Co zahraje chrudimský Bioleťák zkraje září. Promítá se už od půl deváté

0
613

Chrudimské letní kino promítá od 1. září už od půl deváté. Za nepříznivého počasí a také v pondělí 30. srpna se nehraje. Na co se lze v nejbližších dnech těšit?

Aby byl první, obětoval cokoliv. Jak prozrazuje název norsko-švédsko-českého filmu Amundsen, na plátně se v úterý objeví příběh odvážného muže, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první člověk stanul na obou pólech zeměkoule. Dobrodružné drama ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele včetně méně známých skutečností, jako byl jeho komplikovaný vztah s bratrem nebo milostné aféry.

Zemičku kdesi pod horami ovládají vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu však nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá proto novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie a vydírání. Slovenský thriller Sviňa, který je na programu ve středu, nabízí kromě napětí i znepokojivé otázky: Může pravda přežít mezi lidmi, kterým jde o prachy a moc? Copak se Bůh kvůli penězům neštítí ani vraždit?

Christopher Nolan je dnes podle Česko-slovenské filmové databáze třetím nejoblíbenějším režisérem a 2. nejoblíbenějším scenáristou. Nakolik v novince Tenet naplňuje očekávání svých fanoušků i nezaujatého diváka, lze v Bioleťáku posoudit ve čtvrtek 3. září. Neohrožený hrdina akčního sci-fi spektáklu má jedinou hlavní zbraň: slovo obssažené v názvu snímku… V temném světě mezinárodní špionáže bojuje o záchranu celého světa. Vydává se na extrémně komplikovanou misi, ve které pro časoprostor neplatí pravidla, tak jak je známe.

V pátek potěší děti i jejich rodiče americká fantasy komedie Doolittle. Tak se jmenuje doktor, který byl tak výjimečný, že ho jmenovali osobním lékařem anglické královny Viktorie. Před pár lety však ovdověl a od té doby žije v ústraní, za zdmi svého kdysi velkolepého sídla, obklopený smečkou zvířecích přátel, s nimiž si rozumí lépe než s lidmi. Jenže pak mu vpadne do života jeden drzý kluk, jenž si vzal do hlavy, že bude jeho učedníkem, a zároveň ho povolají ke královně, kterou sklátila smrtelně nebezpečná choroba.

Také sobota bude patřit rodinné podívané. Americko-japonský film Ježek Sonic přivede na plátno ježka, který by svou schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě bez mrknutí oka vyměnil za opravdového kamaráda. Ze svého lesního útočiště sice Sonic chodí navštěvovat dobráckého maloměstského šerifa Toma, ale ten si ho ještě nestačil všimnout. A Sonic se snaží nezanechávat stopy své přítomnosti, protože ví, že by pak po něm šli. Kdo? Všichni!

Svou poslední projekci pod letní noční oblohou nabídne v neděli chrudimský filmový klub. Norsko-švédsko-dánské drama Jít krást koně zavede diváka do skandinávské přírody. Listopad 1999. Sedmašedesátiletý Trond žije na samotě a těší se, že i Nový rok stráví sám. S příchodem zimy však zjišťuje, že má za souseda muže, kterého znal v dávném roce 1948. Tehdy bylo Trondovi patnáct a netušil, že ho otec donutí nést břemeno jeho zrady a zmizení… Bylo to léto, kdy chlapec dospěl a ucítil vůni ženy, po které toužil. Stejné ženy, s níž jeho otec hodlal strávit zbytek života.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Totalfilm.cz
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here