Pořád nechápu, co se tu děje, říká brněnský primář Rezek

0
599
Foto: Pixabay.com

Michal Rezek, primář I. interní kardioangiologické kliniky ve Fakultní nemocnici u svaté Anny nechápe tažení proti léku ivermektin. Je to podle jeho slov lék, který nemá moc negativních účinků a po jeho nasazení jsou k dispozici pozitivní zprávy, řekl pro úterní vydání deníku Právo. Nemocnice bude zatím v léčbě tímto medikamentem pokračovat.

Co říkáte argumentaci Evropské lékové agentury (EMA) o tom, že ivermektin je používán v příliš vysokých koncentracích?

Je to ten argument, který se užívá opakovaně a je od počátku také vyvracený. Používáme koncentrace velmi podobné těm, které se používají v léčbě parazitárních nemocí, a to v rámci těch léků, které jsou opakovaně prokázány jako léky s minimálním počtem nežádoucích účinků, a jsou odzkoušeny jak v léčbě parazitárních nemocí, tak v léčbě nemoci covid-19. Lék je považován za bezpečný.

Od počátku se nikdy nikdo nesnažil dosáhnout léčbou stejné koncentrace, jaká byla dosažena u laboratorních testů. To je tak od počátku, že takové dávky nikdo nikdy v léčbě nepoužíval.

Čím si to vysvětlujete, že EMA takto argumentuje?

Jako kdyby tam byla převzatá argumentace z některých článků. Nevím, jaký tam byl schvalovací proces, ale co vím jistě, je, že nežádoucí účinky v léčbě popsány nebyly. My nepoužíváme dávky léků, které by se snažily dosáhnout vysokých koncentrací v těch laboratorních studiích, a to je obecný princip.

To, že něco funguje v laboratorních podmínkách, neznamená, že se snažíme dosahovat stejných podmínek v těle pacientů. To prostě je obecně v medicíně takto známo, že se nesnažíme dosahovat stejných podmínek v těle pacientů.

Co znamená nedoporučení EMA pro pacienty v Česku?

Já si myslím, že pro nás je platné stanovisko SÚKL a ministerstva zdravotnictví. Pokud se nic nezmění, tak pro nás je platné to poslední stanovisko, které umožňuje podávání ivermektinu ošetřujícím lékařem za podmínek, které jsou tam definovány o informování pacienta. Zatím můžeme v té léčbě pokračovat.

SÚKL ani ministerstvo zdravotnictví zatím na argumentaci EMA nepřistoupily…

Já vlastně pořád nechápu, co se tu děje. Proč je ivermektin ten jediný lék, u kterého je neustále snaha hledat jen ta negativa, když u všech léků to komplet děláme obráceně?

To znamená, že máme spoustu léků, jako je remdesivir, které prostě nahlížíme tou optikou, že v některých studiích vyšly a v některých nevyšly, ale tak pojďme je používat a používáme je.

Tady je to úplně obráceně. Tady máme lék, který nemá moc negativních účinků, má pozitivní zprávy, ale všichni říkají, to nebudeme používat, protože ty pozitivní zprávy asi nebudou pravda, i když to vlastně nevíme.

Je to jediný lék, o kterém nevím, proč se dostal do této kategorie. To prostě nechápu, protože mi přijde v tom portfoliu léků jako dobře použitelný lék, dokud nebudeme mít něco jiného.

Náš dojem je, že funguje. Nevím, proč je tak potíraný. O remdesiviru se šušká, že se do budoucna ukáže, že vůbec nefunguje, ten dojem z něj je přesně takový, ale stále se po­užívá a stále je podporovaný.

(Světová zdravotnická organizace – WHO vydala 20. listopadu 2020 stanovisko, v němž nedoporučuje používat lék remdesivir proti covidu-19. Podle ní chybějí jakékoli důkazy, že přípravek zvyšuje šance na přežití pacientů s touto nemocí, či že u nich snižuje potřebu plicní ventilace – pozn. red.)

Autor: Vladimír Klepáč, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat preparát proti parazitům ivermektin. Stanovisko vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

Podobná stanoviska již dříve vydali i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a výrobce ivermektinu Merck. Podle této americké firmy analýza dostupných dat nedoložila bezpečnost a účinnost léku při onemocnění covid-19.

„Ačkoli je ivermektin obecně dobře snášen v dávkách schválených pro jiná onemocnění, vedlejší účinky se mohou zvýšit s mnohem většími dávkami, které by byly potřebné k získání takové koncentrace ivermektinu v plicích, jež by byla účinná (proti koronaviru),” argumentuje v prohlášení EMA.

Ivermektin je v rámci EU ve formě tablet schválen při léčbě některých parazitárních onemocnění, jako mast jej lze využít u kožních onemocnění. Je také součástí veterinárních léků proti parazitům. EMA připomněla, že pro léčbu covidu-19 lék schválený není a že k jeho posouzení neobdržela žádnou žádost.

