Covidová krize přinutila Chrudim razantně šetřit. Dokázala seškrtat rozpočet o 50 milionů korun

2
337
Foto: Kodl Cr

Přesná podoba závěrečného účtu města Chrudim za rok 2020 bude sice známa až v květnu, radní přesto projednávali průběžná čísla, která měli k dispozici. Už teď je přitom jasné, že hospodaření chrudimské radnice poznamenala covidová krize, v jejímž důsledku bylo nutné v loňském roce výrazně šetřit.

„Hospodařili jsme zhruba stejně jako v roce 2019, kdy skončil městský rozpočet přebytkem ve výši 72 milionů korun. Co je však důležitější, že jsme přistoupili s ohledem na covidovou krizi k razantním škrtům ve výdajích města a podařilo se nám nalézt v rozpočtu úspory ve výši zhruba 50 milionů korun. Tomu předcházely dva příkazy starosty a jednání vedení města s vedoucími jednotlivých městských odborů. Intenzivně jsme přitom hledali, kde v rozpočtu škrtnout, a přemýšleli nad úsporami. Nebýt toho, tak by byl výsledek v květnu maximálně do dvaceti milionů přebytku. Z toho je patrné, že se krize na městském rozpočtu Chrudimě výrazně projevila,“ říká první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci), který je zodpovědný za stav městských financí.

Starosta města František Pilný (ANO 2011) je spokojen také s vývojem tvorby zákonných rezerv, neboť se radnici podařilo pod jeho vedením i v době koronaviru snížit pohledávky města. Zejména ty dlouhodobé, jež souvisely s vyúčtováním dotačních titulů a jejich proplacením do městské pokladny. „Pokud jde o pronájmy nebytových prostor či městských bytů, tak tady zůstaly pohledávky na stejné úrovni. Nepotvrdilo se, že by občané nebo firmy přestali kvůli covidu platit svoje závazky,“ konstatuje s povděkem starosta Pilný. Jak dodává, dalším zajímavým ukazatelem hospodaření města je navýšení aktiv Chrudimě o čtyři procenty ve srovnání s rokem 2019. „Předloni jsme měli majetku za 3 053 000 000 Kč a na konci loňského roku už za 3 189 000 000 korun,“ uzavírá František Pilný.

2 KOMENTÁŘE

  1. Skvělý titulek, a šarádu s novým logem města vysvětli kdo? Anus, do jehož bran směřuje autor článku, je gigantický 🙂

  2. Asi se všichni shodneme na tom, že nenávist je špatná vlastnost a negativně ovlivňuje svoje okolí. Nazvat „řiťolezectvím“ přepis tiskové konference městské rady z 23. února je přinejmenším neinformovanost dotyčného (nechci užívat příměr ´hloupost´), protože se online tiskovky neúčastnil a nezná konkrétní čísla, v tom horším případě jde o zmiňovanou nenávist, která je nebezpečím této doby, protože má za cíl vyvolat ve čtenářích pochybnosti anebo je rovnou strhnout k nenávisti. Je tedy na čtenářích, aby si sami pro sebe vyvodili závěry ze zveřejněných materiálů a nikoli na základě anonymního příspěvku se zjevným úmyslem kritizovat pod vlivem subjektivního dojmu nebo s jasným úmyslem škodit. Konstruktivní kritice se rozhodně nebráníme a na případná pochybení podložená důkazy konkrétních osob rádi poukážeme, případně svoje chyby opravíme a omluvíme se za ně. Ve výše uvedeném článku k ničemu takovému nedošlo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here