Veselý Kopec už láká na masopust na konci ledna. Bude?

0
413
Poražení kobyly ve skanzenu na Veselém Kopci. Foto: SLS Vysočina

V sobotu 30. ledna se na Veselém Kopci u Hlinska možná uskuteční masopust. K vidění bude tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzku letos předvedou obyvatelé z Vortové u Hlinska.

Zda se akce opravdu odehraje, bude samozřejmě záležet na rozsahu vládních opatření v boji s koronavirem. Podívejme se na připravovaný program, který už zveřejnilo Muzeum v přírodě Vysočina.

Nejprve průvod masek, pak poražení kobyly

V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, které bude ještě zopakováno ve 13. hodin. Průvod masek následně vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky maškary zatancují obřadní kolečko: návštěvníci se můžou těšit na laufra, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky či kramáře.

Diváci se však musí připravit na jejich žerty, ke kterým od pradávna patří i pomazání obličeje zvláštním mazadlem. V 15 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu: Přednesou testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila kobyla. Ta pak bude rituálně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech maškar.

Během dne budou také zpřístupněny jednotlivé expozice Muzea v přírodě Vysočina na Veselém Kopci, a to do 15.30 hod. K zakoupení budou upomínkové předměty a tiskoviny, ve stylové hospodě Na Vejměnku bude připravena staročeská zabíjačka.

Vstupné: dospělý 140 Kč; žák 6–15 let 80 Kč; student 15–26 let, senior nad 65 let 120 Kč; rodinné (2 dospělí a max. 4 žáci 6–15 let) 280 Kč.

Dodejme, že rozloučení s masopustním obdobím by se mělo podeváté uskutečnit v Hlinsku v úterý 16. února.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here