V Pardubicích bude i letos Aviatická pouť, odvysílá ji Česká televize

0
310

Aviatická pouť bude i letos – to je hlavní a dobrá zpráva. Ale bez návštěvníků, stejně jako právě probíhající hokejový světový šampionát. Věřme, že i letecká přehlídka v Pardubicích, která se uskuteční v sobotu 29. května, si najde početné diváky u televizních obrazovek a počítačů.

„Do poslední chvíle jsme zvažovali variantu s lidmi, pak se ale ukázalo, že prostě nejsme schopni to zorganizovat. Toto je cesta, jak naším fanouškům dopřát aspoň nějakou podívanou,“ řekl za pořadatele Jan Rudzinskyj.

Leteckou show bude přenášet Česká televize od 14 hodin. K vidění budou vystoupení replik z první světové války, na letouny jako Nieuport 11 nebo Zlín Z-381. Ukázky kumštu pilotů budou proloženy rozhovory s nimi a dalšími osobnostmi spojenými s aviatikou.

Závodní exhibici má připravenou i renomovaný pilot Martin Šonka, který ji předvede dvakrát. Nebe nad Pardubicemi o poslední květnové sobotě rozhýbe i akrobatická skupina Flying Bulls.

Programově méně bohatá Aviatická pouť vyjde na necelý milión korun; i piloti letos dostanou menší honorář. „Nejsme schopni nikoho zaplatit v plné výší. Všichni k tomu ale přistoupili tak, že jsme na jedné lodi. A s vlastními penězi a nadšeneckou pílí a energií se podílejí na tom, že se letecká přehlídka může konat,“ vysvětlil Rudzinskyj.

Jubilejní ročník přesunut na příští jaro

Mělo jít o 30. ročník, pořadatelé ho však posunuli na příští jaro. „Jubileum chceme oslavit opravdu důstojně a s diváky,“ prozradil Rudzinskyj. Přesto se v sobotu aviatická show odehraje: Pardubice si totiž připomínají důležité výročí spojené s historií létání. Nedávno uplynulo 110 let od prvního dálkového letu Jana Kašpara v naší zemi: 13. května zamířil z města perníku do Prahy svým letadlem Blériot. I tenhle památný stroj má být na Aviatické pouti k vidění.

Doplňkovou akcí je obrazová výstava umístěná před pardubickým vlakovým nádražím a na třídě Míru.

Napsal: Miloš Pelikán

Video: Icemanrider1
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here