Na Resselově náměstí bude prvý květnový den postavena májka

0
993
Foto: Pixabay.com

Za bolševického režimu byla na vesnici mlčky tolerována, ale ve větším městě na ni člověk nenatrefil. Ani na „elitním“ chrudimském gymnáziu o jejím původu a smyslu ještě v prvé půlce 80. let nepadla zmínka: májka.

V novém tisíciletí se zkraje května pravidelně staví i v Chrudimi. Letos se máje vztyčí 1. května od 10 hodin na Resselově náměstí. Jde o společenskou událost se symbolickým významem a s hlubokými kořeny v minulosti na území většiny Evropy. Májka souvisí s vítáním jara a kvetoucího rostlinstva. Například podle uznávaného britského antropologa Jamese Frazea bylo prapůvodním důvodem jejího postavení přinesení lesního ducha do vesnice a zajištění jeho požehnání…

Česká máje má formu celého stromu, zbaveného – s výjimkou horní části – větví a kůry. Nejčastěji jde o jehličnan nebo břízu. Horní část se zdobí stužkami z látek nebo krepového papíru a zavěšuje se na ni zdobený věnec.

Doufejme, že koronavirus bude v naší zemi dál slábnout a počet lidí sdílejících radost z májky nebude předem úředníky ani vládou omezen.

Napsal: Miloš Pelikán

Foto: fb

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here