Díky Lichtenbergovi bude možné dojít pěšky od smuteční síně, letiště a nového Skřivánku až na Plochou dráhu a k Rozhledně

0
1081
První místostarosta města Chrudim Petr Lichtenberg (Chrudimáci). Foto: Dagmar Novotná

Starosta města František Pilný (ANO 2011) ocenil úspěšné jednání prvního místostarosty Petra Lichtenberga (Chrudimáci) o směně pozemků na Skřivánku, která podle všeho odblokuje výstavbu v této lokalitě a navíc zprůchodní značnou část města. Zelenou dali této transakci i městští zastupitelé.

Koridor pro pěší a cyklisty bude široký 14 metrů

„Jde o směnu pozemků v rámci územní studie zástavby lokality Skřivánek, kde je navržen i propojovací koridor pro pěší a cyklisty, který má spojovat původní starou výstavbu na Skřivánku s novou výstavbou,“ vysvětluje první místostarosta Lichtenberg. „V původní studii je koridor široký 14 metrů. V tomto případě došlo k dohodě s majitelkou pozemku v Nezvalově ulici, že nám od ní budou stačit pouze tři metry a zbývajících jedenáct přijde změnit na individální bytovou výstavbu, což ona potřebuje. Navíc tato žena získá část pozemku směrem k chystané nové zástavbě Skřivánku. A protože metry nesouhlasí v její prospěch, doplatíme jí ještě 36 200 korun. V tom spočívá celý kompromis,“ dodává Petr Lichtenberg.

Nevratně uzavřené průchody vinou dřívějších jednání radnice

„Rád bych doplnil, že to vypadá z hlediska výměry a ceny pozemků jako malá věc, avšak z hlediska územního plánování a urbanismu města je to nesmírně důležitý krok. Tímto pozemkem totiž zajistíme průchod pro pěší od smuteční síně, letiště a nového Skřivánku přes stávající zástavbu na Skřivánku až na Plochou dráhu a dál k sídlišti Na Rozhledně. Jsem proto velmi rád, že se to kolegovi Lichtenbergovi podařilo takto dojednat a vyřešit, protože je to opravdu důležité a pro město koncepční, zatímco v minulosti se to bohužel městu nedařilo a některé průchody jsou vinou toho nevratně uzavřené. Ať už jde o průchody z Vaňkovy ulice na Plochou dráhu nebo z Vaňkovy ulice do Markovic a podobně. Takže za mě je tohle jednoznačně krok správným směrem,“ konstatuje s povděkem starosta František Pilný.

Developer Kušta se nyní snaží o dohodu s městem

Připomeňme, že se o projektu bytových a rodinných domů vedou spory mezi místními politiky přinejmenším čtyři uplynulá volební období a žádná radniční koalice se zatím nedokázala se soukromými investory na vyřešení tohoto problému shodnout. Situaci navíc komplikovaly nevyjasněné vlastnické vztahy k některým pozemkům, které se nynější vedení města chystalo řešit prostřednictvím žaloby, aby byl jednoznačně určen jejich vlastník. „Chtěli jsme, aby soud záležitost rozuzlil, neboť hrozilo, že by se spor mohl táhnout ještě desítky let,“ říká starosta Pilný. Z toho ale podle všeho sejde. „Obrátil se na nás dopisem pan Kušta, že by se chtěl s městem domluvit. Z těchto důvodů je nyní mezi námi připravována smlouva, jejíž finální verzi zbývá doladit. Je ale také třeba poznamenat, že se mezitím rozdělila investorská skupina pana Kušty a pana Wiesnera, kteří chtěli původně celý projekt realizovat společně. V tuto chvíli jedná však pan Wiesner za sebe a plánuje v lokalitě poblíž Škroupovy ulice na pozemcích, které spoluvlastní se svou sestrou, paní Vybíralovou, postavit zhruba 30 rodinných domů bez ohledu na řešení zbývající části Skřivánku, kde je spoluvlastníkem společnost K2 Invest. Troufám si tedy tvrdit, že se nám Skřivánek začíná hýbat správným směrem. Proto se žaloba odkládá, neboť pan Kušta projevil vůli se s námi domluvit,“ uzavírá starosta Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here