Průzkumné práce u kostela sv. Kateřiny jsou předehrou ke snaze o jeho záchranu

0
286
Pohled na Havlíčkovu ulici od Palackého třídy na přelomu 19. a 20. století v pozadí s kostelem sv. Kateřiny. Někdejší typická stará chrudimská ulice s četnými kupeckými krámky (např. pekařství Čeňka Donáta na nároží vpravo fungovalo v letech 1892-1942) ustoupila později panelovému domu čp. 82-85/III (1979), restauraci a kavárně Kateřina (1984) a Domu obchodu a služeb Borzna s přilehlým parkovištěm (1986). Foto: Vzpomínky na starou Chrudim

Kdo v těchto dnech projde kolem kostela svaté Kateřiny, při troše pozornosti si všimne, že se u venkovní zdi něco děje. V zimě se tam několik týdnů povalovaly odstrojené vánoční stromky, ale nyní jde o vážnou věc. O snahu kostel zachránit.

Je zapotřebí ho odvlhčit, tedy provést drenáž a vysoušení. Ovšem prvním krokem je prozkoumání terénu pomocí statických sond, které mají na starosti archeologové a které začalo zkraje října. K významné budově z prvé poloviny 14. století se dostavili studenti Univerzity Pardubice. Působí tam v rámci své odborné praxe – té se naštěstí netýká plošný zákaz výuky ve školství kvůli koronaviru. Na průzkumné práce dohlíží pedagog, archeolog Jan Musil, zaměstnanec chrudimského muzea. Situaci ovšem zkomplikoval vytrvalý déšť, který v posledních dnech silně promáčel půdu…

Kostel sv. Kateřiny pochází ze druhé poloviny 14. století a původně byl součástí špitálu, tedy jakési středověké nemocnice. Přiléhal k němu stísněný hřbitov. Cílem současného výzkumu je zjistit, jakým způsobem je založeno zdivo a kde se nacházejí hroby. Jedna ze sond opravdu odhalila pozůstatky hrobu – už ve hloubce 130 centimetrů pod zemí. U kostela došlo k dost velkému navýšení terénu: od 19. století o více než půl metru. Právě z této doby je pískovcový podklad, zatímco originální středověké zdivo je položeno níže.

Nadměrná vlhkost podloží je nejspíš způsobena i tím, že se kostel nachází v těsné blízkosti řeky. Tento fakt zohlednila samotná výstavba, a proto ani základní osa kostela není přesně orientována ve směru od východu na západ.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here