Muzeum barokních soch? Generuje milionové ztráty. Před tím se nedají zavírat oči, říká starosta Pilný

1
416

Muzeum barokních soch v Chrudimi posbíralo sice řadu ocenění, pro jedno si dokonce bývalý starosta Petr Řezníček (SNK ED) zaletěl za městské peníze až do jihokorejského Soulu, ale od té doby generuje každoročně ztrátu. Díky nákladnému provozu a nezáživné expozici to činí dva a půl milionu korun ročně, za deset let tedy odhadem 25 milionů, které pochopitelně začínají v pokladně města chybět. Zejména teď, kdy se projevují první důsledky počínající koronakrize a je zapotřebí investovat do údržby městského inventáře. „Před tím se nedají zavírat oči,“ říká starosta města František Pilný (ANO 2011) v narážce na nejednotný názor v současné radniční koalici, jak s muzeem dál naložit.

Shoda nepanuje v koalici, ani v zastupitelstvu

Není totiž žádným tajemstvím, že by část vedení radnice nejraději kapitolu Muzea barokních soch jednou pro vždy uzavřela a nechala objekt bývalého kapucínského kostela jinému, méně nákladnému využití, neboť jak občané, tak ani turisté nejeví o barokní umění v Chrudimi příliš velký zájem. Statistiky uvádějí, že tudy projdou v průměru tři platící návštěvníci denně, zatímco město zde musí prostřednictvím příspěvkové organizace Chrudimská beseda vynakládat peníze na provoz pokladny a průvodce. Daleko více peněz, v řádu statisíců, pak každoročně spolknou zapůjčené exponáty, které je nutné pravidelně obměňovat a nezřídka na náklady města i zrestaurovat, aniž by kdy patřily do jeho majetku. A právě to vyvolává u některých místních politiků velký otázník, zda má vůbec cenu muzeum za těchto podmínek dál provozovat. „Není na tom úplná shoda v koalici, ani v zastupitelstvu. Byl bych ochoten to řešit razantněji a úplně jinak. Náklady na provoz považuji za zcela neadekvátní tomu, co to přináší každému Chrudimákovi,“ říká starosta Pilný.

Některé zásahy do projektu ho v podstatě umrtvily

Pochybnosti provází Muzeum barokních soch už od jeho vzniku, kdy přišel s tímto nápadem bývalý radní a místní galerista Luboš Jelínek (Chrudimská volba), který ho dokázal prosadit v tehdejší radniční koalici spolu s ODS, SNK ED a Koalicí pro Chrudim (KDU-ČSL). Proti byli od počátku Svobodní vedení bývalým ředitelem zdejšího gymnázia a městským radním Eduardem Beránkem, kteří tvrdili, že bude projekt ztrátový. To se ostatně dnes potvrzuje. Je však také zapotřebí dodat, že se celý záměr Muzea barokních soch spolu s přilehlými Klášterními zahradami nepodařilo dotáhnout do zdárného konce. Nejprve vinou roztržky ve vedení města, která tehdy vedla z popudu dnešního zastupitele Romana Málka (Koalice pro Chrudim) k odstoupení vedoucího Odboru školství, kultury a památkové péče MěÚ Chrudim Josefa Štěpánka (Chrudimská volba), jenž měl na celý projekt dohlížet. Vinou toho následovaly zásahy do projektu, které mu příliš neprospěly a v podstatě ho umrtvily. Například Klášterní zahrady, které se měly stát živým odpočinkovým místem pro pikniky a kulturu, se proměnily v louku s vysokými lučními travinami, což zde jakoukoli produkci nebo aktivní odpočinek lidí znemožnilo. Natož propojení s muzeem. Pod tímto zásahem je podepsána bývalá radní a nynější městská úřednice zodpovědná za městskou zeleň Kateřina Jánská (ODS). V samotném muzeu pak nebyla dokončena badatelna pro studenty s příslušnou knihovnou a nepovedlo se také dotáhnout do konce místo, kde by docházelo k opracování či restaurování pískovcových soch přímo před očima návštěvníků, které by se dalo využívat i komerčně. Stejně tak nebyla ve sklepení (kryptě) otevřena restaurace, s níž se počítalo pro návštěvníky a také pro svatební hostiny, což mělo muzeu přinést další peníze a zajistit jeho samofinancování. A když pak byla ještě Chrudimi vyměřena evropskými úředníky pokuta za odchylku v projektu, protože přibyly ve sklepení navíc dva pisoáry právě pro budoucí potřeby restaurace, zdálo se, že Muzeum barokních soch z problémů nevyjde.

Pomůže letos interaktivní zábava pro rodiny s dětmi?

O jeho oživení se pokoušel bývalý starosta města a poslanec Jan Čechlovský (ODS), ale nevyslyšel po nátlaku dalších koaličních partnerů volání jednoho z tehdejších místostarostů, Miroslava Tejkla (ČSSD), aby byli povoláni zpět autoři nápadu a bylo jim umožněno projekt dokončit a ukázat, že je možné muzeum ufinancovat. S dalším nápadem na oživení přišel již zmíněný Málek, který zde v režii Chrudimské besedy nechal uspořádat vinárenskou pijatiku pro vybrané hosty, nicméně efekt to nepřineslo žádný. A tak se ztráta dál prohlubovala a toto nelehké břímě bylo přeneseno na záda současné radniční koalice ANO 2011, Chrudimáci, Piráti a ČSSD, ve které už od začátku Chrudimáci (Svobodní a TOP 09) avizovali, že jsou pro zrušení muzea, zatímco ANO, ČSSD a Piráti pro jeho oživení. Posledně jmenovaní očekávali v tomto směru větší invenci od nového ředitele Chrudimské besedy Martina Dytrta, ale ta se nedostavila (více v přiloženém audiozáznamu). Přesto se pro letošek podařilo připravit jednu novinku, kterou má být interaktivní zábava pro rodiny s dětmi v bývalé kryptě, jež má vedle expozice barokního umění a malého kina pomoci zvýšit návštěvnost skomírajícího muzea.

1 komentář

  1. Já tam byl dvakrát, vždy to na mě působilo depresivně. Kdybych tam jako cizí turista vzal děti (jako cizí turista bych tam samozřejmě nešel, páč by mě to nezajímalo a děti bych nechtěl otravovat), tak bych chtěl vrátit vstupné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here