Vyléčila se ivermektinem pro koně. Zabral hned

0
1449
Foto: Pixabay.com

Oľga Pietruchová je významná slovenská lidskoprávní aktivistka a někdejší ředitelka odboru rodové rovnosti při ministerstvu práce. V rozhovoru pro Novinky popisuje, jak se přes vánoční svátky doma vyléčila z covidu-19 mimo jiné pomocí antiparazitika ivermektin. Ten přitom velká část lékařských kapacit odmítá pacientům nasadit. „Člověk nemá co ztratit, zabralo to druhý den,“ říká Pietruchová.

Pietruchové začalo být zle přes vánoční svátky. Z obavy z nákazy koronavirem si zašla na antigenní test, který jí ukázal negativní výsledek, což ji uklidnilo. Jenže poté jí vyskočila teplota.

„Po pár dnech bylo jasné, že to není chřipka, protože chřipka za pár dní odezní. Tady to byla velká únava, bolesti kostí, nemohoucnost a nechuť k jídlu,“ popisuje.

Když teplota neustupovala, poradil jí manžel Juraj Mesík, aby vyzkoušela pomocnou léčbu navrhovanou aliancí amerických lékařů FLCCC. „Můj manžel je vystudovaný lékař a on podle těch zahraničních protokolů z Ameriky mi doporučil vysoké dávky céčka, déčka, béčka, zinku, aspirinu a dvě dávky ivermektinu,“ říká Pietruchová.

V období Vánoc nebyl ivermektin určený pro lidi na slovenském trhu dostupný. Manžel jí proto sehnal ivermektin určený pro zvířata, což například americký Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) nedoporučuje. Lék, který použila, byl určený pro koně.

Dávkování dodržovala podle doporučení protokolu FLCCC, to znamená 0.2 mg na jeden kilogram váhy. Zlepšení zdravotního stavu podle svých slov pocítila hned druhý den. „Klesla mi teplota, stoupla saturace a už to šlo lepším směrem,“ vysvětluje.

Protilátky má, vedlejší příznaky ne

Po týdnu od požívání ivermektinu zašla ke své lékařce pro test na protilátky, ze kterého vyplynulo, že covid opravdu prodělala. Podle Pietruchové nemají lidé s ivermektinem co ztratit, protože domácí léčba covidu-19 fakticky neexistuje. „Pošlou vás domů a pomozte si sami. A pak, když jste polomrtví, tak si zavolejte záchranku,“ stěžuje si.

Žádné vedlejší účinky nezaznamenala. „Neměla jsem absolutně žádné obavy, protože vím, že to je čtyřicet let odzkoušený lék, který berou miliardy lidí na světě, a vedlejší účinky při správném dávkování vlastně nejsou.“

Autor: Natálie Lošková, Daniel Drake, Novinky, Bratislava
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Slovenský průkopník léčby ivermektinem: Není náhoda, že naši pacienti žijí

Průkopník léčby covidu-19 za použití léku Ivermektin, emeritní přednosta kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Východoslovenského ústavu srdečních a cévních nemocí Pavol Török v pátek Právu potvrdil, že v jeho ústavu probíhá léčba pacientů s covidem nadále úspěšně.

„Momentálně máme 23 svých pacientů a tři k nám přivezli z jiných nemocnic. Jednoho pacienta, kterého k nám přepravili vrtulníkem z Piešťan v dosti špatném stavu, jsme už odpojili od dýchacího přístroje a v pátek poprvé jedl. Máme z toho radost,“ uvedl.

Lékař zdůrazňuje, že při léčbě covidu-19 podávají pacientům nitrožilně velké dávky vitaminů, především céčka, a orálně tablety ivermektinu. „To je kombinace, která může zachránit téměř každého pacienta, pokud se nasadí včas. Komplexní intenzivistická léčba je samozřejmou součástí terapie, včetně antibiotik, vitaminu D, zinku, selenu, melatoninu, kortikoidů a fraxiparinu. V několika případech jsme aplikovali ECMO (mimotělní membránová oxygenace krve) s výborným výsledkem. Není náhoda, že naši pacienti žijí a jinde umírají,“ zdůraznil Török.

