Experti: Za výbuchy munice ve Vrběticích může ledovka

0
552
Ilustrační foto: Pixabay.com

Pardubice/Zlín – Novou sérii výbuchů dělostřeleckých granátů či leteckých pum v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku odstartoval velmi pravděpodobně prudký pokles teplot, a tudíž i ledovka. Jakkoliv to může znít paradoxně. Tvrdí to alespoň jeden z nejzkušenějších policejních pyrotechniků a k jeho verzi se přiklánějí i experti Výzkumného ústavu pardubické Explosie a.s., špičkové firmy na výrobu výbušnin.

„Nebouchají tam už podle všeho trhaviny, ale munice s poškozenými zapalovači či pojistkami, které za normálních okolností brání neřízené explozi,“ vysvětluje výzkumný pracovník Explosie Ladislav Říha.

V mechanismech již tak dost říjnovým výbuchem muničního skladu poničených zapalovačů či jim podobných iniciačních soustav došlo podle experta s prudkým poklesem teplot a návratem k normálu k pohybům součástek, které pak spustily další sérii výbuchů.

„Náhlými klimatickými výkyvy se zřejmě změnila pozice rozbušek v poškozeném zapalovači letecké pumy či dělostřeleckého granátu, takže se ocitly v nepředvídatelných a rizikových polohách, kdy je následně spuštěn výbuch. S tím nikdo nic nenadělá,“ analyzuje nově vzniklou situaci ve Vrběticích expert na výbušniny Ladislav Říha.

Jinými slovy řečeno: spouštěcí mechanismy poškozených pum či granátů se po tragédii nacházely v poloze těsně před výbuchem. V takových situacích pak i mikroskopické posuny munici odpálí. A náhlé výkyvy teplot se zmíněnými pohyby či chemickými procesy podle Říhy přímo souvisí.

Říhova analýza je blízká i řediteli Výzkumného ústavu Explosia a.s. Ladislavu Velehradskému. Připomíná však, že i velké mrazy nic podobného v poškozené munici nespustí, pokud je pokles či výkyv teplot pozvolný – jakkoliv pak může jít o extrémní hodnoty.

„Musí jít o náhlé teplotní skoky, jako třeba v těchto dnech,“ říká Velehradský. Odborníci bývalého Sovětského svazu podle něj prováděli s odolností munice nejrůznější experimenty, při nichž se například zjistilo, že v munici, která jednou projde tepelným šokem, se samovolně spouštějí procesy, které vedou zpravidla k explozi. A ta může nastat za několik dnů anebo i týdnů.

Nebylo by tedy lepší počkat, až počasí všechnu nevybuchlou munici ve Vrběticích samo zlikviduje, a neriskovat přitom životy pyrotechniků? Ladislav Říha tuto úvahu odmítá: „Na takové samovyčištění byste také mohl čekat pěkně dlouho – možná léta. Vždyť kdo vám zaručí náhlé výkyvy teplot, které by nevybuchlou munici likvidovaly?“

O účincích klimatu na poškozené granáty nicméně nepochybuje. I v mrazech prý může například sluníčko svými paprsky náhle zahřát a odpálit poškozenou pumu. Taková munice se podle obou expertů Explosie a.s. chová stejně nevyzpytatelně jako například ta z druhé světové války, která je i po sedmdesáti letech lidem nebezpečná.

Jednu z možných příčin, proč to v muničním skladu u Vrbětic na Zlínsku opět bouchá, naznačil i ministr obrany Martin Stropnický: „Patrně došlo k sesunutí onoho kráteru pod objektem, který explodoval a který to (v říjnu – pozn. red.) celé způsobil.“ I v tomto případě jdou ale nová rizika na vrub nenadálé ledovky.

Autor: Jan Gazdík, 3. 12. 2014
Zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/…r4U

Benešová: Verzí ve Vrběticích je dokonce ještě víc

Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček neustále opakují, že v případě výbuchů ve Vrběticích se pracuje pouze s jedinou vyšetřovací verzí zahrnující účast ruských agentů, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) mluví jinak. Podle ní existují nejen dvě verze, o nichž mluvil v neděli prezident Miloš Zeman, ale dokonce ještě víc. Řekla to pro Novinky v podcastu PoliTalk.

Paní ministryně, chci se zeptat, kolik vidíte vyšetřovacích verzí v kauze Vrbětic?

