Chrudim je stále bez slibovaného rozklikávacího rozpočtu. Překážkou má být stávající účetní systém města

0
197
Ilustrační foto: Pixabay.com

Městu se stále nedaří zavést slibovaný rozklikávací rozpočet, jehož prostřednictvím by si mohli občané snadno zkontrolovat, kam tečou peníze města. Městští radní byli proto nuceni schválit odložení termínu finální podoby této služby, kterou před volbami slibovali zavést Piráti.

„Mám to na starosti s pracovní skupinou, kterou vedu, a spolu s námi také předseda digitální komise, finanční odbor a odbor IT městského úřadu. Cílem je, aby se mohl každý občan podívat, za co jsou utráceny veřejné prostředky, a proklikat se až na konečnou fakturu. Musím uznat, že se nám to zatím nedaří. Je to kvůli stávajícímu účetnímu systému, který něco takového nedokáže. Buď tedy musíme celý účetní systém vyměnit, což by bylo velmi nákladné, nebo se naučit, jak s tímto účetním systémem pracovat. Variant je několik. V loňském roce jsme předložili touto dobou radě města tři různé verze vývoje a tehdy jsme zvolili cestu, která by umožňovala exportovat požadovaná data ze stávajícího účetního systému a přetvořit je tak, aby je bylo možné zobrazit v jiném systému, který už jiná města v České republice běžně používají.

Zatím se nám to ale technicky nedaří a proto termínově posouváme finální řešení z dubna na konec září. Pokud do této doby nebude jasné, že je zvolená metoda správná, tak pravděpodobně předložíme jiné řešení, abychom se neocitli ve slepé uličce. Bohužel, zjistil jsem přes pirátské kontakty napříč republikou, že všichni, kdo mají stejný účetní systém jako Chrudim, bojují s totožnými problémy a nedaří se jim motivovat firmu, která účetní systém vlastní, aby v něm zavedla kvalitní rozklikávací rozpočet. Tlak je na ní však vyvíjen z vícero stran, tak se to snad podaří,“ komentuje celý problém místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here