Zelená brána je ve špatném stavu. Dostane dominanta města bílý kabát?

0
418
Foto: Magistrát města Pardubice, tiskový úsek

Omítnout, či neomítnout ji? O tom se ve městě perníku vedou debaty mezi politiky, lidmi i v médiích už deset let. Zelená brána patří k významným dominantám Pardubic a co do atraktivity jí může konkurovat snad jen tamní zámek.

Věž vysoká šedesát metrů, jejíž základy byly vybudovány ve 12. století, je nyní ve špatném technickém stavu. Radnice tak stojí před důležitým rozhodnutím: Co s nejznámější pardubickou památkou?

Odpověď musí dát zastupitelé. Věž dostává zabrat zejména kvůli odkrytému zdivu vystavenému rozmarům počasí. „Věžové těleso dostává teplotní šoky, protože zdivo je velmi masivní: je široké několik metrů. V létě zůstává jádro zdiva i interiér chladný, zatímco líc se rozpálí. Dochází tak k teplotnímu pnutí a kvůli roztažnosti také ke statickým poruchám. Rovněž na ni působí deště, které jsou ve městě často kyselé,“ vysvětlil Jan Kadlec z Národního památkového ústavu v Pardubicích.

On i další odborníci se shodují v názoru, že Zelená brána se musí omítnout. To ale vzbudilo nesouhlas většiny obyvatel už v roce 2011, kdy magistrát uspořádal veřejnou anketu. Památka navštěvovaná turisty z celé země by totiž už nevypadala tak, jak jsou lidé zvyklí.

Podle techniků je to však nejlepší způsob, jak ji ochránit. K této variantě se přiklání i primátor. „Brzy budeme mít jednání s firmami, které budou schopné realizovat omítnutí tohoto typu stavby. Jsem připraven předložit obě varianty, ale budu doporučovat v souladu s návrhy odborníků omítnutí,“ zhodnotil primátor Martin Charvát (ANO 2011). A dodal, že rozhodnutí je na zastupitelích města. Mělo by zaznít ještě letos, nejpozději zkraje příštího roku.

Alternativním řešením je ponechat pardubické památce dosavadní podobu a zdivo pouze chemicky ošetřit. Ale bílá omítka je věži vlastní, odpovídá jejímu původnímu vzhledu. Brána byla omítnutá od svého vzniku až do roku 1912.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here