Feri se omluvil za nevhodné chování. Nařčení ze sexuálního násilí odmítl

0
456
Foto: Pixabay.com

Poslanec TOP 09 Dominik Feri čelí nařčení, že v minulosti na domácích večírcích nutil ženy k sexu, i když to odmítly. Deník N a A2larm přinesly svědectví dívek, které jeho chování popisují. „Měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu,” popisuje jedna z nich. Feri obvinění ze sexuálního násilí odmítl, omluvil se ale za nevhodné chování.

„Lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích, a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám,” uvedl Feri.

Prohlášení zveřejnil na Instagramu a objevilo se také na webu TOP 09.

Napsal také, že jako politik musí počítat s osobními útoky a bohužel také s vedením kampaně, které není vždy fér. „Nicméně já osobně jsem kampaň vedl vždy čestně a nehodlám na tom nic měnit,” sdělil.

Deník N a A2larm v úterý přišel se svědectvím několika žen, které měl podle jejich slov Feri sexuálně zneužít. Jde o případy z let 2015 až 2020.

„Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhnul a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu. Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se ani pohnout, byla jsem paralyzovaná,“ popsala jedna z nich.

Druhou měl prý zneužít v koupelně, kterou také zatarasil. „Vlezl ke mně do sprchy a začal se nevybíravě dožadovat sexu. Tlačil na mě. Prostor byl malý a prakticky jsem nemohla odejít, protože mi zatarasil cestu. Neměla jsem jak z té sprchy odejít. Pořád mi opakoval, že to bude jenom trochu, že to bude jen chvíli, a moje odmítání ho vůbec nezajímalo,” svěřila se.

„Nakonec to proti mé vůli a navzdory tomu, že jsem několikrát jasně řekla ne, udělal. Nepřála jsem si s ním mít sex, a on to udělal,“ dodala.

Novinky se pokusily Feriho kontaktovat se žádostí o reakci, ale zatím neúspěšně.

Feri: Nyní žiji jinak

Politik ve svém psaném prohlášení obecně odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, nevhodné chování ale přiznal. „Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak,” doplnil.

Napsal dále, že je připraven v budoucnu o této problematice mluvit a využít všech svých možností a sil, aby dostala takovou pozornost, jakou si zaslouží. „Ušel jsem kus cesty a snažil se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem,” sdělil.

Autor: Klára Beranová
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Feri po nařčeních ze sexuálního nátlaku složil mandát a nebude kandidovat

Poslanec TOP 09 Dominik Feri rezignuje na mandát poslance a nebude kandidovat v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Oznámil to v úterý na svém Instagramu poté, co byl nařčen ze sexuálního násilí. Proti článkům se bude bránit u soudu.

„Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb,” napsal poslanec na svůj instagramový účet.

Feri, který měl být čtyřkou pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) pro říjnové parlamentní volby, čelí nařčení, že v minulosti na domácích večírcích nutil ženy k sexu, i když to odmítly. Dít se tak mělo mezi lety 2015 a 2020. Svědectví několika dívek, které jeho chování popisují, přinesly v úterý společně Deník N a A2larm.

„Měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu,” popisuje jedna z nich.

Bránit se bude u soudu

Feri obvinění ze sexuálního násilí odmítl, omluvil se ale za nevhodné chování. „Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky,” napsal do prvního prohlášení, které vydal předtím, než se rozhodl složit mandát.

Proti tvrzením, která jsou podle něj nepravdivá, se hodlá bránit. „Nechci, aby lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly mé nejbližší okolí ani mé kolegy. Bránit se proti nim budu soudní cestou. Byla pro mě mimořádná čest sloužit a být vaším poslancem,“ dodal Feri.

Kauzou se již zabývá policie. „V následujících dnech bude rozhodnuto o tom, která součást policie šetření provede a jaký bude případný další postup,“ stojí na policejním twitterovém účtu.

