Netolerantní městská vyhláška byla změněna. Pejskaři dostanou první dvě lokality k volnému výběhu svých psů

0
428
Foto: Pixabay.com

Také si pamatujete na letité nářky chovatelů pejsků v Chrudimi, kteří si stěžovali na netolerantní městskou vyhláškou, která jim neumožňovala nikde ve městě vypustit na volno jejich domácí mazlíčky? To se teď začíná konečně měnit. Nepomohli ani tak ochránci zvířat, jako nová radniční koalice, které se podařilo prosadit v zastupitelstvu otevření prvních dvou tzv. psích louček. Nejde o nic jiného než o lokality, které budou psům vyčleněny k volnému pohybu bez vodítek a náhubků.

Chovatelé budou moci venčit svoje kamarády legálně

„Plníme tím jeden z předvolebních slibů,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011). Jak dodává, Chrudim bylo jedno z posledních měst, které doteď trestalo pejskaře pokutami za to, že umožňovali svým čtyřnohým kamarádům volný pohyb, který nutně potřebují k životu. Chovatelé se tak nemusí už cítit provinile a obávat strážníků. Stejně tak některých spoluobčanů, kterým volný pohyb psů u jejich obydlí vadí. „Alespoň budou mít dobrý pocit, že mohou venčit svoje psy bez vodítka a náhubku legálně a na místech k tomu určených,“ dodává starosta Pilný.

Od 1. října začne fungovat první loučka U Stadionu

Kde tedy mohou chovatelé beztrestně svoje psy na volno venčit? „Od 1. října v prostoru mezi obchodním domem Tesco a novou základnou sanitek, tedy v lokalitě na okraji největšího chrudimského sídliště U Stadionu, které na radnici pracovně říkáme ´kůrovcový lesík´. Byla kompletně vysekána a vyčištěna, osazena lavičkou a odpadkovým košem. Budou zde i informační tabulky. Tento pozemek zůstane neoplocený,“ popisuje první psí loučku František Pilný. „Další chystáme v ulici Na Výsluní poblíž sídliště Na Větrníku, kde žije také hodně chovatelů. Tato lokalita bude již oplocená a rozdělená na prostory pro vychované a snášenlivé psy a pro ty méně ovladatelné. Uvedenou loučku bychom chtěli otevřít v průběhu příštího roku,“ upřesňuje starosta města.

Po letech přehlížení můžeme lidem vyhovět, říká starosta

Jak dodává, nikdy si nepředstavoval, kolik administrativních problémů tak jednoduchá věc, jako jsou psí loučky, přinese. „Změnit městskou vyhlášku bylo to nejmenší. Když ale musíte žádat o povolení Pardubický kraj, myslivce, kteří mají na neoplocených pozemcích honitby, a několik dalších institucí, je to administrativně poměrně náročná a zdlouhavá práce. Naštěstí byly všechny dotčené orgány k našemu úsilí vstřícné a jsem proto velmi rád, že můžeme chrudimských chovatelům po mnohaletém přehlížení vedení radnice vyhovět. Pochopitelně budeme rádi za další vhodné tipy na místa, kde by bylo do budoucna možné venčit pejsky bez vodítka a náhubku,“ uzavírá František Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here