Václav Bartuška: Pokud něco nejsme schopni vyrobit, jsme vydíratelní – ukázal nám to covid-19

0
277

Přijdete v podvečer domů unaveni, rozsvítíte světlo, otočíte termostatem, abyste si trochu přitopili, ohřejete na plynovém sporáku večeři, v rychlovarné konvici uvaříte vodu na čaj, a pak se naložíte do horké koupele ve vaně. Cítíte, jak je vám krásně. Určitě ano. A teď si představte, že nic z toho není k dispozici. Světlo nesvítí, protože nejde elektřina, přitopili byste si jen tehdy, pokud máte krb. Plyn by také nešel, takže čaj si můžete uvařit jedině v konvici na kamnech, a vykoupat se můžete, jen pokud si na kamnech ohřejete několik hrnců vody, ovšem za předpokladu, že váš přístup k vodě není závislý na elektřině. Jinak si ji musíte nanosit z potoka nebo z řeky, a to si asi předem rozmyslíte, zda se v takto těžce získané tekutině vykoupete, nebo ji raději přefiltrujete, a použijete k vaření. O počítači, televizi a Netflixu si můžete nechat samozřejmě jenom zdát.

A mohla bych ještě dlouho vypočítávat všechny oblasti našeho života, které jsou přímo závislé na energiích. Zdá se vám to jako science fiction? Tak schválně, dokázali jste si ještě před půldruhým rokem představit, že jeden koronavirus prakticky zastaví celý svět? To, o čem dnes budeme mluvit, je realita, a v našem pořadu odborníci několikrát zdůrazňovali, že není otázkou, zda blackout nastane, ale pouze kdy a jak dlouho potrvá. Takže otázka, jak se na takové potíže připravit, není malování čerta na zeď, ale jde o energetickou bezpečnost.

A právě o těchto otázkách si budeme povídat se zvláštním velvyslancem ČR pro energetickou bezpečnost, Václavem Bartuškou, pro kterého je tento obor každodenním chlebem.

Video: Svobodné universum
Zdroj: YouTube.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here