JUDr. Zdeněk Opatřil: Češi budou stále provokovat Rusko

2
810
Moskva. Foto: Pixabay.com

Téměř před rokem jsem napsal článek s názvem: „Budou Češi stále provokovat Rusko?“ Na otázku, kterou jsem tehdy položil, odpovídám: „Češi budou stále provokovat Rusko.“

Otázkou je, proč? Odpovědí je několik:

– uměle vyvolaná a stupňující se do obludných rozměrů rusofobie činí z Ruska nepřítele, z prezidenta Putina zabijáka atd.;
– česká rusofobie je v souladu s koncepcí americké protiruské propagandy;
– stupňovat provokace proti Rusku je proto smyslem současné české zahraniční politiky;
– zabránit účasti ROSATOMu na dostavbě atomové elektrárny v Dukovanech;
– nedopustit dovoz ruské vakcíny SPUTNIK V a zahájit jí očkování proti koronaviru.

Vykonstruovaný strašák „Muniční sklady Vrbětice“

Je to jen pouhá záminka k dalšímu prohloubení krize ve vztazích mezi Prahou a Moskvou.

Kauza Vrbětice je 7 roků stará. Ale až nyní, kdy se má jednat o dostavbě Dukovan a dovozu ruské vakcíny, se hodilo ji otevřít a udělat z ní akt státního terorismu. Už samotný tento pojem je zavádějící, protože jej mezinárodní právo nezná.

O co se tehdy jednalo?

Muniční sklad ve Vrběticích na Zlínsku vybuchl v roce 2014, dva lidé na místě zemřeli.

Explozí bylo více. První z výbuchů a následný požár zničil 16. října 2014 sklad číslo 16, ve kterém bylo 58 tun munice. Druhý výbuch 3. prosince 2014 zničil sklad číslo 12, ve kterém bylo 98 tun materiálu. Poté následovalo 355 neřízených výbuchů. Oba objekty měla tehdy pronajaté ostravská firma Imex Group.

Jak je možné, že sklady nebyly dostatečně střeženy a zabezpečeny? Podle svědků do areálu chodili lidé z okolí na houby. Okresní soud ve Zlíně řešil kauzu, ve které byla šestice lidí obžalována z krádeží zbraní ve Vrběticích. Nejméně čtyřikrát vnikli do „uzavřeného a střeženého“ areálu, uvnitř kradli samopaly, součásti zbraní a výbušniny, některé z nich pak prodávali.

Samotná skutečnost, že policie, vojenská rozvědka a další odborné týmy sedm roků vyšetřovaly okolnosti výbuchů a nic nezjistily, by mohla svědčit o kvalitě těchto českých bezpečnostních složek. Ale najednou se tu vynořila Bezpečnostní informační služba, která proslula v loňském roce svým románem na téma „ricin“ a více než vyšetřováním je známá spíše psaním pohádek pro dospělé typu James Bond. Tato BIS po sedmi letech zjistila něco, co nikdo do té doby nezjistil.

„Za výbuchy ve Vrběticích stojí agenti GRU Miškin a Čepiga, vystupující mj. pod jmény Boširov a Petrov.“ Prý měli za úkol zničit munici, která měla odjet do Bulharska. Munice prý měla vybuchnout mimo území ČR. Svoji akci údajně zpackali. Nejméně jedna z roznětek, které vložili v říjnu 2014 do muničního skladu nedaleko Vrbětic, zafungovala předčasně. Došlo k obrovskému výbuchu, který mj. stál životy dvou lidí. Díky tomu neodjela celá zásilka na místo určení a v prosinci téhož roku došlo k další explozi v areálu, vzdáleném více než kilometr od epicentra původního výbuchu. Pokud se tomu má věřit, potom je zcela zřejmé, že takový útok nebyl vůbec namířen proti ČR.

