Chrudim začala s distribucí respirátorů do škol a mateřinek. Díky úsilí starosty Pilného získala i padesát plicních ventilátorů

0
522
Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Chrudim začala s distribucí respirátorů do základních a mateřských škol na území, které spravuje v rámci rozšířené působnosti. Obdržela je od české vlády a jejich další distribuci zajistí starostové jednotlivých obcí. Uvedl to starosta města František Pilný (ANO 2011). Jak dodává, jde celkem o 27 tisíc kusů, které jsou určeny pedagogickým pracovníkům. Pro děti do patnácti let platí výjimka, na základě které jim postačí nosit roušky.

Další dobrou zprávou je, že městští radní schválili návrh darovací smlouvy na plicní ventilátory značky CoroVent. „Určitě jste už slyšeli o vývoji českých ventilátorů CoroVent po uspořádání celonárodní sbírky. Stál jsem u tohoto projektu od samého počátku. Některé osoby jsem mezi sebou propojoval a sháněl jim potřebné komponenty nutné k výrobě prvního prototypu. Pánové teď přišli s nabídkou, že by rádi tyto přístroje přednostně darovali těm, kteří jeho vzniku pomáhali na svět. Nejprve nám nabídli třicet kusů, nakonec jich Chrudim dostala po vzájemné dohodě padesát s tím, že zbývajících dvacet může rozdělit mezi svoje partnerská města. Proto jsme v městské radě schválili darování padesáti ventilátorů CoroVent od firmy MICo Medical, s. r. o. Vyrozumíme tedy všechny okolní nemocnice s tím, že jim můžeme ventilátory v případě nouze a potřeby z našeho skladu rychle zapůjčit. Rada mi schválila také pravomoc smlouvy o výpůjčce s nimi uzavřít,“ říká starosta Pilný.

„Jak už jsem výše poznamenal, že můžeme ventilátory zapůjčit i partnerským městům, tak jsem o tom hovořil s paní primátorkou Svidníku. V jejich nemocnici je situace naprosto kritická a budou zde proto velmi rádi za jakýkoli počet plicních ventilátorů, protože je nemají k dispozici a jsou pro ně nedostupné. Z informací primátorky navíc vyplynulo, že je u nich situace daleko horší než u nás. Platí u nich zákaz vycházení, nesmí se konat ani bohoslužby a přes veškeré zákazy je počet nemocných ve Svidníku stále vysoký. Pokud tedy schválíme smlouvu o výpůjčce mezi Chrudimí a Svidníkem, poputuje několik ventilátorů do Svidníku. A protože bude zapotřebí je tam dopravit, vezmu svoje auto s přívěsným vozíkem a s pomocí další osoby je tam pravděpodobně dopravím,“ uzavírá chrudimský starosta František Pilný.

Foto: fb

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here