Dají zastupitelé zelenou stavbě nové autobusové zastávky ve tvaru ptačích křídel v Malecké ulici?

0
437
Takto by měla vypadat nová autobusová zastávka v Malecké ulici. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Premiéra participativního rozpočtování bude mít dnes od 16 hodin na návrh opozičního zastupitele Jana Čechlovského (ODS) dohru na veřejné schůzi městského zastupitelstva. Důvodem je zamítnutí rekonsrukce zdevastované autobusové zastávky v Malecké ulici, a to z jediného důvodu – nenašlo se na ni v městském rozpočtu chybějících 150 000 korun.

Participativní rozpočet přitom počítal pro rok 2020 s celkovou částkou 1.000.000 korun na realizaci vítězných projektů. Vítězem se stala stavba venkovní tělocvičny v Topoli s prvky pro posilování a gymnastiku za 490 tisíc korun. Druhé skončily dětské hry na chodníku jako Čáp ztratil čepičku nebo skákací panák v okolí Speciální základní školy na Školním náměstí za zhruba 160 tisíc korun. Stalo se tedy, že třetí v pořadí, již zmíněná zastávka, se s náklady na své pořízení do uvolněného milionu nevešla a byla proto odmítnuta.

Proti realizaci zastávky vystoupil místostarosta Štěpánek

Některým zastupitelům se to zdálo být škoda už s ohledem na to, že je zastávka ze všech projektů, které občané navrhli, nejužitečnější, neboť by byla využívána každý den širokou veřejností. Proti se však na minulém zastupitelstvu postavil místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti), když uvedl, že by šlo o precedens, pokud by zastávka získala výjimku a byla realizována nad rámec loňského participativního rozpočtu. Zastupitelé napříč celým politickým spektrem byli ale jiného mínění a uložili vedení města najít v rozpočtu chybějící částku. Stejně tak se za tento projekt postavil i starosta města František Pilný (ANO 2011), který navrhne svým kolegům v zastupitelstvu tuto akci zrealizovat ještě v letošním roce.

My si jen připomeňme, že autobusová zastávka v Malecké ulici by měla být postavena stylově ve tvaru ptačích křídel, a to z prostého důvodu – nachází se totiž poblíž přírodní památky Ptačí ostrovy. Posledním projektem, který minulým participativním rozpočtem neprošel, bylo vybudování veřejného griloviště v parčíku za atletickým stadionem. Mnoho místních obyvatel bylo však proti a stejně tak zastupitele tento nápad nijak nezaujal a proto se jím vůbec, na rozdíl od autobusové zastávky, nezabývali. Druhý ročník participativního rozpočtu bude k občanům zase o něco štědřejší, protože budou moci na realizaci svých nápadů využít celkovou částku 1,5 milionu korun, tedy o třetinu více než v loňském roce.

Foto: Město Chrudim, tiskový úsek
Foto: Město Chrudim, tiskový úsek
Současná podoba autobusové zastávky v Malecké ulici už dávno neodpovídá standardům městské hromadné dopravy 21. století. Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here