Chrudim dokázala vyzrát na zdlouhavý byrokratický postup, čímž se přiblížila nákladné kanalizaci do Medlešic

0
403
Foto: Pixabay.com

Radní města schválili ve zjednodušeném řízení zadání prací na rekonstrukci kanalizačního výtlaku mezi místními částmi Medlešice a Vestec. Co to bude v praxi znamenat?

Město koupilo původní trubku, kterou opraví. Ušetřilo tím spoustu času

„Jde o první krok k odkanalizování Medlešic, které je rozděleno do dvou částí – první, větší se týká kanalizace v samotné obci, ale tomu musí ještě předcházet rekonstrukce výtlaku, kterým budeme tlačit splašky do naší čističky odpadních vod ve Vestci. Tímto materiálem tedy zahajujeme výběrové řízení na dodavatele prací, jehož úkolem bude nově vyvložkovat stávající trubku v zemi, kterou nebude nutné celou vykopat. Vykopat přijdou jen šachty, kterými se potom bude protahovat nové potrubí menšího průměru stávajícím potrubím. Půjde o akci zhruba za pět milionů korun. A protože potrubí vede pod polem, museli jsme se domluvit se zemědělci, že akci provedeme v termínu od 18. srpna nejpozději do 21. prosince 2021,“ objasňuje technické záležitosti akce místostarosta Aleš Nunvář (Piráti).

„Je zapotřebí ještě dodat, že jsme zmíněnou trubku koupili od majitele pivovaru v Medlešicích za částku jeden milion korun a za podmínky, že mu vybudujeme zdarma přípojky pro jeho objekty. Kdybych měl tedy odhadnout tyto přípojky na dalšího půl milionu korun, tak nás přivaděč vyjde celkem asi na šest a půl milionu korun, což není hodně. Hlavní je ale to, že když potrubí existuje, nemusíme už provádět zdlouhavé územní řízení, protože bude docházet pouze k jeho rekonstrukci. Nemusíme tedy vyjednávat odhadem asi s 300 majiteli pozemků, přes které potrubí vede. Dojde pouze na několika jednotlivých pozemcích k vykopání šachet, které jsou stabilizovány věcnými břemeny někdy z 80. let, kdy je budovaly Drůbežářské závody, které tehdy využívaly pivovar v Medlešicích. Tím jsme v zájmu urychlení celé akce ušetřili spoustu času, což nás ostatně vedlo k nákupu potrubí,“ dodává starosta města František Pilný (ANO 2011).

Investici za 105 milionů má pokrýt asi z poloviny dotace

„Na samotnou kanalizaci v Medlešicích máme už stavební povolení. Navíc jsme na tuto akci požádali asi před měsícem o přidělení dotace. Byli jsme dokonce mezi prvními, kdo o dotaci požádal. Celková cena tohoto díla bude kolem 105 milionů korun. Pokud budeme v rámci dotace úspěšní, tak bychom měli dostat zhruba 50 milionů Kč. Nezastírám, že je pro nás tato dotace velmi důležitá. Pokud ji dostaneme, nebude už nic bránit zahájení prací, neboť jsme připraveni. Jakmile by nám byla dotace v létě přidělena, zahájíme okamžitě výběrové řízení na dodavatele této stavby, kterou bychom měli začít provádět někdy letos na podzim nebo v zimě,“ pokračuje místostarosta Nunvář.

„Tato akce za více než 100 milionů korun je jednou z největších investičních akcí za několik posledních let, a aby ji mohla Chrudim vůbec provést, je k tomu nutné použít dotaci, jinak by došlo k zadlužení města. Jsem proto rád, že jsme se posunuli i v rámci uvedené dotace, protože Odbor územního plánování a regionálního rozvoje MěÚ na tom velmi intenzivně zapracoval. Sledovali jsme termíny, na kdy byla dotace vypsána. Nakonec k tomu došlo o měsíc dříve, než se počítalo, takže jsme museli během asi 14 dnů přidat do kroku a připravit podklady o celý měsíce dříve. Díky zmíněnému odboru města se to povedlo asi 15 minut po otevření dotace, k čemuž došlo o půlnoci. Znamenalo to tedy, že naši úředníci museli být vzhůru a přes počítat odeslat všechny nutné podklady. Velmi jsem jim za to poděkoval, protože získat v tomto čase 50 milionů pro město je nesmírně důležité. Co je však ještě třeba uvést, je, že kdybychom o tuto dotaci žádali loni, tak byl strop pro ni 37 milionů korun a v tuto chvíli jsme se dokázali posunout na 50 milionů. Nechci záměrně uvádět další podrobnosti, aby nám dotaci někdo nezhatil, protože čekatelů je hodně a těch odmítnutých bude rovněž dost, ale jakmile bude zadministrována a budeme znát výsledek, dáme vše vědět,“ uzavírá starosta města Pilný.

My si jen připomeňme, že odkanalizování Medlešic byla v Chrudimi dlouho odkládaná akce. Město místo toho využívalo výjimky, které mu umožňovaly vypouštět splašky do potoka, které znepříjemňovaly život obyvatelům nedalekých obcí na Pardubicku, jež proti tomu začaly protestovat. Situace zašla tak daleko, že městu za to hrozily vysoké finanční postihy. V tomto stavu předala předchozí radniční koalice nevyřešenou kanalizaci v Medlešicích té současné, které nezbylo, i přes současnou koronakrizi, začít problém řešit a šetřit v rozpočtu vcelku velké peníze na její realizaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here