Košického lékaře potěšilo, že se o jeho aplikaci ivermektinu ví i v Česku. „Telefonovali mi například kolegové z pražské Thomayerovy nemocnice, že i jejich pacienti se dožadují ivermektinu.“

V lékárnách chybí

V jeho nemocnici mají zatím ivermektinu dostatek, horší je to podle jeho slov v lékárnách. „Ivermektin se tento týden objevil také v košických lékárnách, ale byl pryč doslova do třiceti vteřin,“ dodal Török.

Stejnou zkušenost měl také zpravodaj Práva v Bratislavě. „Dostali jsme jen dvě krabičky a ty byly okamžitě pryč,“ řekla magistra v lékárně v bratislavské čtvrti Dúbravka. V Mlynské Dolině jsou dvě lékárny, ale ivermektin dostali jen v jedné z nich.

„Zákazníci se na ivermektin ptají každý den, ale zatím jsem jim nemohla vyhovět,“ říká magistra.

Ve druhé lékárně dostali čtyři balení ivermektinu, a i ta byla rychle vyprodána.
Jedno balení stojí 6,60 eura (cca 170 Kč). Lék je na předpis a proplácí ho zdravotní pojišťovna.

Ivermektin mohou na Slovensku předepisovat praktičtí lékaři, ale zatím jim chybějí základní medicínské informace o léčbě.

„Nevím přesně, jak ho mám dávkovat. Něco jsem si sama nastudovala. Už vím, že ho mohu předepisovat při lehkém a středně těžkém průběhu covidu, ale z ministerstva zdravotnictví jsem zatím nedostala nic,“ řekla Právu Eva Fellnerová, praktická lékařka z bratislavské čtvrti Dúbravka.

Autor: Ivan Vilček (Bratislava), Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Jak si slovenští občané vybojovali ivermektin

Dramatický nárůst úmrtí na covid a zpožděné dodávky vakcín vyvolaly na Slovensku odbornou i laickou diskusi o tom, zda existují léky, které by se daly použít k prevenci či léčbě covidu-19.

Předmětem největšího střetu se stal už čtyřicet let používaný antiparazitický lék Ivermektin. Za tu dobu byl podán 3,7 miliardám lidí, prakticky bez vedlejších účinků.

První zmínky o možnostech jeho využívání při léčbě onemocnění covidem se na Slovensku začaly objevovat už začátkem léta loňského roku na sociálních sítích.

Hlavní odbornou oporou při prosazování tohoto velice levného léku se stala Aliance FLCCC (Front Line Covid Critical Care), kterou v březnu 2020 založila skupina světově uznávaných lékařů a vědců z oblasti kritické péče o covidové pacienty.

Když se o jeho aplikaci zajímali lékaři z terénu i laici, valná část lékařských kapacit buď ivermektin zařadila rovnou do kategorie hoaxů, nebo informace o jeho vysoké účinnosti v ničení koronavirů označovala za vědecky nepodložené. Strašilo se také jeho údajnými těžkými vedlejšími účinky.

Přelom v situaci znamenaly iniciativy MUDr. Juraje Mesíka, analytika globálních trendů a rizik, svého času experta Světové banky. Ten na sociálních sítích opakovaně kritizoval nedostatečné kroky ministerstva zdravotnictví v boji s pandemií a upozorňoval na preventivní a léčebný potenciál ivermektinu.

Když úřady nereagovaly, inicioval Mesík před Vánocemi petici. Její autoři „v zájmu odvrácení epidemické katastrofy s potenciálně tisíci mrtvých v zimě 2020/2021“ požádali vládu a parlament okamžitě zlegalizovat dovoz ivermektinu na Slovensko, zpřístupnit ho všem lékařům a začít jím léčit v souladu s terapeutickými protokoly amerických lékařů z FLCCC.
Bez podpory hlavních médií

Sběr podpisů začal prakticky bez pozornosti či podpory hlavních slovenských médií. Nebýt sociálních sítí, které sdílely informace o tomto léku a jeho úspěšném nasazení v košickém ústavu doc. Pavola Töröka, nejspíš by skončil tento pro některé až příliš levný lék v zapomnění.