A co když s tím vůbec ruští agenti nemají nic společného? U prvního výbuchu v nestřeženém objektu zemřeli dva lidé. Kdo byli ti lidé? Co tam dělali? S čím a proč tam manipulovali? Nemohli právě oni způsobit první výbuch? Pokud tito lidé, zřejmě Češi, neodborně manipulovali s municí, jaký podíl na tom mají Rusové? Verze o časované roznětce se zdá být pravděpodobná. Ale jaký je důkaz, že ji tam skutečně umístili uvedení agenti GRU? Vždyť ji tam mohl dát kdokoliv, kdo měl na zničení munice nějaký zájem. A vůbec to nemusel být Rus!

Podle dosud dostupných informací však žádné relevantní důkazy o tom, že existuje jakýkoliv vztah mezi vrbětickým výbuchem a ruskými zpravodajci, neexistuje. A to je největší bída autorů této kauzy. Pokud jde o dvě fotografie, které byly zveřejněny, tak v prvé řadě není znám jejich původ. Ale s největší pravděpodobností byly převzaty z britských zdrojů, ať soukromých (noviny) nebo státních. A to je tak asi vše. A z hlediska jednak kriminalistického a poté trestněprocesního je dokazování jakékoliv trestné činnosti, výbuchů a požárů zejména, pouhé pium desiderium. Od skutku uplynulo sedm let. Ale to není zdaleka vše. Ve věci proběhlo soudní řízení, které bylo skončeno před pěti lety. Trvalo dva roky a nebyl zjištěn ani stín podezření ze zapojení zahraničních subjektů. Takže jakékoliv obviňování kohokoliv je ve světle těchto časových odstupů a předchozích výsledků trestního řízení nonsens a naprosté fiasko autorů této frašky.

Neprofesionalita a ostuda České republiky

Politické vedení státu mělo k dispozici nedůvěryhodnou informaci BIS, která u premiéra a ministra vnitra a zahraničí potlačila schopnost pragmatického myšlení a vyvolala emoce, kterým podlehli. To co spustili, je důkazem neprofesionálního přístupu k věci.

V mezinárodních vztazích platí důležitý princip. Nečinit zbrklá jednostranná rozhodnutí a nejprve zaslat druhé straně nótu. Důležité je vyčkat reakce protistrany a teprve potom rozhodnout o dalším postupu.

V tomto případě se premiér a dvojnásobný ministr vnitra a zahraničí zachovali nedůstojně a jako naprostí diletanti, žádnou nótu neposlali a rovnou rozhodli bezprecedentním způsobem, což vyhovuje především jejich opozici.

Český premiér Andrej Babiš v sobotu 18. dubna 2021 večer spolu s ministrem vnitra a zahraničí v jedné osobě Janem Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky odhalily zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Jan Hamáček se na základě těchto neprověřených zjištění rozhodl vyhostit 18 pracovníků ruské ambasády, které čeští zpravodajci vyhodnotili jako agenty. Jeho rozhodnutí zasadilo „těžký úder dvoustranným vztahům“. Hamáček, který si ještě nestačil na ministerstvu zahraničí zahřát židli, se chtěl zviditelnit. A povedlo se mu to dokonale. V podstatě uzavřel naše velvyslanectví v Moskvě. Ministerstvo zahraničí RF odpovědělo recipročně a tvrdě. Vyhostilo 20 pracovníků české ambasády v Moskvě. Zůstalo tam pět diplomatů včetně velvyslance a konzula.

Letadlo s ruskými diplomaty bylo 19. 4. 2021 ve vzduchu a čeští diplomaté se právě přepravovali v Moskvě na letiště, když předseda české vlády Andrej Babiš prohlásil:

„Byl to útok na zboží, ne akt státního terorismu.“ Potom dodal:

„Nešlo o akt státního terorismu. Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi, který je pravděpodobně prodával stranám, které bojují proti Rusku. Munice měla vybouchnout po cestě. Ale je samozřejmě nepřijatelné, že tady prováděli tuto operaci, kterou zpackali.“

Tak a je to tu. Lež vydržela pouze 24 hodin. A proč potom bylo třeba vyhošťovat diplomaty, zvláště, když s akcí neměli nic společného? Zřejmě česká strana tímto činem chtěla podpořit USA v současné diplomatické přestřelce s Ruskem.

