Místostarosta Pavel Štěpánek: Politici začali být velkou částí veřejnosti vnímáni jako prospěcháři, a to mě unavuje

3
2578
Neuvolněný místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti). Foto: Dagmar Novotná

Mnohé překvapila zpráva, že chrudimský místostarosta Pavel Štěpánek (Piráti) uvažuje po dvou letech strávených na radnici o postupném odchodu z politiky. Vyhověl žádosti Novin Chrudim a poskytl jim na dané téma krátký rozhovor.

Ještě před začátkem tohoto volebního období jste hovořil o tom, že máte do práce v politice velkou chuť. Co se na tom změnilo?

Snad jen tolik, že jsem se z osobních důvodů rozhodl nekandidovat na druhou pozici kandidátní listiny v parlamentních volbách, a to i přes to, že jsem měl v kraji poměrně velkou podporu a ve volbě bych byl nejspíš favoritem. Odmítl jsem rovněž nominaci na místopředsedu krajského sdružení.

Jaký byl skutečný důvod těchto odmítnutí?

Nedávno jsem říkal, že nejsem rozhodnutý ani pro obhajobu lídra komunální kandidátky v Chrudimi a nevylučuji úplný odchod z veřejných i vnitrostranických politických funkcí. Svůj současný mandát hodlám samozřejmě dokončit. Důvodů, které mě k těmto úvahám vedou, je víc a většinou jsou osobního charakteru. Jedním z nich je celková únava z politického prostředí a obecného vnímání této profese.

Co tím myslíte?

Vše, co dělám, dělám s plným nasazením a těmi nejlepšími úmysly. Aktivně prosazuji společně s dalšími Piráty své osobní i naše společné politické přesvědčení, přičemž odlišný politický názor plně respektuji, byť s ním více či méně nesouhlasím. Snažím se hledat řešení a tvořit kompromisy. A věřím, že podobně to má většina aktivních politiků, především na komunálních úrovních. Nicméně někde v historii se stalo, že politici začali být velkou částí veřejnosti vnímáni automaticky jako prospěcháři, kterým ve skutečnosti nezáleží na „obyčejných“ lidech a veřejných záležitostech, ale přicucli se na cecík veřejných rozpočtů. Ostrá obvinění nebo sprosté urážky nejsou proto žádnou výjimkou a často letí veřejným prostorem od lidí, kteří se politikou zabývají sotva po povrchu a podléhají populistickým tendencím a hoaxům. V některých případech jsou pak komentáře na sociálních sítích i na hranici zákona.

Nulová tolerance, nekonstruktivní kritika (pro kritiku), osobní urážky, jakož i zavádějící škatulkování a veřejné ponižování až šikanu – to vše musí politik strpět jenom proto, že má jiný názor, rozhodl se ho prosadit v praxi, vystavit svou tvář rozhořčenému davu a vzdát se tak vědomě svého soukromí, namísto veřejného lynče oponentů pod rouškou hebkých pseudonymů. Takové je současné politické klima a politik to skutečně strpět musí. Pokládám si tedy nyní otázku, zda musím nebo chci být politik. Odpověď na ni zatím hledám. Peníze nejsou a nikdy nebyly mou motivací pro vstup do politiky. Ty se dají vydělat bez ztráty soukromí i jinak a mnohdy snáze.

Pokud bych se nakonec rozhodl, že v roce 2022 už v komunálních volbách kandidovat nebudu, uvažuji o rodinném podnikání. Nadále plánuji pokračovat jako celostátní volební koordinátor Pirátů a podílet se na přípravách a exekuci celostátních kampaní.

Děkuji za rozhovor.

3 KOMENTÁŘE

  1. V kostce, to jsou slova která rád používá směrem k jiným politikům. Není to ukázkový případ jak si udělat z úst žumpu? Když je žumpa v ústech, co ve zbytku horní části těla?

  2. Po přečtení odpovědí pana Štěpánka jsem si tak nějak vzpomněl na Cimrmany a České nebe…“V čem vyniká ten Cimrman?“…“Ve všem!“…“A kdo to tvrdí?“…“Von!“ :-))

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here