Díky tlaku občanské společnosti, frustrované katastrofálním růstem počtu covidových úmrtí, vydalo ministerstvo zdravotnictví 26. ledna průlomové povolení k terapeutickému po­užití neregistrovaného léku Ivermektin. Lékaři si ho však museli obstarávat pokoutně sami.

10. února následovalo kladné stanovisko doc. Jozefa Firmenta, hlavního odborníka ministerstva na anesteziologii a intenzivní medicínu:

„V současnosti se podávání ivermektinu hodnotí jako potenciální léčba covidu-19. Očekává se, že IVM (ivermektin) pomůže zmírnit příznaky, snížit vylučování viru pacienty a urychlit propouštění hospitalizovaných pacientů s mírným až středně těžkým průběhem covidu-19. Jako lékaři k potenciálním účinkům IVM přistupujeme opatrně, ale vzhledem k velmi nepříznivému průběhu pandemie na Slovensku vnímáme lék jako určitou naději s tím, že by mohl v souběhu s ostatní léčbou napomoci ke zvratu nemocnosti, úmrtnosti a s tím souvisejícími důsledky.“

Doc. Firment na závěr doporučil: „ivermektin podávat v době počátečních příznaků i později, kdy dochází k respiračnímu selhávání, potřebě saturace kyslíkem, nutnosti neinvazivní i invazivní podpory dýchání.“

Následovaly další apely na ministerstvo zdravotnictví, aby povolilo experimentální používání léku, přestože jak uvedl doc. Firment, dosavadní klinické studie pocházející z vyspělých států pracují s menším počtem podání a pacientů, než je běžné. Zpracování takových studií však bude trvat ještě několik měsíců a mezitím budou umírat lidé, kteří by mohli být zachráněni.
Prvních dvacet tisíc

Pod tlakem prudce vzrůstající smrtnosti a masového živelného obstarávání ivermektinu občany i lékárnami v sousedním Rakousku, stejně jako dokonce požívání veterinární verze léku, vydal resort zdravotnictví 19. února povolení k terapeutickému používání neregistrovaného léku Ivermektin v počtu 20 tisíc kusů.

22. února oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví, že šéf resortu Krajči povolil do té doby největší dovoz léků s účinnou látkou ivermektin. Ministr konstatoval, že je na distributorovi, jak rychle je dodá. Ministerstvo to podle něj neumí ovlivnit.

Autor: Peter Weiss, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Primářka z ARO k Ivermektinu: Lékaři někdy potřebují odvahu

Primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny a poslankyně za stranu ZA ĹUDÍ Andrea Letanovská z bratislavského Národního onkologického ústavu popsala pro Právo a Novinky.cz své zkušenosti s léčbou covidu-19 lékem Ivermektin i důvody, proč se do toho se svými kolegy jako jedni z prvních v Evropě pustili.

Co vás vedlo k tomu použít tento čtyřicet let starý lék na parazity, vši nebo svrab k léčbě covidu-19?

V posledních měsících se o něm šíří informace ze světa i zemí Evropské unie, kde byl tento lék úspěšně podáván pacientům s covidem. Zdá se, že díky němu měli lehčí průběh. To znamená, že měli méně závažné komplikace, dřív se zotavili a dřív zbavili viru. Na základě toho podala Slovenská společnost anesteziologů a resuscitační medicíny žádost na ministerstvo zdravotnictví. Pan ministr žádosti vyhověl, umožnil tento lék přivézt a bez registrace ho experimentálně používat.

Jak ho používáte?

Lék se podává ústně ve formě tablet. Protože se jedná o experimentální lék, je zapotřebí souhlas pacienta. Na začátku jsme ho jednou podali i tak, že si ho pacient sehnal a přivezl sám. V případě, že je pacient v umělém spánku, protože potřebuje umělou plicní ventilaci, je lék podáván žaludeční sondou.

