Další R-klub v Husově ulici? Spíše komorní hudební bar, namítají jeho provozovatelé

0
1005
Foto: Pixabay.com

Městští radní se zabývali textem petice, která žádá, aby radnice provedla šetření na stavbě budoucího nového sídla R-klubu, který se má ze sídliště Na Rozhledně přestěhovat do Husovy ulice do objektu bývalého Minibazaru vedle hotelu Central. Autorům petice, pod kterou jsou podepsaní Miroslav Panák a Alena Medunová, vadí, že by zde měl vzniknout hudební klub, bar nebo restaurace, a jsou proti jakékoliv výjimce, která by zde umožňovala hudební produkci v období nočního klidu, tedy v době od 22 do šesti hodin ráno.

Petice nesplňuje náležitosti, přesto ji radní projednali

„Nechali jsme text petice standardně vyhodnotit a zjistili, že nesplňuje potřebné náležitosti petice. Proto jsme ji v radě projednali jako podnět občanů. V podstatě jde o to, že si spousta místních lidí nepřeje hudební klub v sousedství hotelu Central. Obávají se hluku, přítomnosti kuřáků před klubem, někteří dokonce tvrdí, že se parčík před hotelem Central stane rájem feťáků. Další se bojí vandalismu a chtějí, abychom stavbu hudebního klubu nechali zastavit,“ vyjmenovává starosta města František Pilný (ANO 2011) námitky obyvatel Husovy ulice.

Radní se však shodli na tom, že nemohou zasahovat do aktivit soukromého subjektu, a pokud požádá o změnu užívání stavby na hudební klub, bar nebo restauraci, je čistě v kompetenci Stavebního odboru MěÚ Chrudim, zda mu to povolí, či nikoliv. Pokud tímto řízením soukromník úspěšně projde a splní všechny požadavky stavebního odboru, pak mu nebude nic bránit v tom, aby zde hudební klub otevřel. Ještě než radní rozhodli, kontaktovali oba provozovatele R-klubu a navštívili objekt bývalého Minibazaru (bývalou prodejnu spotřebního zboží asijského původu), který se má proměnit na hudební klub s barem.

Je to všechno o toleranci lidí, nabádá vedení města

„Mile nás překvapilo, jak oba provozovatelé dbají na to, aby budoucí klub neobtěžoval hlukem okolí. Použili například kamion čedičové vaty k tomu, aby objekt náležitě odhlučnili. Stejně tak nás ujistili, že se fámy o údajném non stop provozu klubu s otevřenými okny nezakládají na pravdě, a seznámili nás například s opatřením, kterým chtějí zamezit, aby lidé chodili ven kouřit. Kdo tam vstoupí a bude chtít vidět hudební produkci, nebude už moci vyjít ven. Pouze v případě, že bude chtít odejít domů,“ říká starosta Pilný. „Sympatické rovněž je, že R-klub nikdy v minulosti nežádal na svoji činnost od města ani korunu a přitom jeho provoz stojí nemalé peníze, stejně jako pořízení vlastního nového působiště. Zvláště v této době, kdy si oba podnikatelé nemohou být jisti vývojem příštích událostí a riskují v podstatě celou svoji živnost,“ přidává se první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci). „Rád bych také zdůraznil, že v jiných městech fungují hudební kluby přímo v bytových domech a nikomu to nevadí. Je to všechno o toleranci,“ doplňuje místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

Hudební bar s muzikou, metal se přestěhuje jinam

Na fungování budoucího klubu jsme se zeptali také jednoho z provozovatelů R-klubu Jiřího Trubáka, který má za sebou několikaleté úspěšné působení v původním R-klubu v sídlišti Na Rozhledně, který bohužel koupil soukromý developer a chystá se ho zbourat, aby zde postavil nové administrativní centrum. „Dramaturgie bývalého R-klubu byla diametrálně odlišná. Šlo v podstatě o multižánrový klub s akcemi pro stovky návštěvníků. To bohužel v Husově ulici nepůjde. Proto bude objekt koncipován jako hudební bar s muzikou, v němž se budou například pořádat přednášky cestovatelů a publicistů, autorská čtení, burzy hudebních nosičů, pořady se stand-up komiky ´Na Stojáka!´ a pochopitelně i kvalitní koncerty, ale v mnohem komornějším akustickém provedení. Jsem už například domluven s fenomenálním jazzmanem Laco Dézcim, který by u nás zase rád vystoupil, a některými dalšími hudebními legendami,“ říká Jiří Trubák. A jak to bude s hlučnými metalovými festivaly, kterých se obyvatelé Husovy ulice tolik obávají? „Jsme domluveni se spolkem Spokul v Heřmanově Městci, který nám vyšel ochotně vstříc, že je budeme pořádat v jejich zařízeních. V Chrudimi se už tyto festivaly konat nebudou,“ dodává Trubák. A kdy se chystá hudební bar otevřít? „Pokud se situace s koronavirem uklidní, tak letos na podzim. Nepočítám totiž, že by se situace dříve stabilizovala,“ uzavírá Jiří Trubák.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here