Opoziční poslanci a média ihned označili Andreje Babiše za vlastizrádce. Provokovat a napadat Rusko je v současné době státní doktrína, a to musí přece všichni pochopit a premiér v první řadě.

Co k tomu dodat? Premiér Andrej Babiš je vzdělaný muž, výborný manažer s obdivuhodnými schopnostmi odolávat tlakům opozice a médií. Byl už zřejmě unaven a v sobotu pozbyl schopnost sebekontroly. Ale v neděli zřejmě prozřel a začal rozumně uvažovat. Pochopil, že vyhoštění ruských diplomatů z Česka je nepřátelský akt opírající se o nedůvěryhodné obvinění. Ale to už bylo pozdě.

Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček sice nemá dostatečné vzdělání, ale má schopnost proplouvat politickými peřejemi. Ale v zahraniční politice, zvláště když na druhé straně stojí vysoce vzdělaní a zkušení lidé, je to závažný nedostatek, který může vést k nepředvídatelným důsledkům. Janu Hamáčkovi se podařilo dosáhnout uzavření naší ambasády v Moskvě. Zůstal tam velvyslanec a konzulární úsek. Rusové české lidi vždycky milovali. Po předchozích českých incidentech, ale zejména po tomto, se však Česká republika pro ně stala nepřátelskou zemí. Uvědomuje si vůbec pan Hamáček, že na našem velvyslanectví v Moskvě nebude smět pracovat žádný ruský občan, protože by pracoval pro nepřátelský stát? Několik málo dní je ve funkci a už napáchal tolik škod. A to se mu zdá být ještě málo a chce přitvrdit.

Ještě, že máme rozumného prezidenta, který má bohužel velmi omezené pravomoci. Prozatím mlčí a dobře činí. Až dostane všechny podklady a celou kauzu si prostuduje, učiní jistě moudrý závěr. Otázkou je, nakolik jej bude možné uskutečnit. Bohužel se ve vrcholové politice vyskytuje hodně těch, kteří škodí státu i jeho lidu.

Dukovany

Dosáhli toho, že účast Ruska v tendru na výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech je vyloučená. Neuvědomují si, že výkon reaktoru do 1200 MW byl zvolen z technologických důvodů, protože větší se vedle těch stávajících, s ohledem na možnosti chlazení, do Dukovan nehodí. V tendru by ale zůstali Američané, Francouzi a Korejci. Francouzi a Korejci takový blok nemají, Westinghouse v roce 2017 prošel bankrotem. Realita je taková, že jediný, kdo mohl nabídnout odzkoušený reaktor o výkonu do 1200 MW, bylo Rusko.

Sputnik V

Ruská vakcína SPUTNIK V je nejprověřenější a nejbezpečnější vakcínou proti koronaviru. U ostatních vakcín, schválených EMA ve zkráceném řízení a jen dočasně, nelze předvídat jejich vedlejší účinky v lidském těle. O tom bylo už hodně napsáno. Politikové zbavují 50 procent české populace možnosti se nechat bezpečně očkovat.

Stromovka v Praze a Český dům v Moskvě

Pražský magistrát požaduje vrácení části Stromovky využívané ruským velvyslanectvím. Na pozemku stojí bytové domy pro pracovníky velvyslanectví. Pozemky jsou ruskou stranou užívány na smluvním základě ze 70. let.

Moskva tehdy recipročně poskytla ČSSR pozemky v centru Moskvy na ulici Tverskaja. Český stát na nich vybudoval a provozuje Český dům.

Co všechno ještě chcete zničit?

JUDr. Zdeněk Opatřil, předseda Všeslovanského výboru

2 KOMENTÁŘE

  1. Brrr. to je ponuré čtení, plné dezinformací a fabulací. Doufám, že ruská „demokracie“ se tady ještě dloho uplatňovat nebude. Jeden příklad za všechny – Sputnik – nejdražší vakcína na trhu, vyráběná „na koleně“ – testovaná na obyvatelích (nas mnogo) a nabízený jen tam, kde může zavléci vnitropolitický rozkol. Proč by ostatní výrobci léků měli dodržovat pravidla a Rusové ne? Copak to jsou nějací nadlidi?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here