout jako žhavou novinku ve čtvrtek 6. srpna, v den její premiéry v tuzemských kinech. Upjatý psychiatr Romain je fascinovaný svým novým pacientem Leo Milanem, který o sobě tvrdí, že je mezinárodní agent s krycím jménem Lev. ‒ Ale on je přeci jen blázen, ne? Podivín jednoho dne Romainovi sdělí, že mu přímo před očima unesou jeho snoubenku. To se i stane a psychiatr si uvědomí, že Lev je asi jediný, kdo ví, „která bije“. A je taky jediný, kdo ji dokáže zachránit. Zoufalý Romain mu pomůže uprchnout a vydává se s ním na divokou pařížskou honičku za zmizelou Louise, při níž může také zabránit loupeži století ve Francouzské centrální bance.

Americká animovaná komedie Scoob! je zábavou pro celou rodinu. Děti i dospěláci můžou v pátek zjistit, jak to všechno začalo, a podpořit Záhady s.r.o. při řešení jejich nejděsivějšího případu! Film diváka zavede na samotný začátek přátelství Scoobyho a Shaggyho. Dozví se tak, jak s mladými detektivy Fredem, Velmou a Daphne založili dnes již legendární srandabandu Záhady s.r.o. Po stovkách vyřešených případů musí teď ale Scooby a jeho parta přijít na kloub nejprekérnějšího tajemství všech dob. Zločin totiž nikdy nespí a svět má brzy zakusit zlobu přízračného bájného psa Kerbera. Začíná napínavý závod s časem. Psapokalypsa je na spadnutí a prima parta brzy zjišťuje, že pravým klíčem k záhadě může být právě Scooby.

V sobotu zahraje Bioleťák švédské drama Dokonalý pacient. Ve strhujícím příběhu o největším právním skandálu ve švédské historii je hlavní postavou reportér, který zpochybnil celý právní systém. Hannes Råstam se roky snažil prokázat nevinnu Thomase Quicka, odsouzeného na doživotní vězení na psychiatrii. Odhalil chaos, který Quicka do vězení dostal. Nikdo však nemá zájem na tom, aby byl osvobozen a zproštěn vinny nejhorší sériový vrah v zemi: kanibalistický násilník odsouzený za osm vražd, který se přiznal k dalším dvaceti pěti. Rafinovaná dějová skládačka postupně odhaluje neuvěřitelný případ, napínavý až do ohromujícího konce…

Chrudimský filmový klub nabídne v neděli 9. srpna svým příznivcům komedii To musí být nebe, která vznikla v pozoruhodné koprodukci Francie, Kataru, Německa, Kanady, Turecka a Palestiny. Režisér Elia Suleiman obsadil sám sebe do hlavní postavy, která utíká z Palestiny a hledá alternativní domov. Ale poznává, že jeho země je stejně vždycky s ním a příslib nového života se brzy promění v sérii omylů. Ať se vydá jakkoliv daleko, od Paříže po New York, něco muži středního věku připomíná domov: policie, hraniční kontroly a rasismus nejsou nikdy daleko. Ačkoli dělá vše, aby se začlenil do nové společnosti, každý mu neustále připomíná, odkud pochází. A divák ze západní civilizace si s překvapením uvědomuje, k jakým absurdnostem přivedl svůj život, kulturu, společenské způsoby.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: ČK Trailers
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here