Kdy jste začali a jaké máte výsledky?

Jsou to více než dva týdny, co ho používáme. Na hodnocení dopadu na průběh onemocnění a na celkový výsledek je tedy příliš brzy. Na jedné straně se zdá, že se pacienti snadněji zbavují viru a stávají se negativními po relativně krátké době od užití, a to i pacienti, kteří měli relativně vysokou virovou nálož. To je ale jen jeden parametr, další parametr je ten, jak na tom jsou po klinické stránce (zdravotně). Stav některých pacientů se zlepšil, ale potom jsou jiní, u nichž se stav nezlepšil přesto, že se viru zbavili.

To onemocnění je tak závažné, a tak těžce poškozuje plíce, že se někteří pacienti sice zbaví viru, ale jejich stav se dále zhoršuje, a mohou dokonce zemřít na selhání dýchání. Na jakékoliv závěry potřebujeme delší čas a mnohem víc pacientů.

Kolik pacientů jste vyléčili?

My jsme covidové ARO, respektive ARO s covidovým oddělením.

V naší nemocnici jsou další dvě oddělení, kde pacientům ivermektin podávají. Každý nakažený pacient, který má příznaky covidu a souhlasí, tak tento lék u nás dostane. Někteří nakažení pacienti se k nám na ARO z jiných oddělení vůbec nedostali, jiní dostali a byli doléčeni u nás.

Můj odhad je takový, že nějakých 25 pacientů bylo v našem ústavu zaléčených, nikoliv vyléčených, nepovažovala bych je za vyléčené, na to je ještě brzy. Dva týdny je velmi krátká doba i na velmi dobrý průběh covidu.

Je použití ivermektinu pro účely léčení covidu bezpečné?

Vzhledem k tomu, že se ivermektin používá čtyřicet let a ve světě ho užívaly miliony lidí, se dá říct, že je ten lék dobře vyzkoušený a je i dobře otestovaná jeho tolerance. Zdá se, že je velmi dobře snášený. Slovenské Národní toxikologické centrum vydalo doporučení, jak se stavět k příliš vysokému dávkování při léčbě covidu. I při náhodném užití desetinásobku doporučené dávky jsou nežádoucí účinky tohoto léku mírné a zvládnutelné.

Jak vlastně lék v těle funguje?

In vitro studie, to znamená mimo tělo pacienta, potvrdily tři základní mechanismy, kterými by mohl lék účinkovat. Je to ale samozřejmě potřeba potvrdit in vivo, to znamená v těle pacientů. Nicméně se zdá, že brání množení viru. Lék má všeobecně protizánětlivé účinky a pravděpodobně brání přechodu viru z obalu buňky do jádra.

Kdy je nejlepší lék nasadit?

Vzhledem k předpokládanému mechanismu účinku léku a jeho předpokládané schopnosti umožnit tělu zbavovat se rychleji viru, vše nasvědčuje tomu, že největší benefit by mohl být v počátečních stádiích. Tedy ve chvíli, kdy má pacient potvrzenou infekci a začnou se u něj projevovat příznaky. Jinými slovy v době, kdy se virus množí a je možné zabránit těžkým příznakům.

Máte nějaký příklad z vaší praxe, kdy se někdo díky ivermektinu vyléčil?

Máme případ jedné starší pacientky s pokročilou rakovinou, která potřebovala kyslík z přístrojů a po podání ivermektinu, po nějakých třech čtyřech dnech byla negativní. PCR test ukázal, že už v sobě nemá virus, potřeba kyslíku se snižovala a přibližně po pěti dnech jsme ji přeložili na standardní oddělení bez potřeby kyslíku.

Podáváte ivermektin v kombinaci s dalšími léky?