Já jsem byla přítomna na vládě, když se to projednávalo, a řekla jsem na zvukový záznam, který je z vlády uchovávaný, k tomu své. A myslím, že jsem měla velmi obdobný názor jako pan prezident, aniž jsme se vůbec stihli domluvit, protože já jsem ten názor říkala první. Poté, co nám tam byla předložena ta zpráva BIS. Podotýkám, že jsem viděla jenom zprávu BIS, do živého spisu nikdo nemáme přístup, takže nemohu vědět, co se tam odehrává. Ale měla jsem stejný názor jako pan prezident.

Takže si myslíte, že vyšetřovací verze jsou dvě?

Dokonce jsem uváděla další možné verze.

Dobře, jaké?

No, jaké, to nemůžu tady uvádět. To už bych zase tady uváděla věci, které se uvádět nesmějí. Všechno je to na záznamu z jednání vlády.

Ptám se právě proto, že prezident Miloš Zeman ve svém projevu mluvil o druhé verzi – neodborné manipulaci s materiálem. Tam byl soud v roce 2016, ten se ale netýkal manipulace, ale toho, že tam byl uskladněný zakázaný materiál, což se nepotvrdilo. Prezident nemluvil pravdu. Podle premiéra je pouze jediná platná verze, a to ta se zapojením ruských agentů do výbuchu.

Já to nemůžu posoudit. Já jsem za sebe uváděla, co jsem četla ze zprávy BIS. Tak jsem ji vyhodnotila, zřejmě přítomní šéfové tajných služeb z toho nebyli nadšení, nicméně jsem mluvila od srdce tak, jak jsem si to přečetla. A na to by soud nikdy nešel.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman mluvil o tom, že to nevyšetřují jako teroristický čin. Jak to vidíte vy? Jakou kvalifikaci v tom vidíte vy?

Tak za prvé pan nejvyšší státní zástupce do toho nemá co mluvit, protože není ani v dozoru, ani v dohledu. Tak hovoří zákon o státním zastupitelství. Pan nejvyšší státní zástupce se pouze nějakým záhadným způsobem přimotal k té vládě. Nevím, kdo ho pozval, já to teda nebyla, a komu tam dělal garde a tvářil se, že to dozoruje, na což potom v tom svém projevu skočil zřejmě pan prezident. Řekla bych, že tím zřejmě zvyšoval pouze svoji důležitost.

V dozoru je státní zástupce Krajského státního zastupitelství Brno, pobočka Zlín a v dohledu je vrchní státní zástupce v Olomouci. A dál už to nejde. Dozor nad dohledem nejde.

Šlo tedy o akt státního terorismu, teroristický útok, nebo útok na zboží?

Já to nebudu posuzovat. Od toho jsou ten dozorový a dohledový.

A váš osobní názor?

Osobní názor nemám. Jak vám říkám, neznám ten živý spis a ani ho nemůžu znát.

Máte pocit, že Česká republika reagovala adekvátně na to zjištění bezpečnostních složek?

Na pocity nedám. Pocity nejsou důkazy.

Doslechl jsem se, že snad mohl padnout z vaší strany nějaký návrh na odvolání nejvyššího žalobce Zemana z funkce.

Žádný nepadl.

Zvažujete to?

Že s ním nemám idylické vztahy, je obecně známé, protože zásadně nedodržuje dohody. Něco jiného říká, něco jiného koná. Řekla bych, že delší dobu už se spíš stará o své budoucí uplatnění než o soustavu státního zastupitelství a hledá si spíš taková nějaká lepší místa.

Pak má průšvih v kauze Czerninů, protože tady posuzuje střety zájmů jiných a sám byl v této kauze ve střetu zájmů. Pořád ještě zkoumáme rozsah, v jakém bude zřejmě podána kárná žaloba. (Nejvyšší státní zástupce se v roce 2014 sešel s mladoboleslavským soudcem Janem Czerninem, jehož příbuzný Karl Eugen Czernin vedl restituční spor se Zemanovým přítelem Petrem Habersbergerem. Podle svých slov chtěl jako soukromá osoba zprostředkovat smír – pozn. red.)

Schyluje se tedy k jeho konci ve funkci?

To vám teď neřeknu, protože jsme ještě ve vyhodnocování té nepříjemné kauzy. Pokud bude podána kárná žaloba, tak jako tohle nemůže dělat nejvyšší státní zástupce. To je ztráta morálního kreditu.

Autor: Jan Menšík, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here