Sportovní park Pardubice nabídne aktivní pohyb, ale i mnoho jiné zábavy

0
195

Devět dnů plných aktivního pohybu nabídne i letos Sportovní park Pardubice. V parku Na Špici se na 17 stanovištích vystřídá od 8. do 16. srpna padesátka klubů: děti i dospělí tak budou mít opět skvělou příležitost vyzkoušet si sporty nejrůznějšího druhu.

Díky hrací kartě mohou návštěvníci sbírat záznamy o absolvování jednotlivých disciplín. Za 12 obdrží diplom s jejich jménem a za zvládnutí 16 sportů medaili. Karta je v prodeji v pardubickém infocentru za 80 korun a bude také k zakoupení přímo na pokladnách po celých devět dnů, kdy se Na Špici bude sportovat. Vstup do parku je samozřejmě zdarma.

„Letos v březnu jsme s velkým napětím očekávali, jak se situace kolem koronaviru bude vyvíjet, navrhli spoustu variant a odmítli si připustit, že by se naše akce nekonala ‒ i když jednu dobu to tak vypadalo. Na přelomu května a června, když se začalo s uvolňováním opatření, jsme byli připraveni na všechny varianty. Institucionální partneři, tedy město Pardubice a Pardubický kraj, nás podrželi, a za to jim velmi děkujeme,“ uvedl Pavel Stara z pořádající organizace Deep Vision.

Akce navazuje na projekt z roku 2016 s názvem Olympijský park Pardubice, který během 17 dní navštívilo více než 350 tisíc návštěvníků. Ani letos by se nekonala bez podpory mnoha firem v kraji, které věří jejímu hlavnímu záměru: najít a ukotvit v dětech vztah ke sportu jako k neodmyslitelné součásti života.

Veselá letní škola, ukázky vědy a filmové příběhy o lidské nezdolnosti

Hned v sobotu 8. srpna se v parku představí Služby města Pardubic v rámci tradičního programu s názvem Zažij město. „Pro letošní 5. ročník jsme si pro návštěvníky připravili veselou letní školu, kde otestujeme znalosti malých i velkých. Za úspěšné splnění úkolů si na památku odnesete odměnu a fotku z fotobedny. Ve spolupráci s pardubickým Centrem Kosatec si můžete vyzkoušet hmatové a sluchové pexeso,“ nastínil místopředseda zmíněné organizace Aleš Kopecký.

Neděle 9. srpna bude patřit stále oblíbenějšímu překážkovému závodu pro děti i dospělé Gladiator Race. Lidé se mohou těšit i na atraktivní ukázky vědy, které přichystala pardubická univerzita: ta dění v parku znovu obohatí o stanoviště Science Point.

Od pondělí 10. do pátku 15. srpna se ke sportu a vědě přidají skvělé přednášky. „Vloni se přednáškový stan stavěl poprvé a ukázalo se, že jde o skvělý doplněk ke sportu, kdy se člověk dozví spoustu zajímavostí,“ uvedl Pavel Stara. „Sportovní park Pardubice letos obohatí deset přednášek a pět filmů. Tématem, jež se bude prolínat celým týdnem, je touha najít si svoji vlastní cestu v životě a naší společnosti. Snít totiž může každý. V přednáškách i filmech se tak zaměříme na příběhy obyčejných lidí, kteří sami sebe postavili před těžkou životní zkoušku a prošli jí. Jako nadstavbu pak nabídneme i několik opravdu velkolepých příběhů. Čeká nás cesta kolem Afriky či epická cestu do Santiaga de Compostela očima vozíčkáře. Příběh velké síly a nezdolnosti mají za sebou (a též před sebou) lidé ze spolku Boii, kteří již přes deset let ukazují lidem keltskou kulturu. Skrze film nás navštíví Dan Přibáň a jeho Žlutý cirkus nebo lezecká ikona Adam Ondra,“ upřesnil Jan Kalát z pořadatelského týmu.

Pocta koňským dostihům, adrenalinové zážitky a charitativní běh

Pardubice jsou letos Evropským městem koní, a tak bude celé úterý 11. srpna kromě sportu věnováno také jim. Koně jsou díky kvalifikaci v době konání akce v parku Na Špici její pravidelnou součástí. Úplnou novinkou v programu pak je Freestyle zóna „Bude k dispozici dětem a veřejnosti. Lidé se mohou těšit na MAX rampu, jízdu zručnosti, půjčovnu BMX kol a koloběžek, včetně chráničů a helem. Každý si tak bude moci zdarma vyzkoušet letní extrémní sporty,“ přiblížil novinku sportovního parku Jan Valenta, který ji má na starost.

„Vyvrcholením programu v naší zóně bude sobotní závod Monster Energy Grand BMX. Půjde o oficiální závod o titul MČR ve freestyle BMX v minirampě. Tento závod, který se naposledy konal v roce 2016, se pojede ve třech kategoriích a přiláká nejlepší jezdce této disciplíny z Česka. Diváci se mohou těšit na skvělou podívanou,“ láká na sobotu 15. srpna Jan Valenta. Poslední den sportovního parku, v neděli, se poběží závod Foxconn RUN, který má charitativní podtext. Pro běžce připravíme zhruba pětikilometrovou trať naším parkem: závod je vhodný pro všechny věkové kategorie. Běh je omezený počtem 1000 běžců.

Sportovní park Pardubice bude letos bez kultury a barevného běhu – ale snad to bude možné příští rok. „Chceme předejít větší kumulaci lidí a pódium vůbec stavět nebudeme,“ vysvětlil Pavel Stara. Konat se nebude ani oblíbený běh Barvám neutečeš, který vždy rozhýbal celý park Na Špici. Jeho pořadatelé však počítají se zastávkou v Pardubicích 14. srpna 2021.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Pardubičtí tahouni
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here