Bratislavská lékařka podala ivermektin 80 pacientům. Stav všech se zlepšil

0
786
Šití roušek v chrudimské Modele. Foto: Kodl Cr

Praktická lékařka pro dospělé v bratislavské čtvrti Petržalka Etela Janeková Právu popsala své několikatýdenní zkušenosti s podáváním ivermektinu pacientům. Přínos léku hodnotí zatím vesměs pozitivně.

Jak jste se dostala k ivermektinu?

Začali mi chodit do ordinace pacienti s covidem a už jsem opravdu nevěděla, co s nimi. Léky, které byly dostupné, nestačily, začala jsem proto číst a studovat, co podávají těmto pacientům v zahraničí. Tak jsem se dočetla o ivermektinu.

Zpočátku to bylo tak, že pacienti si tento lék přivezli sami ze zahraničí, protože v sousedních zemích, jako jsou Rakousko a Maďarsko byl ve volném prodeji. Byl tam dostupný na parazitózu.

Takže první dávky jste vlastně nepředepisovala.

Pacienti chodili sami, že ho mají a dočetli se, že je to dobré, ale nevěděli, jak ho užívat. Já si to nastudovala. Byly známé postupy od profesora Paula Marika.

V současnosti je lék dostupný ve slovenských nemocnicích i v lékárnách. Takže už ho předepisujete?

V Bratislavě tento týden přistálo letadlo s 30 000 baleními a bude se používat na základě povolení neregistrovaného léku. Osobně jsem žádala na ministerstvu zdravotnictví, aby byl tento lék dovezen z Turecka. Bude dostupný i v lékárnách. Tato zásilka však bude stačit pouze na přeléčení asi 8000 pacientů. Proto jsem požádala o dovoz dalších 50 000 balení.

Jaké je dávkování?

Dávkování ivermektinu je v počáteční i v pokročilé fázi nemoci 0,2 miligramu na kilogram váhy na den v případě hmotnosti člověka do 90 kilogramů. Pokud má člověk hmotnost nad 90 kilogramů tak dáváme 0,3 miligramy na kilogram váhy na den.

Předpokládám, že ivermektin se podává s dalšími léky.

Ivermektin není lék na covid, je to podpůrný lék, který brání replikaci viru. Hodně záleží na tom, v jakém stavu se pacient ke mně dostane. V počátcích byli pacienti v mnohem těžším stavu než v současnosti. Většinou už přicházeli se zápalem plic, kde měli na rentgenu obraz mléčného skla, ale saturace ještě nebyla natolik snížená, aby museli jít do nemocnice. Tyto pacienty jsem začala léčit. To bylo tak před čtyřmi týdny.

Jaké máte zkušenosti?

Nemám pacienta, který by se po podání ivermektinu nezlepšil. Každý z nich mi řekl, že jakmile užil první dvě tři dávky, už se cítil mnohem lépe. Jeden pacient, který dostal ivermektin, je po smrti, ale ten měl velmi těžké další nemoci. Takže nezemřel na covid, ale s covidem. Ostatní pacienti se velmi výrazně zlepšili. Ani jeden z pacientů, kteří se léčili u mě, se nedostal do nemocnice. To je velmi dobrý výsledek, a to tu byli i pacienti v těžkém stavu.

V kombinaci s čím se podává?

V začátcích onemocnění pokaždé dáváme vitamin D ve vyšší dávce, vitamin C, zinek a aspirin. Pokud na základě výsledků z odběru krve zjistíme, že probíhá bakteriální zápal, přidáme antibiotika. Pokud pacient špatně dýchá, pošlu ho na rentgen. Máme jedno místo v Bratislavě, kde rentgenují pacienty s covidem. To nemá každé město. Pokud na rentgenu vidíme rozběhnutý zápalový proces v podobě obrazu mléčného skla, přidáváme celkovou kortikoterapii. Je to velmi komplexní léčba, protože covid postihuje zápalem celé tělo, takže nemůžeme léčit jen část organismu.

Kolik pacientů s covidem jste léčila ivermektinem?

Už to bude 80 pacientů. Ani jeden z pacientů se nedostal do nemocnice. Měla jsem dva hospitalizované pacienty, ale to bylo ještě na podzim, kdy jsem ještě o ivermektinu nic nevěděli. Oba se vyléčili.

Má vedlejší účinky?

Ivermektin je na trhu 40 let. Mám velmi ráda staré léky, protože od nich vím, co mohu očekávat. U jednoho pacienta jsem měla nežádoucí účinek, ale on užil třídenní dávku najednou a měl z toho průjem. Jinak vedlejší účinky nejsou.

Je tedy úspěch, že Slovensko ivermektin dovezlo?

Je to velký úspěch, že jsme jako odborníci dokázali přesvědčit naše vedení na ministerstvu zdravotnictví na dovoz ivermektinu. Byli samozřejmě pod tlakem, protože situace na Slovensku je velmi špatná. Víc lidí nám umírá a průběh covidu je mnohem horší, jako například na podzim.

Neočekáváme, že je to lék na vyléčení, ale pokud bude v dostatečném množství, mohli bychom ho dávat také preventivně. Ideální by to bylo pro člověka, který byl v kontaktu s pozitivně testovanou osobou. Pokud by byl například pozitivní jeden člen rodiny, ostatní by ho mohli užívat preventivně. Na to ho však zatím nemáme dostatek. Je jasné, že se nesmí podávat těhotným ženám a dětem pod 20 kilogramů.

