Polemika o nové podobě rodného domu Jana Nepomuka Štěpánka. Je necitlivá k okolní historické zástavbě?

0
2049
Štěpánkova ulice. Foto: fb

Rekonstrukce rodného domu Jana Nepomuka Štěpánka v cenru Chrudimě vyvolává rozporuplné reakce zdejší veřejnosti. Občanům se především nelíbí, že bylo s přispěním památkářů umožněno podstatně změnit ráz tohoto historického objektu v městské památkové zóně. V podstatě z něj nezbylo vůbec nic. Snad jen část obvodového zdiva. Vše ostatní muselo ustoupit záměru stavitelů, kteří měšťanský dům proměnili v hybrid, který v sobě kombinuje původní objekt a moderní architekturu s nezvykle hranatou dvoupatrovou nástavbou. Podle mnohých tím byl narušen genius loci „chrudimské podsíně“.

Prý necitlivě provedeno s ohledem na okolní zástavbu

„Ať si každý staví, co chce, je-li to na samotě u lesa, ale nechápu, jak mohl stavební úřad či památkáři tomuhle dát zelenou. Je to fakt necitlivý k historicky zástavbě, a mě osobně se to vůbec nelíbí. Nehodí se to k sobě, ani do téhle ulice, je to vysloveně ošklivý. Když jsme u domu ve stejné ulici chtěli měnit byť jen střešní krytinu, nařídili nám památkáři pouze eternitovou střechu a tenhle paskvil prošel. Nechápu a vadí mi to, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat,“ napsal v diskuzi na sociálních sítích za všechny Martin Plíšek.

Jde o kontrastní oživení historického centra?

V řadě odsuzujících názorů se však našel i jeden, který novou podobu objektu ve Štěpánkově ulici vítá. Napsal ho Ondřej Klatt: „Nerad bych se pletl do víceméně záporného hodnocení, ať už ho hodnotí jakkoliv zcestovalý a designu znalý člověk (zrejmě spíše naopak, jak čtu), ale mě se kontrast a citlivě zasazené proporce líbí. Podle všeho podléhají posledním standardům moderní architektury v návaznosti na kontrastní oživení nejen historických center. Mimo jiné vězte (a my už víme, že tento projekt není v centru Chrudimi jediný, bude tu další. Větší.) …ale jak jsem psal, podle gusta každého.“

Pamětní deska byla na domě odhalena 5. října 1879

Inu, názor si každý udělejme sám. Dům čp. 89/I ve Štěpánkově ulici byl původně gotický, renesančně přestavěný měšťanský dům s klasicistní fasádou. V tomto domě se 19. května 1783 narodil český dramatik, organizátor divadelního života a jeden z trojice ředitelů pražského Stavovského divadla Jan Nepomuk Štěpánek (1783-1844). Na počest toho byla bezplatně odlita v chrudimské slévárně Františka Wiesnera podle návrhu pražského sochaře Jindřicha Čapka pamětní deska, která byla na domě odhalena 5. října 1879 zásluhou Spolku divadelních ochotníků v Chrudimi při příležitosti 35. výročí Štěpánkovy smrti.

Ze stavby zmizely i zdravé původní trámy. Foto: Roman Zahrádka
Rodný dům Jana Nepomuka Štěpánka v roce 1933. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim
Pamětní deska, která byla bezplatně odlitá v chrudimské slévárně Františka Wiesnera podle návrhu sochaře Jindřicha Čapka z Prahy. Foto: Vzpomínky na starou Chrudim

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here