Nezkusit ivermektin je neetické, tvrdí světoví lékaři

0
678
Foto: Nemocnice Pardubice

Účinnost ivermektinu prokazuje dost studií, jen je potřeba více číst, shodli se lékaři z různých koutů světa na společné videokonferenci, na kterou byla pozvána řada světových médií včetně Práva.

Mezi diskutujícími byli americký lékař Pierre Kory z aliance FLCCC (Front Line Critical Care), izraelský profesor Eli Schwartz z nemocnice Sheba, anglická lékařka Tess Lawrieová, profesor Hector Carvallo z argentinské univerzity Adolfa Ibaneze a belgický molekulární biolog Marc Wathelet.

„Existuje víc dat o ivermektinu než o remdesiviru a hydroxychlorochinu dohromady,“ uvedl profesor Carvallo, který v úvodu prezentoval novinářům své vlastní poznatky a zkušenosti z praxe. Minulý rok na podzim připravil studii provedenou na zdravotnickém personálu čtyř velkých nemocnic v Argentině.

Studie by byla příliš náročná a drahá

Zapojilo se 1195 zdravotníků, z nichž 407 dostalo pro svou ochranu standardní pomůcky, jako jsou obleky, rukavice, štíty, a zbylým 788 účastníkům byl k tomu ještě podáván ivermektin v týdenní dávce 12 mg. Po dobu 60 dní se koronavirem nenakazil ani jeden člověk ze skupiny s ivermektinem, zatímco z druhé skupiny se nakazilo 237 ze 407.

Carvallova studie byla podrobena oponentuře a byla publikována v Journal of Biomedical Research and Reviews. Je nutné podotknout, že se nejedná o příliš známý časopis.

Právě nízká kvalita dosud publikovaných studií je častým argumentem kritiků, proč ivermektin nepovolit pro léčbu covidu-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) by měla v nejbližších dnech uveřejnit výsledky metaanalýzy, prozradil doktor Kory.

Na dotaz Práva, proč nepřipraví vlastní rozsáhlou dvojitě slepou randomizovanou studii, přítomní lékaři odvětili, že taková studie je příliš náročná a drahá na to, aby ji mohli vypracovat bez finanční podpory vlád či agentur. Kory dále upozornil, že pro zapojení pacientů do studie je potřeba jejich písemný souhlas.

Podle něj bude v současné situaci málokdo ochoten podstoupit riziko, že namísto slibného léku obdrží placebo. „Dejte zdraví pacienta na první místo. Vyhodnoťte poměr prospěšnosti a rizika. Jediný etický postup je pacientům s covidem tento lék nabídnout,“ apeloval.

Belgický molekulární biolog Marc Wathelet uvedl, že masovou distribucí ivermektinu by se podařilo epidemii dostat pod kontrolu. Odkazoval na případy indického státu Uttarpradéš a části Peru, kde tento postup uplatnili a kde opravdu za pár týdnů počet případů klesl. „Když tu je něco, co může fungovat, tak proč to nepoužít?“ sekundoval mu Carvallo, který připomněl citát z filozofického románu Mor Alberta Camuse. „Pro boj s morem nepotřebujete hrdinství, stačí jen lidská slušnost,“ parafrázoval.

Apel vědců na politiky

Vědecký panel se víceméně shodl, že ivermektin je dočasným řešením epidemie, dokud si populace díky očkování nevybuduje kolektivní imunitu.

„Já jsem plně naočkovaný. Ale lidé, kteří vakcínu nechtějí, by mohli využít ivermektin,“ myslí si izraelský profesor Eli Schwartz, který má podle svých slov za sebou úspěšnou, byť malou, studii. Podotkl ale, že ivermektin rozhodně nemá stejnou účinnost jako vakcína.

V závěru diskuse se řečníci obrátili na politiky. „Byli jste zvoleni, abyste chránili. Nejvíce etickým rozhodnutím je ivermektin pořídit a poskytnout lidem,“ vzkázal Carvallo.

České ministerstvo zdravotnictví již tak učinilo a teoreticky umožnilo lék předepisovat praktickými lékaři. Ti si ale stěžují, že jim resort neposkytl dostatečné návody, jak postupovat, aby měli zaručenu jistotu, že nakonec neskončí u soudu. Proto se zatím do předepisování ivermektinu, který je přitom nejúčinnější v první fázi nemoci, nehrnou.

Autor: drk, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Praktik: Ivermektin je šance, kterou je třeba využít

Ivermektin představuje pro Česko šanci, která by se neměla v boji s pandemií koronaviru promarnit. Právu to řekl praktický lékař Jan Machač z Boskovic, který jej považuje za bezpečný a nadějný lék.

I on netrpělivě čeká, že ministerstvo zdravotnictví vytvoří podmínky pro to, aby ho mohl začít co nejrychleji předepisovat. Zkušenosti s tímto lékem ze zahraničí považuje za dostatečné. A Česko je podle něj ve stavu, kdy už nesmí s nasazením ivermektinu váhat.

