Posvícení na Veselém Kopci potěší duši i mlsný jazyk návštěvníků

0
1121
Foto: SLS Vysočina

V sobotu 5. září se ve skanzenu na Veselém Kopci uskuteční program s příjemným názvem i obsahem Posvícení. Začne v 10 hodin a potrvá do 16 hodin. Při pohybu v tomto areálu Muzea v přírodě Vysočina jsou roušky pouze doporučeny.

V některých roubenkách zavoní tradiční posvícenské pečivo, které bude k zakoupení. Například v hájence se budou péci posvícenské buchty, ve mlýně zase perník tlačený do dřevěných forem.

K posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv, bude tomu tak i na Veselém Kopci, kde vystoupí folklórní soubory Vysočan a Vysočánek z Hlinska. Malý posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci, zase nabídne tradiční dobroty, ale i třeba pomůcky do kuchyně, vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky.

Pro pobavení si zájemci budou moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což býval obyčej provázející posvícenské veselí. „Návštěvníkům jsme ponechali možnost dozvědět se něco také o ostatních kalendářních obyčejích. Interiéry chaloupek totiž zůstaly vyzdobené zvykoslovnými předměty připomínajícími zajímavé svátky,“ doplňuje etnografka Ilona Vojancová. Zmiňme ještě, že posvícenské speciality bude nabízet i hospůdka Na Vejměnku, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: SLS Vysočina
Foto: SLS Vysočina

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here