Hořelo v kotelně chalupy v Libkově. „Nepodceňujte žhavý popel,“ radí v této souvislosti hasiči

0
170
Foto: HZS Pardubického kraje

Požár v chalupě v obci Libkov hasily v neděli 26. října ráno dvě jednotky hasičů, profesionální ze stanice Seč a dobrovolná jednotka z Nasavrk. Uvedla to mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Pardubického kraje Jana Poláková.

Kouř se rozšířil do všech obytných prostor

„Hasiči po příjezdu na místo provedli průzkum místa zásahu. Hořelo v kotelně. Nájemníci chalupy umístili do plastové přepravky, umístěné na dřevěné paletě, žhavý popel a ten pravděpodobně způsobil poplach hasičů. Ti měli požár pod kontrolou v 8.28 hodin a během deseti minut oheň zcela zlikvidovali. Ohořelou paletu a žhavý popel pak vynesli v dýchacích přístrojích ven mimo budovu. Celá chalupa byla silně zakouřená, přičemž kouř se šířil do všech obytných prostor. Jednotky vyvětraly budovu, včetně sklepa a závěrem provedly průzkum termokamerou. Na místo se dostavil i vyšetřovatel vzniku požárů. Díky rychlému zásahu hasičů se požár naštěstí obešel bez zranění a nezpůsobil ani žádné škody na majetku,“ říká mluvčí Poláková.

Při manipulaci s popelem jej nechte nejprve vychladnout

„I když se může zdát, že popel už není teplý, v plastové nádobě se akumuluje teplo, popel se rozžhaví, roztaví plastovou nádobu a způsobí požár. Pro bezpečnou manipulaci s popelem jej nechte zcela vychladnout a pak ho uložte do nehořlavých nádob, které jsou neporušené, uzavíratelné a umístěné v bezpečné vzdálenosti od hořlavých látek a stavebních konstrukcí z hořlavých hmot. Kvůli špatnému uložení popela každoročně dochází k požárům nejen popelnic a kontejnerů, ale i obytných a hospodářských budov,“ přidává na závěr radu Jana Poláková.

Foto: HZS Pardubického kraje

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here