„I kdyby se vyplnily pesimistické předpovědi a ivermektin fungoval jen jako pouhé placebo, i kdyby neměl výsledky, které se od něj očekávají, tak se nic vážného nestane. Česko bude dokonale odčervené, možná někdo dostane průjem. Pokud ale ivermektin zabere, mohl by zachránit mnoho životů. Proto musí dostat šanci,“ uvedl Machač.

Paralen nestačí

Z mnohých studií ze zahraničí podle něj vyplývá, že pokud se podá v počátcích onemocnění, pomáhá ivermektin zastavit přechod infekce do těžší formy, která vyžaduje hospitalizaci. V tom mohou nejvíce pomoci právě praktičtí lékaři, kteří se až dosud spokojovali s doporučením brát paralen a zůstat doma v posteli.

Podle něj nemá smysl před předepsáním léků dělat pacientům jaterní či krevní testy. V lékárnách běžně dostupný brufen totiž považuje za toxičtější než ivermektin. „Nemá smysl někoho, kdo je sotva schopen vstát z postele, vláčet na odběry krve,“ uvedl.

Machač očekává, že ministerstvo zdravotnictví a SÚKL se vzchopí a udělají konečně všechno, co je třeba, aby ivermektin mohli předepisovat i praktičtí lékaři.

Postup ministerstva a SÚKL označil za alibismus, anebo pokus o něj, protože věří, že věc se podaří vyřešit ve prospěch pacientů. Uvedl, že jiné země „tolik obstrukcí ve vztahu k ivermektinu nedělají“.

Za sebe říká, že má ve věci jasno. Ve chvíli, kdy bude moci ivermektin předepisovat, okamžitě tak učiní. „Jsme v situaci, kdy nám lidé po svých přicházejí do nemocnic, kde umírají. Na hru se slovíčky už není čas,“ dodal.

Autor: Vladimír Klepáč, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Blatného úředníci maří šanci dostat ivermektin na předpis

Ministerstvo zdravotnictví spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) maří praktickým lékařům možnost předepisovat experimentální lék Ivermektin pacientům pozitivně testovaným na koronavirus.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) i šéfka SÚKL Irena Storová sice tvrdí, že je všechno v pořádku, ale ve skutečnosti jejich úředníci vytvořili praktikům takové administrativní podmínky, že jim to prakticky znemožňují.

„Při podání léku off-label jde lékař s kůží na trh a nese riziko. Čekali jsme větší podporu od ministerstva, ale dočkali jsme se spíše alibismu, kdy to v podstatě nechali na praktických lékařích. Obávám se, že za těchto okolností nebudou chtít praktici lék podávat,“ řekl Právu zklamaný šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Přitom podle všech dosavadních zkušeností je ivermektin nejúčinnější, když je nasazen lidem s pozitivním nálezem hned po zjištění nákazy koronavirem, tedy ještě před případnou hospitalizací.

Překážkou je v tomto případě posudek SÚKL, který do­poručuje podávat pacientům ivermektin pouze pod dohledem lékaře, což si Blatného úředníci vyložili tak, že „je určen pro hospitalizované pa­cienty“. To ale vyřazuje praktické lékaře ze hry, protože oni hospitalizované pacienty s covidem léčit nemohou.

Ministerstvo zdravotnictví také podle názoru mnohých praktiků neudělalo nic pro to, aby měli praktičtí lékaři právní jistotu v případě, že se léčba nebude vyvíjet podle očekávání. Tuto jistotu mají nyní pouze nemocnice. Praktikům musí jako jistota stačit jen „informovaný souhlas“ pacienta – a to se naprosté většině z nich zdá málo.

Šonka Právu přiznal, že neví o lékaři, který by ivermektin v ordinaci předepsal. „Určitě to někdo zkusí, záleží na nátuře a odvaze každého, ale nečekám za těchto okolností nával lékařů, kteří by to chtěli zkusit.“

Praktikům navíc chybí i metodika léčby. „Přáli jsme si, aby tomu ministerstvo dalo jasná pravidla, aby bylo jasné, jakým pacientům a za jakých okolností považuje za vhodné ten lék podat,“ dodal Šonka.

Ministerstvo považuje za bezpečné a nejvhodnější, když budou lékaři v nemocnicích podávat lék hospitalizovaným pacientům nad osmnáct let v dávce 0,2 mg/kg/den první, třetí a pátý den a maximálně v denní dávce 24 mg. V nemocniční praxi se ivermektin obvykle podává v kombinaci s jinými léky a podpůrnými prostředky.

Autor: dan, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/…340

Izraelský vědec ivermektinu věří

Jihoafrické radio BizNews přineslo rozhovor s významým izraelským lékařem Elim Schwartzem, ředitelem Centra pro cestovatelskou medicínu a tropické nemoci o jeho nedávno ukončené klinické studii účinnosti ivermektinu na léčbu covidu-19, která pro tento lék dopadla podle izraelských médií velmi slibně.

