Pardubický kraj obnovil linku krizové pomoci, protože lidé stále více psychicky strádají

0
855
Ilustrační foto: Dollarphotoclub.com

Pardubický kraj spustil linku krizové pomoci už loni během první jarní pandemické vlny. Tehdy volalo asi padesát lidí týdně, nejčastěji kvůli strachu z nemoci. V letních měsících se situace zlepšila a život se na chvíli vrátil do normálu. Lidé o prázdninách přestali pomoc vyhledávat, a kraj tak provoz linky přerušil. S ohledem na přibývající problémy občanů ji však nyní obnovil.

Po roce života s koronavirem je nejčastějším problémem občanů izolace, nejistý způsob obživy, rezignace na zdravotní prevenci a také přerušení školní docházky. „Situace je dnes jiná. Lidé prochází velkými úzkostmi. Nevěří, že by se situace někdy mohla zlepšit,“ vysvětlil ředitel Poradny pro rodinu Pardubického kraje Roman Miletín.

Anonymita volajícího a mlčenlivost odborníka samozřejmostí

Klienti zůstávají v anonymitě. Volající osoba se v prvním kontaktu vůbec nemusí představit. Pokud potřebuje další péči, odkáže ji psycholog na lince na další pomoc – samozřejmě při zachování mlčenlivosti.

Jaký bude zájem o krizovou linku na jaře, psychologové zatím nedokáží odhadnout.Apelují však na péči o duševní zdraví. „Rád bych doporučil lidem nedusit své pocity v sobě, ale mluvit o nich. Někdy je po ruce někdo blízký, dá se zavolat kamarádům, ale někdy je už dobré se poradit s odborníkem. Proto tu jsme my, s naším rodinným a partnerským poradenstvím,“ řekl Miletín.

Kdo se ocitl ve vážných psychických či vztahových problémech kvůli covidu-19, může kterýkoli den od 8 do 12 hodin zavolat na některý z těchto telefonů: region Pardubice – 603 273 948; region Chrudim – 601 344 852; region Svitavy – 606 051 590; region Ústí nad Orlicí – 733 522 278.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here