Podáváme všechny léky, které se pro koronavirus doporučují. Nemáme zatím žádný kauzální lék, které by to onemocnění vyléčil tak, jako antibiotika vyléčí bakteriální infekci. Máme doporučenou podpůrnou léčbu a z těch nejověřenějších to jsou asi tyto: vitaminy C a D, zinek, antibiotika, které mají předpokládaný antivirový efekt, kyslík a ve zvlášť těžkých případech krátkodobě i dexametazon.

Vzala byste si ivermektin vy sama?

Já jsem zatím nebyla infikovaná koronavirem, ale kdybych byla a měla ho k dispozici, tak bych si ho určitě vzala.

Teď když máte vlastní zkušenost, co byste vzkázala svým českým a slovenským kolegům?

Nejdřív bych vysvětlila, proč jsme se do toho pustili i přesto, že lékaři mají rádi léčbu, která je takzvaně evidence based (podložená důkazy), nebo ověřená randomizovanými studiemi, kde jsou ta data neprůstřelná. To zatím chybí.

Ale v takto těžké krizi, kdy máme spoustu nakažených pacientů a jejich stav se zhoršuje, kapacita nemocnic přestává stačit, umírají lidé, přičemž lék prokazuje v jiné indikaci bezpečnost, jsme jinou volbu neviděli.

Pustili jsme se do toho, protože nechceme sedět se založenýma rukama a čekat, na to, až studie za půl roku prokáží jeho účinnost. Řekli jsme si, že vzhledem k tomu, že riziko je malé, tak do toho půjdeme a budeme ho podávat.

Když je tu jakákoli, byť malá vidina toho, že by mohl průběh nemoci zmírňovat, případně snižovat stupeň komplikací, tak to stojí za to, protože zvyšuje pacientovu šanci.

Jak to bude dál, jaký je mezi lékaři o tuto formu léčby zájem?

Pokud mám správné informace tak ministr zdravotnictví Marek Krajčí avizoval, že bude dovezené další velké množství léku do lékárny, tak, aby ten lék mohl být použitý v ambulantní sféře a bude na rozhodnutí jednotlivých lékařů, jestli se rozhodnou ho pacientovi s jeho souhlasem podat.

Lék bude dostupný na předpis, což je správně, protože lékař pacienta poučí o nežádoucích účincích. Všeobecní lékaři by ale k tomu potřebovali doporučení. Bylo by proto v tuto chvíli výborné, kdyby ministerstvo zdravotnictví dodalo doporučení, jak lék podávat a co sledovat.

Část lékařů má velký zájem i proto, že se někteří pacienti na tento lék dotazují a rádi by ho dostali. Jiní jsou naopak skeptičtí, což je úplně pochopitelné vzhledem k tomu, že ještě nejsou větší studie, které by jeho účinnost v této indikaci potvrzovaly. Takže bych řekla, že to je velmi živé a diskutované téma mezi ambulantními i nemocničními lékaři. Snaží se navzájem načerpat zkušenost a možná i odvahu k tomu, aby ivermektin začali používat.

Myslíte, že schválení ministerstvem dodalo lékařům odvahu?

Myslím, že ano, protože ministerstvo zdravotnictví je autorita. Toto není první lék, který byl schválen pro experimentální léčbu. Ministr zdravotnictví vycházel z dostupných informací, že je prokázána bezpečnost v jiné indikaci. Myslím, že to zvýšilo odvahu lékařů lék použít. Velmi důležité je také to, že ministr nezůstal jen u schválení, ale zajistil i dovoz. Lék se musí stát dostupným za přiměřenou cenu, aby byl k dispozici i fyzicky tak, aby si ho pacienti nemuseli sami vozit ze zahraničí.

Český premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo uvedl, že vám kvůli ivermektinu volal. Co ho zajímalo?

Pan premiér se mě ptal na naše zkušenosti, odkdy ho používáme, jaké máme předběžné výsledky, co od něho očekáváme, odkud jsme ho získali a jakým způsobem ho podáváme. Vypadalo to, že ho tyto informace zaujaly a troufla bych si odhadnout, že budou směřovat k tomu, že bude snad dostupný i v České republice.

Autor: Natálie Lošková, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here