Ivermektin je třicet let podáván lidem jako antiparazitikum prakticky bez vedlejších následků, ale teprve po vzniku pandemie se vědcům podařilo zjistit v laboratoři, že má velmi silné antivirotické a protizánětlivé vlastnosti, které je možné případně použít v boji proti novému koronaviru. Navíc jeho patentová ochrana již prošla, takže ho lze vyrábět v podobě laciných generik.

Schwartzova studie je důležitá, protože i když její kompletní výsledky ještě nebyly publikovány a podrobeny odborné oponentuře, podle zjištění deníku Jerusalem Post dopadla jednoznačně ve prospěch ivermektinu.

94 statečných

Významné je i to, že se Schwartzovu týmu podařilo sestavit dobrovolnickou skupinu nehospitalizovaných pacientů v raném stadiu nemoci, kteří se nechali nakazit koronavirem, aniž by věděli, zda budou skutečně léčeni nebo dostanou jen placebo. Nikdo z nich, ani vědci nevědí, kdo dostal lék a kdo placebo.

Na druhé straně je problematický malý počet účastníků studie – celkem 94, přičemž obvykle se požaduje i několik tisíc.

Schwartz to vysvětluje tím, že v době, kdy v Izraeli naplno řádila epidemie, se podařilo jeho týmu sehnat pouze 116 dobrovolníků, protože všichni z nich věděli, že polovina dostane placebo a může svou účast zaplatit i životem. Nakonec ještě odpadlo 22 původních účastníků.

Zbývající byli náhodně rozděleni tak, že do skupiny s ivermektinem bylo zařazeno 49 účastníků a do skupiny s placebem 45.

Podobné výtky, že pro účinnost ivermektinu chybí dostatečné důkazy, Schwartz chápe a vyzývá: „Myslím, že vlády s velkým rozpočtem by měly pokračovat v provedení kvalitně zpracovaných studií, aby ukázaly skutečnou účinnost tohoto léku.“

Zatím se k tomu nikdo nemá. Ani slibovaná oxfordská studie ještě nezačala a je ve hvězdách, zda kdy začne. Totéž platí o podobné kanadské, kterou slíbila spolufinancovat nadace manželů Gatesových.

Tým se zaměřil na počáteční stav nemoci, kdy je možné díky ivermektinu během dvou až tří dnů zbavit organismus virů a tím účinně zabránit jejich šíření. Není přitom důležité, zda je nakažený bez příznaků, nebo s nimi. Důležité je ihned nasadit ivermektin. To může přerušit řetězec přenosu stejně jako zkrátit dobu karantény.

„Nejdůležitější je (u ivermektinu) to, že působí opravdu dobře. Zkrátí dobu vylučování viru. To znamená, že když ho začneme používat, tak se lidi nebudou muset tak dlouho izolovat. A přesně z toho důvodu si myslíme, že dokáže přerušit řetězec přenosu,“ uvedl.

Proč lék, když budou vakcíny?

Dalším způsobem, jak ivermektin využít, je podle Schwartze profylaxe. „Myslím tím situaci, kdy máte někoho, u koho je nemoc prokázána, tak ivermektin okamžitě dáte ostatním členům jeho rodiny, i když ještě nejsou pozitivní. To nám umožní zjistit, zda v tomto případě skutečně můžete snížit počet nových infekcí. Takže to může fungovat trochu jako vakcína,“ argumentuje.

Na otázku, proč se trápit s lékem, když časem všechno vyřeší vakcinace jako v případě jiných nemocí, odpovídá: „Potrvá ještě několik let, než se vakcína dostane ke všem lidem na světě. Miliony lidí budou dlouho čekat, než budou naočkováni. Dalším problémem je, že vakcína není registrována pro všechny skupiny populace. Zatím ji například nemohou dostat děti – a nevíme, kdy pro ně bude schválena. Nezapomínejme, že se děti budou vracet do škol, a pokud nebudou naočkovány, může vzniknout další zřídlo viru. A pak jsou tu lidé, kteří mají přístup k vakcíně, ale nechtějí nebo nemohou být očkováni. Takže tady vznikne jakási subpopulace, která nadále bude virus šířit a infikovat sebe sama navzájem.“

Izraelský expert připomíná, že nevíme, zda vakcíny budou stačit na varianty koronaviru, především na tu jihoafrickou, u které nevíme, zda ji vakcína je schopna zcela potlačit. A nikdo neví, co se stane v budoucnu. Budeme mít nové mutace s větší variabilitou? Možná bude vakcína méně efektivní? Myslím si, že je důležité, abychom měli u tak závažné nemoci antivirotikum.

Schwartz chce nyní vyzkoušet ivermektin na pacientech ve vysoce rizikové skupině – u obézních lidí nad padesát let nebo s cukrovkou. Cílem bude zjistit, zda podáním ivermektinu lze předejít hospitalizaci. Právě tyto skupiny totiž končí kvůli covidu v nemocnici a často i umírají.

Autor: Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/…730

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here