Vezmou radní peníze pardubickému letnímu kinu?

0
222
Foto: Pardubické letní kino Pernštejn

Pardubická radnice rozhodla, že letní kino ve městě vypadne z projektu Pardubičtí tahouni. K nim patří velké akce, které dlouhodobě dostávají dotaci od města. Podle zakladatele biografu, které mohou lidé navštěvovat zdarma, Jana Motyčky, jde o neférový krok radních.

Leťák poprvé promítal v létě 2006. Tisíce lidí každé prázdniny zhlédnou více než 60 filmů. I proto politici projekt původně zařadili mezi Pardubické tahouny: tedy mezi 15 největších akcí ve městě, které mají právo na dlouhodobou a hlavně garantovanou dotaci od magistrátu.

Jenže teď má přijít změna. „Letní kino nepatří mezi úspěšné žadatele, neboť nedosáhlo minimálního počtu dosažených bodů pro podporu žádosti,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD). Rozhodnutí ještě není definitivní: musí ho schválit 17. prosince zastupitelstvo. Pokud se tak stane, kino se podle Motyčky dostane do vážných problémů. Už jen proto, že současná dotace 600 tisíc na rok má spadnout na polovinu.

„Jsem hodně naštvaný. Jedna věc jsou peníze a druhá věc je vyškrtnutí ze seznamu těch největších akcí ve městě. To si rozhodně nezasloužíme. Byli jsme jedni z mála, kteří v tomto roce byli i přes pandemii schopni akci uspořádat. Mnozí další nedělali nic, a přesto dostali 80 procent slíbené dotace a ještě budou v Tahounech pokračovat,“ řekl Motyčka.

Nedostatečná komunikace, ochranná známka, málo informovaní zastupitelé

Podle náměstka Rychteckého doplatil Motyčka na dlouhodobě horší komunikaci s radnicí. „Klíčovým kritériem byly zkušenosti se žadatelem, k nimž patří také přiměřenost požadované výše dotace a účelnost využití s ohledem na rozsah pořádané akce. V tomto posledním kritériu u hodnotitelů podle výsledků propadl žadatel Cinema Time nejvíce. Sám jsem se osobně přesvědčil, že některá data o návštěvnosti uvedená v žádosti vůbec neodpovídají realitě a jsou značně nadnesena,“ vysvětlil Rychtecký.

Sám Motyčka tvrdí, že neplánuje před hlasováním politiků obíhat zastupitele a lobbovat u nich za dotaci. „Přijde mi to nedůstojné. Kino dělám 15 let a myslím, že jsme udělali radost mnoha desítkám tisíc diváků. Nechci projekt ukončit, je to moje dítě, ale v této ekonomicky těžké době je to samozřejmě rána, která se na podobě a fungování kina musí projevit negativně.“

Spor má pravděpodobně i osobní rovinu, která souvisí s faktem, že Motyčka si v létě zaregistroval ochrannou známku s názvem Koně v akci. To je výstava, kterou v Pardubicích pořádá Dostihový spolek…. S kauzou dosud nejsou všichni zastupitelé důkladně seznámení, i proto bude čtvrteční rozhodování nejspíš dramatické a výsledek je nejistý.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here