Zjednoduší, zkrátí tu nemoc a v mnoha případech zabrání hospitalizaci. Navíc je to levný lék a měl by být běžně dostupný. Ostatní léky, které se na covid používaly, jsou enormně drahé. Navíc existují studie, že ivermektin je bezpečný a efektivní.

V každém případě nelze tu infekci podceňovat. Pokud se pacient začne léčit pozdě zůstane mu tzv. postcovidový syndrom s mnoha projevy. Tam bude nutná například dechová rehabilitace. U pacientů přetrvává nespavost i psychické poruchy. Tyto projevy nás budou stát mnohem víc peněz, než kdybychom nakoupili dostatek ivermektinu.

Autor: Ivan Vilček, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Ivermektin může ulevit nemocnicím

Do Česka v úterý přišla první várka ivermektinu, který má pomoci v boji s covidem-19. ČR je tak po Slovensku druhou zemí Evropské unie, která umožnila jeho použití v lékařské praxi.

I když je to lék pro mnohé stále kontroverzní, podle amerických lékařů spojených v alianci FLCCC (Front Line Covid-19 Critical Care) je zatím jediným lékem ze všech testovaných proti covidu-19, který vykazuje účinnost ve všech fázích nemoci.

Je to antiparazitikum, které už čtyřicet let pomáhá léčit desítky milionů lidí v Africe a Asii. Loni po vypuknutí pandemie přišli australští lékaři na to, že ivermektin nejenom úspěšně likviduje parazity v lidech a zvířatech, ale dokáže totéž i s koronaviry.

Bylo to sice jen ve zkumavce, ale tak nadějné, že se toho chopili další lékaři po celém světě. Jedním z hlavních propagátorů ivermektinu je aliance FLCCC v čele s jihoafrickým profesorem Paulem Marikem z lékařské školy ve východní Virginii. Marik hlasitě kritizuje současný způsob domácí léčby covidu-19 v USA.

„Léčba je nulová. Zůstanete doma a budete tam, dokud vám nezmodrají rty a nebudete mít plicní potíže,“ konstatuje tristní skutečnost, kterou dobře známe i z Česka.

„Musíme začít léčit lidi hned, jak se projeví příznaky. Tak, aby lidé nemuseli skončit v nemocnici a neumírali tam,“ vysvětluje. Při včasném zahájení léčby je podle něho také méně pravděpodobné, že se u nemocných projeví dlouhodobé následky, které covid-19 způsobuje.

Americký Národní ústav zdraví (NIH) zatím jasný pokyn ohledně ivermektinu nevydal, ale změnil své původní stanovisko z loňského léta z „nedoporučuje se“ na neutrální „ani se nedoporučuje, ani doporučuje“. Pro lékaře z FLCCC to byl poloviční, ale těžce vybojovaný úspěch, protože stejně jako u nás, i v USA je drtivá většina lékařských kapacit skeptická k přijímání naléhavých rozhodnutí, byť je koronavirová pandemie obecně považována za nejhorší zdravotní krizi za sto let od španělské chřipky.

SÚKL čeká na studie

Šéfka českého SÚKLu Irena Storová svůj zdrženlivý postoj k ivermektinu vysvětluje stejně jako další její kolegové nedostatkem „kvalitních klinických studií“ a malým vzorkem pacientů, kteří jím byli léčeni. Jak řekla v rozhovoru pro Právo, nejradši by počkala na výsledky větších studií, například té, kterou připravuje Oxfordská univerzita. „Nedá se odhadnout, jak dlouho to bude trvat, určitě to ale není záležitost na pár týdnů,“ řekla. Oxfordská univerzita v pondělí na dotaz Práva odpověděla, že se studií ještě ani nezačala.

Podle profesora Marika ivermektin významně snižuje riziko úmrtnosti, zejména je-li podán v raném stadiu nemoci. Na výtky ohledně toho, zda jsou studie, na které se FLCCC odvolává, věrohodné, odpovídá, že všichni vědci, kteří studie provedli, došli ke stejnému závěru.

„To všech těch 288 vědců falšuje data?“ ptá se. Vědci z FLCCC vypracovali protokol léčby covidu-19, který je založen na kombinaci ivermektinu s dalšími látkami, především vitaminem D. Jako prevenci ho bere i hlavní epidemiolog americké vlády Anthony Fauci. Protokol dále doporučuje podávat pacientům silné dávky vitaminů C a B, melatonin a zinek. To jsou volně dostupné doplňky, které FLCCC doporučuje brát i zdravým lidem jako prevenci.

V tom je zajedno i s vědci, kteří ivermektinu nedůvěřují. FLCCC vypracovalo dva přístupy k léčbě doma. První se týká profylaxe, což je situace, kdy je člověk v těsném kontaktu s nakaženým, například v rodině. To má u něj zabránit případnému propuknutí vážného průběhu nemoci.

Druhý se týká už nakažených pacientů, kteří potřebují pouze ambulantní péči.

Podrobnosti obou protokolů najdete na stránkách FLCCC. Tyto protokoly jsou však jen doporučení, byť od renomovaných lékařů. Ministerstvo zdravotnictví by mělo co nejrychleji vypracovat vlastní pokyny a doporučení pro praktické lékaře, kteří s léčbou ivermektinem nemají zkušenosti.

Autor: Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/…775

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here