České ministerstvo zdravotnictví před dvěma týdny oznámilo, že ivermektin umožní zdravotnickým zařízením podávat pacientům s covidem-19 podle uvážení lékaře. Jako experimentální léčba bude ale vyžadovat informovaný souhlas pacienta a nemůže být součástí standardní péče. Na začátku března ho na sociálních sítích doporučoval distribuovat praktickým lékařům český premiér Andrej Babiš. K léčbě pacientů s covidem-19 zkouší antiparazitikum nemocnice u svaté Anny v Brně.

Po prohlášení lékové agentury se podle mluvčí ministerstva Barbory Peterová stanovisko resortu nemění.

Zdroj: https://www.novinky.cz/…754

Primářka ARO: Ivermektin je bezpečný a zbavuje tělo viru

Primářka oddělení anesteziologie a intenzivní medicíny Andrea Letanovská z bratislavského Národního onkologického ústavu řekla Právu, že ivermektin v jejím ústavu pacientům s covidem podávají už dva týdny.

„Není to žádná neověřená novinka. Bezpečnost ivermektinu je dokázaná. Jeho účinnost u covidu se ještě musí potvrdit na velkých studiích, ale v této chvíli se to jeví tak, že pacienty zbavuje viru. Musí se však dostat k pacientům včas, když pacienti začínají mít příznaky zápalu plic nebo průdušek a mají vysoké teploty,“ uvedla primářka.

Léčba ivermektinem se rozmáhá po celém světě. Všude, včetně Česka, to však naráželo a stále naráží na odpor velké části medicínského establishmentu, který nechce pochopit, že mimořádná doba si vynucuje k záchraně zdraví a životů použití netradičních léčivých preparátů, především ivermektinu.

V jeho případě vydal americký Národní ústav zdraví (NIH) před několika týdny první klíčové stanovisko, podle něhož vzhledem k tomu, že nejsou dostatečná data pro určení pravidel, nelze vydat doporučení ani pro, ani proti použití ivermektinu při léčbě covidu. Tím nechal rozhodnutí o nasazení ivermektinu do boje s covidem v USA na samotných lékařích.

Toto stanovisko nedávno upravil, a to tak, že ivermektin je možné pro léčbu covidu-19 používat. Mnozí se chopili příležitosti a začali léčit a uzdravovat pacienty lékem, který sice pro covid vyvinut nebyl, ale je proti němu účinný.

Na Slovensku začal s experimentální léčbou začátkem ledna profesor Pavol Török a měl s ní tak dobré výsledky, že to přesvědčilo ministerstvo zdravotnictví, aby vydalo povolení k terapeutickému použití ivermektinu k profylaxi a léčbě pacientů s covidem-19.

Kromě Törökova košického pracoviště se ivermektin už dva týdny používá v řadě nemocnic, například v bratislavském Národním onkologickém ústavu. Primářka Letanovská Právu podrobně popsala své zkušenosti s ivermektinem. Uvádí:

– Účinnost a bezpečnost ivermektinu nemáme zatím ověřené velkými studiemi s jednoznačnými daty, tak jak to my lékaři máme rádi. Výsledky ivermektinu v praxi však nasvědčují tomu, že pacienti, kteří ho užívají, se snadněji zbavují viru.
– Z toho vyplývá i to, že bychom ho chtěli využívat u pacientů ve větším množství.
– Je pravda, že pokud je tato nemoc v pokročilém stadiu, pacient přijde k nám a má hodně poškozené plíce, ještě to neznamená, že i když se viru zbaví, přežije. Když jsou plíce velmi poškozené, už se nezregenerují.
– Největší přínos ivermektinu vidím v ambulantní sféře – a právě tam bych chtěla pomoci s jeho propagací a jeho dostupností. Když pacient začíná mít příznaky zápalu plic nebo průdušek a má vysoké teploty. Pokud bychom v tomto momentě používali u široké populace ivermektin, jeho schopnost zbavit nás rychleji viru by způsobila, že pacient by skončil o stupeň lépe.
– Tím, že se rychleji zbaví viru, zamezí se tomu, že skončí ve velmi špatném stavu na ARO naintubovaní na umělé ventilaci. To jim dá větší šanci na přežití s minimálními nebo žádnými vedlejšími a dlouhodobými následky.
– Odlehčili bychom také nemocnicím, které v současnosti už kolabují a jedou totálně nadoraz.
– Ivermektin je třeba nakoupit ve velkém množství, abychom ho mohli pacientům při začínající nemoci nasadit co nejdříve.
– Je použitelný jako prevence hospitalizace a umělé ventilace, nikoliv však jako prevence nemoci jako ta­kové.

