Starostové Chrudimi a Prosetína se předběžně dohodli na výstavbě společné kompostárny. V průmyslové zóně nejspíš nebude

0
941
Vytipovaná lokalita pro společnou kompostárnu v Prosetíně. Foto: fb

Nynější vedení města zdědilo po svých předchůdcích letitý projekt dalšího separačního dvora s kompostárnou v průmyslové zóně Západ na dohled zdejší rodinné zástavbě a musí se proto vyrovnat s peticí občanů, která tento záměr kritizuje a je důrazně proti této výstavbě. Je ale třeba zároveň poznamenat, že pokud Chrudim podobné zařízení do roku 2027 nezprovozní a nezačne třídit komunální odpad podle požadavků Ministerstva pro životní prostředí, budou občané města nuceni platit ročně za odpad více než trojnásobek toho, co platí nyní. Odhaduje se, že až 1800 Kč za rok a jednu osobu (pro čtyřčlennou rodinu by to znamenalo ročně výdaj ve výši 7200 Kč). Nyní je to pouhá pětistovka na osobu.

Hledání východiska z napjaté situace

Občanům Markovic a okolí nejvíce vadí kompostárna, údajně kvůli zápachu. Jak ale zastupitelé dodatečně zjistili, usilují autoři petice nově o úplné zrušení záměru separačního dvora, přestože do něj město mezitím nainvestovalo už několik milionů korun. Chrudimský starosta František Pilný (ANO 2011) se proto snaží hledat východisko z této situace, která může v budoucnu zdejší veřejnost rozdělit na dva tábory – na odpůrce a zastánce nového separačního dvora, kteří jsou toho názoru, že separační dvůr patří právě do průmyslové zóny a nikam jinam. Daleko závažnějším argumentem je pak pro zastánce výstavby hrozba vysokých ročních poplatků za komunální odpad, pokud Chrudim nebude mít takové zařízení včas k dispozici, neboť k jeho zprovoznění zbývá s ohledem na administrativní lhůty a možné průtahy poměrně krátká doba. Autoři petice navíc nenavrhli radnici žádné náhradní řešení pro případ, že by se v průmyslové zóně separační dvůr nestavěl.

Byla vytipována nová lokalita v katastru obce

Starosta města i tak nepřestává hledat novou, vhodnější lokalitu. Nyní, zdá se, se začíná rýsovat možné řešení. František Pilný se totiž dohodl se starostou Prosetína Michalem Vychroněm na možnosti stavby společné kompostárny v katastru obce Prosetín. „Pan starosta je záměru velmi nakloněn, má už dokonce vytipovanou plochu, kde by kompostárna mohla být. Neskončili jsme však jen u kompostu, ale řešili jsme i likvidaci kuchyňského odpadu nejmodernější technologií a také recyklaci papíru, do které by se mohly zapojit Technické služby Chrudim. Domluvili jsme se, že výstavba kompostárny je pro nás prioritní právě v Prosetíně. Kompostárna Markovice tak zřejmě postavena v průmyslové zóně Západ Chrudim nebude,“ uzavírá starosta Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here