Unikátní pernštejnská truhla v Pardubicích čeká na virtuální groše

0
729
Ilustrační foto: Pixabay.com

Díky výraznému potlačení koronaviru se mohou nejen v Pardubicích rozvíjet kulturní aktivity na počest 500 let renesance ve východních Čechách. V těchto týdnech k nim patří cestovatelská soutěž „Naplň Vilémovu truhlu“, která začala 8. května a potrvá do 30. září.

Malý exkurs do historie

Ve sklepení pardubického zámku, v místech pod kaplí, je už přes 500 let uložena pernštejnská truhla. Je tak velká, že ji nikdo bez probourání zdi nedostane ven dveřmi, takže je uložena dost bezpečně. Teď je sice prázdná, ale za doby Viléma z Pernštejna a jeho synů se do ní ukládaly veškeré příjmy z jejich panství. Organizátoři programu „500 let renesance ve východních Čechách“ nyní připravili zmíněnou soutěž.

Jak soutěž probíhá

Nyní na dvanácti, v letních měsících na patnácti místech v kraji najdou zájemci trojboké venkovní panely s výstavou o Pernštejnech a renesanci a na každém také specifickou otázku a QR kód ke vstupu do soutěže. Cílem je navštívit všech 15 míst a získat za správné odpovědi virtuální groše do Vilémovy truhly.

Zatím můžete navštívit nádvoří pardubického zámku; Krajský úřad Pardubice na Komenského náměstí; radnici na Pernštýnském náměstí v Pardubicích; zvonici na pardubickém náměstí Republiky; prostor na pardubické třídě Míru před ČSOB; vchod u Pardubického pivovaru; Lázně Bohdaneč – prostor u radnice na Masarykově náměstí; Lázně Bohdaneč – hráz Bohdanečského rybníka; Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem; Lanškroun – vstup do radnice; Resselovo náměstí v Chrudimi; nádvoří zámku v Moravské Třebové.

Hrad Kunětická hora, zámek Litomyšl a hrad Litice budou otevřeny až v souladu s rozvolněním vládních opatření, oznámeném též na jejich webových stránkách.

Soutěž bude vyhodnocena při výlovu Bohdanečského rybníka 28. října. Výherci dostanou zajímavé drobné ceny.

Vzácné svědectví doby

Ale zpět ke vzácné truhle, která je k vidění na Zámku Pardubice jen při mimořádných příležitostech, aby se nenarušilo její mikroklima. „Je to vlastně jediná dochovaná součást pozdně gotického mobiliáře zámku. Truhla sloužila jako důmyslný středověký trezor uchovávající nejvýznamnější listiny, smlouvy, zlato a cennosti. Vždyť několik generací Pernštejnů patřilo k nejbohatším rodům u nás,“ informoval za organizátory soutěže Roman Línek, náměstek hejtmana Pardubického kraje.

Odborníci mohli truhlu detailně prozkoumat v roce 2019, když procházela důkladným restaurováním. „Dendrochronologický výzkum určil, že dub na pernštejnskou truhlu pokáceli v průběhu deseti let následujících po roce 1481. Z toho vyvozujeme, že tento obří trezor si Vilém z Pernštejna objednal v době, kdy se rozhodl koupit pardubické panství,“ prozradil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Už víme, že tesař truhlu z kmene vydlabával. Pravděpodobně to byl jeden člověk, který používal jeden nástroj a byl to pravák,“ doplnil Libánek.

Podrobnosti o soutěži si můžete přečíst na odkazu https://vilem500.cz/…tez.

Napsal: Miloš Pelikán

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here