Zkušenosti ze světa

USA

Prosadit jeho použití v klinické praxi nebylo a není vůbec jednoduché. Chybí obsáhlejší studie i souhlas amerických schvalovacích orgánů. Ty si dávaly na čas, zatímco jím někteří lékaři i bez oficiálního požehnání začali covidové pacienty léčit. A úspěšně.

Průlom nastal, když americký Národní zdravotní ústav (NIH) vydal postupně dvě stanoviska. Závěr prvního zněl: „Nejsou k dispozici dostatečné údaje, aby se odborný panel přiklonil buď pro, nebo proti použití ivermektinu k léčbě covidu-19.“ Druhé bylo o stupeň vyšší, a to tak, že ho schválil jako možnost k léčbě covidu. To zlegalizovalo úsilí lékařů, kteří ivermektin už používali nebo chtěli začít používat.

Izrael

Efekt na snížení délky infekce potvrdil nedávno rovněž izraelský expert na tropická onemocnění Eli Schwartz.

O dokončení klinické studie, které se zúčastnilo sto dobrovolníků s mírným nebo středně těžkým průběhem nemoci, informoval deník The Jerusalem Post.

Podle něj se všichni, kteří dostali ivermektin, a nikoliv placebo, zbavili viru během šesti dní. I tady se ukázalo jako klíčové podat lék hned po propuknutí nemoci.

Slovensko

Slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí v pátek řekl, že ivermektin byl schválen jen pro určité lékaře.

„Tito lékaři přebírají zodpovědnost za podání léku, jehož účinky při léčbě covidu stále nejsou jednoznačně potvrzené,“ uvedl Krajčí. Ministerstvo zároveň oznámilo, že v pátek na Slovensko dorazilo dalších 9000 dávek ivermektinu.

„Část bude distribuována do nemocničních lékáren a část do veřejných lékáren. Lék bude jen na lékařský předpis,“ uvedlo ministerstvo.

Co je ivermektin

Využíván je především k léčení hospodářských zvířat napadených červy, u nás se u lidí aplikuje jen jako mast proti kožním infekcím nebo vším. Loni v létě se přišlo na to, že má až nečekaně dobré účinky při léčbě covidu-19.

Jako první na ně upozornili australští vědci. V laboratorních podmínkách zjistili, že ivermektin úspěšně ničí koronaviry SARS-CoV-2.

Autor: ivi, zr
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Mrtvých s covidem je přes 25 000, přibývá opětovně nakažených

V České republice v souvislosti s koronavirem zemřelo 25 055 osob. Plyne to z dat, která v úterý zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Posledních tisíc osob zemřelo během posledního týdne.

Hranice 25 000 úmrtí byla v ČR překonána rok od prvního případu smrti v souvislosti s nákazou covid-19.

Z dat plyne, že více než polovina všech úmrtí (13 115) připadá na letošní rok. Jen za posledních sedm dní přitom statistici evidují přes 1100 úmrtí.

V březnu již zemřelo přes 4000 osob, a pokud bude zachován stávající trend, bude překonán smutný rekord z listopadu, kdy v souvislosti s covid-19 zemřelo téměř 5000 osob.
Reinfekce nejsou výjimečné

Z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) plyne, že za poslední rok bylo zaznamenáno 1400 případů reinfekcí covid-19. Současný nárůst reinfekcí souvisí podle SZÚ s velkým počtem případů v podzimní vlně onemocnění.

Za reinfekci odborníci považují opakované, potvrzené, symptomatické onemocnění covid-19, mezi jehož první a druhou epizodou uběhlo alespoň 60 dnů.

„Zkrácení intervalu z původně používaných 90 dnů na současných 60 dnů souvisí s rozšířením variant viru. K většině opakovaných onemocnění ovšem došlo v intervalu podstatně vyšším, medián intervalu mezi první a druhou epizodou onemocnění u hlášených případů byl 124 dní,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.

Reinfekci v období od 1. března 2020 do konce letošního února zaznamenali odborníci u 656 mužů a 744 žen z více než milionu a 225 tisíc potvrzených případů nákazy.

Reinfekci prodělali lidé ve věku od 1 roku do 100 let, přičemž medián byl 42 let. „Interval mezi první a druhou epizodou onemocnění byl v rozmezí 68 až 359 dní,“ doplnil vedoucí oddělení biostatistiky SZÚ Marek Malý.

Vedle toho probíhá prověřování možné reinfekce v dalších 81 případech. „Kromě tohoto počtu bylo identifikováno ještě 1456 případů možných reinfekcí covid-19, u nichž však minimálně jedna z epizod onemocnění proběhla bezpříznakově,” doplnil SZÚ s tím, že platí doporučení očkovat i osoby, které již nemoc prodělaly.

Autor: jas, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here