Autor: Jan Menšík
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Feriho už začala řešit policie

Informacemi některých médií, podle kterých několik žen obvinilo poslance TOP 09 Dominika Feriho z nevhodného sexuálního chování, se v úterý začala zabývat policie. Feri v úterý složil poslanecký mandát a rozhodl se dál nekandidovat. Připustil, že se v minulosti choval nevhodně, a omluvil se za to, odmítl ale, že by se dopustil sexuálního násilí.

„Z úřední povinnosti jsme se začali zabývat informacemi, které dnes uvedly sdělovací prostředky k osobě pana poslance Dominika Feriho. V následujících dnech bude rozhodnuto o tom, která součást policie šetření provede a jaký bude případný další postup,“ stojí na policejním twitterovém účtu.

Feri v úterý složil mandát poslance TOP 09 a odstoupil ze čtvrtého místa pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pro říjnové sněmovní volby.

Mladý politik čelí obviněním několika žen z nevhodného sexuálního chování během let 2015 až 2020. Jejich výpovědi přinesly společně Deník N a A2larm. Některé ženy tvrdí, že s nimi Feri měl sex, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval.

Za nevhodné chování se omluvil

Feri ve svém prohlášení odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, přiznal ale pocit osobního selhání v některých situacích, kdy se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky.

Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak,” uvedl.

Autor: fia, Novinky, ČTK
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Kulhánek: Doufám, že dcera na večírku nepotká nikoho jako Feri

Nařčení několika žen, že na ně poslanec TOP 09 Dominik Feri činil sexuální nátlak, rezonuje i na politické scéně. Poměrně ostře se vůči politikovi vymezili třeba ministr zahraničí Jakub Kulhánek nebo šéfka resortu práce Jana Maláčová (oba ČSSD). Feri oznámil, že nebude na podzim kandidovat ve volbách, proti podle něj lživým článkům se chce bránit u soudu. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová jeho složení mandátu uvítala.

„Dominika považuji za svého přítele a věřím, že očistí své jméno. Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách,“ uvedla Pekarová Adamová na Twitteru.

Feri měl být čtyřkou pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) pro říjnové parlamentní volby.

Servery Deník N a A2larm v úterý přinesly svědectví několika žen, které tvrdí, že je v minulosti proti jejich vůli nutil k sexu. Ještě před oznámením rezignace vydal Feri prohlášení, v němž odmítá, že by se dopustil sexuálního násilí, zároveň se ale omluvil za nevhodné chování. Případ prověří policie.

„Ano, každý může udělat někdy chybu. Jsem rád, že se Dominik Feri za své případné nevhodné chování k ženám omluvil! Nebyl jsem tam, takže těžko budu soudit, co je pravda nebo není. To ví pouze lidé, kteří tam byli. Ti by si to měli vyříkat, nebo to řešit s policií,“ uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

Zatímco politici TOP 09 nebo KDU-ČSL vesměs oceňovali, že Feri přijal „politickou odpovědnost”, politická konkurence už tak shovívavá nebyla.

„Nevím, jestli Dominik Feri porušil zákon a někoho znásilnil. Ale i podle jeho reakcí je zřejmé, že se k ženám opakovaně zachoval dost ohavně. Mám malou dceru a doufám, že až vyroste, nepotká na večírku nikoho, jako je on. A neuvidí ho ani v TV jako politika,“ napsal na Twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek, jehož příspěvek pak sdílel i premiér Andrej Babiš (ANO).

Maláčová Feriho kauzu vztáhla na celou TOP 09

Ministryně práce Jana Maláčová pak zakomponovala nařčení Feriho do výpadu vůči celé TOP 09.

„Jestli jsou pravdivé výpovědi o chování poslance Feriho, pak to bohužel zapadá do schématu jednání TOP 09. Reálné činy jsou přesným opakem líbivých slov,“ napsala.

Komunistický poslanec Jiří Dolejš reagoval na vyjádření šéfky TOP 09 k Ferimu. „Presumpce viny je proste realita,” konstatoval suše.

Feri v prohlášení ke složení mandátu uvedl, že nechce, aby „lživé a manipulativní články v médiích“ poškozovaly jeho nejbližší okolí či kolegy. „Bránit se proti nim budu soudní cestou,“ napsal.

Autor: kov, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/…334

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here