Pravda vítězí, a proto prohráváme aneb Necyklopedie napravuje (ne)znalosti obecné

0
563
Foto: Kodl Cr

Není sporu o tom, že internetová Wikipedie je počin záslužný a seriózní. V poslední dekádě ji za důvěryhodný zdroj informací považují i mnozí novináři. Už proto, že klíčová hesla téměř ze všech oblastí života na Zemi vytvářejí a korigují vědci a zasvěcení znalci.

Leč není asi v kalendáři vhodnějšího dne, než je silvestrovský, kdy je vhodné upozornit velectěné čtenářstvo na webovou Necyklopedii. Dílem satira, dílem parodie na zmíněnou encyklopedii překypuje humorem různého kalibru: od hodně černého přes štiplavý po neškodně poetický.

Vznikla jako anglofonní projekt, česká verze existuje od ledna 2005 či 2006. A založil ji samozřejmě Jára Cimrman. Necyklopedie sice budí dojem sbírky absurdních hesel, která mají zdánlivě pramálo společného se skutečností, ale je to klam. K jejím hlavním principům totiž patří satirický úhel pohledu – zjevně zamýšlený jako protipól nezaujatého úhlu pohledu, stěžejní zásady Wikipedie. Ovšem nutno podotknout, že mnohá tvrzení a fakta jsou ryzím výplodem (někdy trapně bezuzdné) fantazie. „Necyklopedie může obsahovat politicky nekorektní obsah, sprostá slova a jiné nevhodné formulace a obrázky. Proto by ji nikdo neměl číst, a kdyby ji přesto četl, měl by to co nejrychleji zapomenout,“ stojí hned na úvodní stránce. Inu, lákavé doporučení pro jedince, který se chce pobavit hláškami a fikcí bez hranic a je ochoten riskovat ztrátu útlocitnosti. Výstižné jsou už samotné názvy odkazů: příspěvky = spraseno, editovat = zvandalizuj!, pod lípou = pod parou, diskuze = flamewar, odhlásit se = čus bus.

Nebojácná sázka na nadsázku, byť někdy za hranou

V západním světě přituhuje. A jak migranti z Arábie obohacují terorem vyspělé země, prosazuje se čtyřicet a více pohlaví a v češtině se zvolna zabydluje šílené slovo „hostka“ (aby si feministky na návštěvě připadaly rovnocenné), roste samozřejmě nevraživost vůči recesistům, kteří se na Necyklopedii trefují snad úplně do všeho. Že to někdy dělají s donebevolající nadsázkou či vulgaritou za hranicemi vkusu, je ovšem fakt. Ostatně proto se loni v dubnu musela Necyklopedie přesunout na jiný server…

Česká verze se docela hodně věnuje třeba známým antipatiím mezi Prahou a Brnem či Maďary a Slováky, konspiračním teoriím, ale i zlatokopkám, Rádiu Jerevan nebo nejhorším pivům světa. Nelichotivé stránky zde mají desítky známých politiků či evropských států. Za zmínku rovněž stojí méně kontroverzní pojednání o zajímavých živočiších, vynálezech, otázkách filosofických, historických osobnostech či současném dění.

Chrudim, v budoucnu nazývaná Kuštov

Zajímavé, ale povážlivě zastaralé heslo má v Necyklopedii i naše město. „Chrudim je nyní předměstím nedaleké megalo a nekropole Slatiňan a leží na dolním toku strouhy jménem Kamenice (rozhodnutím chrudimského zastupitelstva přejmenované od chrudimské plovárny až po ostrovy Ptáka Ohniváka na Chrudimku). V současné době dochází k zástavbě posledních volných polí mezi Slatiňany a Chrudimi a tím se na stůl dostává i otázka definitivního sloučení obou obcí,“ píše se hned v prvém odstavci.

Dále heslo zmiňuje „přebudování jednosměrné Široké ulice na obousměrné Široké schody“ nebo ironicky konstatuje: „Protože do letního kina, kde po několik roků nic nepromítali, přestali Chrudimáci chodit, rozhodli osvícení radní, že na jeho místě zbudují parkoviště.“ Zarážející a úděsně neaktuální je ovšem kapitola o chrudimském obchvatu. Nad ní patriot nemůže ani přimhouřit oči!

Zato úsměvné je tvrzení, že „radnici dobyl roku 2010 dinosaurus chrudimské politiky“. Podle hesla dokonce Petr Řezníček dosud vládne městu. No, časy se naštěstí změnily – a autor hesla by to měl zohlednit. Ale údaj, že Chrudim se nachází v kraji Hradubice, je rok od roku pravdivější.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here