Je rozhodnuto: Pardubice budou mít moderní fotbalový stadion

0
1084
Foto: pardubice.eu

Pardubické zastupitelstvo ve čtvrtek 11. dubna s konečnou platností odsouhlasilo výstavbu fotbalového stadionu za 314 milionů korun. Přesněji jde o rekonstrukci stadionu v centru města. Chrám zasvěcený celosvětově nejpopulárnějšímu sportu má pojmout 4 600 diváků a hotový má být za 94 kalendářních týdnů.

Pro záměr hlasovalo 24 zastupitelů, 12 členů ho odmítlo. Politiky v čele radnice podpořili všichni zastupitelé z hnutí ANO. „Buď stadion schválíme, nebo projekt zavrhneme a tribuny budou chátrat dál a tím i centrum města. Fotbalisté sestoupí, obdrží pokutu a o ostudě nemá smysl diskutovat. Projekt je komplexně úspěšný, protože řeší zanedbaný prostor v centru a navrátí fotbal domů. Navíc přiláká zákazníky místním podnikatelům,“ argumentoval za hnutí Jan Hrabal.

Proti byla jednotně pardubická ODS. „V tuto chvíli město na investici nemá finance. Zadání metodou design and build je pro tento druh stavby naprosto nevhodné, můžeme očekávat vícenáklady,“ odůvodnil za stranu zastupitel Petr Klimpl. Mezi odpůrce patří také Piráti, kteří kritizují umístění stadionu v historickém centru města. „Struktura městského centra by se měla propojit s nábřežím, mělo by tam vzniknout veřejné prostranství, které by sloužilo více lidem,“ okomentoval to jejich zastupitel Vojtěch Jirsa.

Nováček si vede výborně, ale má nůž na krku

Rozhodování samozřejmě přihlíželi zástupci pardubického fotbalového klubu. Ten do první ligy postoupil po 50 letech (!) a coby nováček si vede výborně: pohybuje se ve středu tabulky. Pokud se ale ve městě do konce fotbalové sezóny nezačne stavět stadion, pardubický tým bude muset podle podmínek Fotbalové asociace České republiky (FAČR) sestoupit. Zatím hraje své domácí zápasy v Praze: ve vršovickém Ďolíčku. „To, co nám bylo letos umožněno, se děje pouze jednou. Pokud administrativně spadneme do druhé ligy, za rok by se nám ji podařilo opět vykopat a měli bychom postoupit do první ligy, už nám to nikdo neumožní. Postoupit pak budeme moci, jen pokud bude stadion stát,“ upozornil sportovní manažer FK Pardubice Vít Zavřel.

Pro udržení licence budou muset Pardubice brzy předložit důkazy, že jsou na projekt připravené peníze, podepsanou smlouvu se zhotovitelem a projekt, který má být dokončen a zkolaudován do 94 týdnů. „Z toho fotbalový svaz uvidí, že pravděpodobně stadion zvládneme včas postavit,“ uvedl Zavřel. A dodal, že zástupci FAČR by mohli být součástí týmu, který se bude podílet na dokončení projektové dokumentace tak, aby stadion opravdu splňoval všechny podmínky pro první ligu.

„Termín je napjatý, ale zvládnutelný. Ihned začneme připravovat podklady pro licenční řízení,“ řekl pardubický primátor Martin Charvát (ANO).

Stojí ještě za zmínku, že tribuny za brankami projektanti vítězné firmy Porr koncipovali tak, aby je bylo možné zvýšit. Kapacita stadionu by pak stoupla na 6 600 diváků. Zvažuje se i varianta, že by se postavily tribuny i v rozích, čímž by se stadion uzavřel a jeho kapacita by se navýšila na 8 tisíc diváků. To už jsou parametry umožňující fotbalovým klubům účastnit se evropských pohárů.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: pardubice.eu
Foto: pardubice.eu
Foto: pardubice.eu
Foto: pardubice.eu
Foto: pardubice.eu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here