Nízký tlak nedokázaly přístroje změřit. Lékař prodělal alergickou reakci na vakcínu

0
633
Foto: Pixabay.com

Ve Spojených státech zaznamenali zřejmě první případ vážné alergické reakce po aplikaci vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna. Pacientem byl lékař Hossein Sadrzadeh z jedné z nemocnic v Bostonu, který podle serveru ABC trpěl silnými alergiemi, a to především na měkkýše.

V USA se v současnosti smí očkovat už dvěma látkami, a to preparátem od firem PFizer a BioNTech a právě vakcínou od Moderny. Sadrzadeh si přitom vyžádal látku od Moderny kvůli nedávným zprávám z řady zemí ohledně ojedinělých silných alergických reakcí na preparát od Pfizeru.

„Píchli mi tu vakcínu a asi za méně, než minutu jsem cítil, že mi velmi rychle buší srdce,“ řekl lékař s tím, že mu rychle přivolané sestry naměřily asi 154 úderů za minutu. „Cítil jsem takové brnění, znecitlivění jazyka a také krku. Byl to takový známý pocit, který jsem měl při alergických reakcích již dříve,“ dodal.

Lékaři klesl tlak tak nízko, že jej podle jeho slov nebylo možné naměřit na přístrojích. Sestry mu proto dovolily, aby si aplikoval nouzovou injekci s adrenalinem, kterou jako silný alergik nosí vždy při sobě. Následně byl převezen na pohotovost a o něco později propuštěn, protože se jeho stav stabilizoval.

Americké regulační úřady minulý týden při posuzování bezpečnosti látky firmy Moderna diskutovaly o možném riziku alergických reakcí. V testech se takové následky objevily v souvislosti s naočkováním jen jednou, a to deset dní po aplikaci látky u účastníka, který měl rovněž alergii na měkkýše, uvedla tehdy jedna z vědkyň firmy Moderna.

Uznávaný americký epidemiolog Anthony Fauci nedávno upozornil, že lidé trpící alergiemi by se měli nechat očkovat v lékařských zařízeních, kde se o ně v případě nežádoucí reakce budou schopni postarat.

Autor: Washington – ČTK
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Po vakcíně od Moderny mohou lidem otékat výplně po plastických operacích

Vakcína proti covidu-19 od bostonské společnosti Moderna může vyvolávat otoky u lidí, kteří si nechali provést plastické operace, například vyplnění rtů. V místech, kde mají výplně, dochází k otokům. Obě dosud schválené vakcíny, tedy i ta od Pfizeru a BioNTtechu, mohou rovněž ve vzácných případech vyvolávat obrnu lícního nervu.

Podle kalifornské dermatoložky Shirley Chiové jsou otoky v místech kosmetických výplní reakcí imunitního systému organismu. „Imunitní systém, který vyvolává záněty, je po očkování vybuzen, což je ale přesně to, jak by měl fungovat. Je tedy pochopitelné, že se objeví imunitní reakce v těch oblastech, kde je nějaká látka, jež není tělu přirozená,“ uvedla Chiová.

Klinické testy prokázaly, že se otoky objevily u dvou osob, které prodělaly podobnou kosmetickou operaci šest měsíců před očkováním, a u jedné, jež si dva dny po očkování nechala vyplnit rty.

Chiová pro stanici ABC7 dodala, že se otoky podařilo rychle zvládnout podáním antihistaminik a kortikosteroidů.

Obrna lícního nervu

Jedním z vzácných efektů u obou dosud schválených vakcín je obrna lícního nervu, uvedl časopis Forbes. V třetí fázi klinických zkoušek se objevila u čtyř lidí z 30 000, kteří se zapojili do poslední fáze testů očkování od Moderny. Ve třech případech šlo o lidi, kteří dostali vakcínu, ve čtvrtém u člověka, který dostal placebo.

Obrna lícního nervu se také objevila u čtyř lidí z 43 000, kteří se zapojili do třetí fáze klinických zkoušek vakcíny od Pfizeru/BioNTechu.

Obrna je vyvolána opuchnutím obličejového nervu, sedmého z dvanácti kraniálních. Projevuje se obvykle dočasným náhlým ochabnutím jedné strany tváře. Projev je podobný jako u mrtvice.

Autor: Londýn/Washington – Alex Švamberk
Zdroj: https://www.novinky.cz/…188

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here