Dobrá zpráva! Chrudim hospodařila v loňském roce nad očekávání dobře. Vysloužila si dokonce pochvalu části opozice

0
333
Foto: Město Chrudim, tiskový úsek

Závěrečný účet Chrudimi za rok 2020 dopadl nad očekávání dobře. Vedení města dokázalo ušetřit na provozních nákladech radnice zhruba 20 milionů korun a dalších 30 milionů získalo od státu ve formě kompenzačního bonusu jako náhradu za škody způsobené koronavirovou pandemií. Potvrdil to první místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci), který je zodpovědný za stav městských financí. Hospodaření města v loňském roce chválili dokonce někteří zastupitelé z řad opozice.

„Díky dvěma opatřením pana starosty byly zablokovány určité finanční výdaje a podařilo se na provozních nákladech ušetřit asi 20 milionů korun. Na druhé straně jsme dostali od státu tzv. kompenzační bonus ve výši 30 milionů Kč, což bylo pro hospodaření města nesmírně důležité,“ přiznává Lichtenberg, který zároveň poděkoval za obezřetnost Finančnímu odboru MěÚ Chrudim, s nímž úzce spolupracuje.

Město je na 12,5 procentech možné míry zadluženosti

„V tuto chvíli činí zadluženost města 7,4 procenta, přičemž maximální zadluženost může být podle zákona až 60 procent. Z toho je dobře vidět, že jsme asi na 12,5 procentech možné zadluženosti. Byl jsem mile překvapen, že nám za tento finanční výsledek děkovali i někteří členové opozice. Sluší se také připomenout, že na tomto dobrém hospodářském výsledku má přirozeně vliv již zmíněný bonus, který jsme obdrželi od státu,“ doplňuje starosta města František Pilný (ANO 2011).

Jak dodává, ještě před rokem by si netroufl na začátku pandemie takto dobrý výsledek hospodaření Chrudimě odhadnout. „Hodně tomu přispělo také chování občanů a daňové výnosy. Troufám si tvrdit, že se podařilo obchodování v kamenných obchodech a příjmy ze služeb nahradit obchodováním na internetu, díky čemuž byly daňové výnosy hodně podobné těm předchozím. Nedávno nás navštívil havlíčkobrodský starosta Jan Tecl (ODS) a zajímal se o to, jak Chrudim v době pandemie postupovala. Shodli jsme se na tom, že obě naše města zvolila naprosto stejný postup, díky čemuž měl v loňském roce dobrý hospodařský výsledek i Havlíčkův Brod. Ukazuje to tedy na to, že kroky, které jsme zvolili, byl správné,“ uzavírá starosta Pilný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here