Předem domluvené subjekty chtějí bez ohledu na vůli voličů opět vyšachovat vítězné ANO

0
839
Foto: Kodl Cr

Zdá se, že ani tentokrát se vítěz krajských voleb – hnutí ANO 2011, nebude moci ujmout správy Pardubického kraje. Ještě týž den po sečtení hlasů podepsaly totiž ČSSD, převlečená za 3PK – Pro prosperující Pardubický kraj, ODS a TOP 09 a Koalice pro Pardubický kraj dohodu o koordinaci dalších kroků povolebního vyjednávání. Znamená to de facto pokračování stávající přebarvené koalice, kterou by měl znovu vést Martin Netolický (ČSSD).

ANO vedené Martinem Kolovratníkem navrhuje však duhovou koalici. Předem domluvené subjekty by tak přizvaly ke spolupráci i vítěze voleb, což by nejspravedlivěji vystihovalo vůli voličů a nikoli jako před čtyřmi lety, kdy bylo bez ohledu na volební výsledek vítězné ANO nekompromisně obejito. Kolovratník má přitom kraji co nabídnout. Především přislíbené miliardy od ministryně financí Aleny Schillerové (ANO 2011) na některé krajské projekty, které bude stávající trojka jen těžko prosazovat. Bude proto zajímavé sledovat, zda upřednostní „korýtka“ na krajském úřadu, nebo bude více myslet na své voliče a prosperitu Pardubického kraje.

Dalším zajímavým aspektem je nespokojenost části představitelů ODS s narychlo uzavřenou dohodou, která podle nich nezohledňuje volební úspěch koalice ODS a TOP 09 a vyčítá to svému vedení. Dá se tedy předpokládat zvýšený tlak na Koalici pro Pardubický kraj, která podle všeho už nemůže po těchto volbách počítat s tak výrazným početním zastoupením ve vedení kraje jako doposud. Zejména, když se na kraji v posledních dvaceti letech doslova zabydlela. Více budeme vědět v nejbližších hodinách, kdy se ještě sejdou k jednání Netolický s Kolovratníkem a stejně tak výše zmíněná trojka politických subjektů, která bude vyjednávat o možné podobě povolební spolupráce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here