Chrudim vyzve občany a firmy, aby přestali inzerovat na ilegálních, nebezpečně rozmístěných bilboardech

0
795
Foto: Roman Zahrádka

Firma, která momentálně provozuje v Chrudimi nelegální bilboardy na pozemcích Ředitelství a dálnic (ŘSD), podala trestní oznámení na místostarostu Pavla Štěpánka (Piráti), který je ve městě zodpovědný za dopravu, a to kvůli tomu, že Chrudim nechala už dříve odstranit některé bilboardy na svých pozemcích a odvezla je do areálu Technických služeb v Sečské ulici. Policie ČR však úkony trestního stíhání ani nezahájila, neboť k tomu neviděla jediný důvod.

Forma nátlaku na místní samosprávu, říká Policie ČR

„Problémy s touto firmou trápí mnoho měst v České republice. Společnost, která bilboardy rozmisťuje, postupuje velmi agresivně a nebojí se podávat trestní oznámení, pokud jim někdo bilboardy odveze jako Chrudim. Čelil jsem proto také trestnímu oznámení, které však policie vyhodnotila jako formu nátlaku na místní samosprávu,“ říká místostarosta Štěpánek.

Další bilboardy se ale zatím v Chrudimi nedaří podle něj odstranit. „Zbývající bilboardy ve městě jsou výhradně na pozemcích ŘSD a firma se našim pozemkům vyhýbá. Věc se má zjednodušeně tak, že firma umístí bilboard protiprávně na cizí pozemek, majitel pozemku si toho všimne, zaeviduje to a vyzve firmu k odstranění bilboardu, na což má tato firma ze zákona lhůtu 14 dní. Společnost pak po 14 dnech přesune bilboard o 10 až 20 metrů dál a celé administrativní kolečko běží od začátku. Je to unavující, stále dokola se opakující boj, na který teď společně s ŘSD hledáme lék, jak firmu dostat z pozemků a nebezpečně umístěné bilboardy odstranit,“ přiznává Štěpánek.

Starosta František Pilný se sejde se starostou Příbrami

O osud těchto bilboardů se mimo jiné zajímal zastupitel Jiří Kubeš (ODS), který byl v Markovicích svědkem toho, jak vítr odnesl jeden z nich na silnici a ohrožoval projíždějící motoristy. Na jiném místě zase zakrývá bilboard příjezd k přechodu pro chodce a není vidět, že se k přechodu blíží chodci. Chrudim je v reakci na to rozhodnuta oslovit písemně všechny, kteří na těchto bilboardech inzerují, a vyzvat je, aby ukončili spolupráci s danou firmou s odůvodněním, že je jejich reklama umístěna na ilegálních nosičích. Stejně tak bude informována chrudimská veřejnost. „Je to skutečně celorepublikový problém. Kromě Chrudimi se s ním potýká třeba Ždírec nad Doubravou nebo Příbram. Hovořil jsem o tom se starostou Příbrami, jak proti tomu bojují, a jsou na tom stejně špatně jako my a ostatní města. Nicméně v Příbrami se našel nějaký aktivista, který bilboardy přelepuje nálepkou ´Nelegální reklama´. U nich je to navíc komplikováno i tím, že jsou některé bilboardy rozmístěny na pozemcích Správy želenic. Dohodli jsme se tedy se starostou Příbrami, že se nad tímto problémem setkáme a zkusíme se společně zamyslet, jaké kroky k nápravě podniknout. Právě v Příbrami, kde jim nechali bilboardy také odvézt, tak než jim je vydají, chtějí vědět, na jakém základě je měli umístěné na městském pozemku. Takže i tudy vede cesta, ale nejprve se se starostou Příbrami setkáme a vyměníme si dosavadní postřehy a zkušenosti,“ uzavírá starosta města František Pilný (ANO 2011).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here