Richard Herbst a Marek Točoň: Chrudimské zahradnictví chátrá. Pojďme ho přeměnit na komunitní zahradu pro děti

0
1345
Foto: Richard Herbst

Zdar a sílu členové a členky neziskovek, klubů, spolků – dobří lidé – Chrudimáci.

Město Chrudim mělo ještě kolem roku 2000 fungující zahradnictví – malé, ale naše. Pozemek zahradnictví najdete, když v Pardubické ulici za přejezdem odbočíte vlevo, přejedete mostík, potom koleje, po pár metrech zahnete vlevo a jste tady.

Zjišťoval jsem v letech 2016 – 17, jaký má město s tímto pozemkem záměr. Bylo to v době, kdy spolek EDA sháněl pozemek na stavbu školky – jeslí, zahrady. Nedopadlo to, a když byl v roce 2018 pozemek k mání, byla už dotace pro EDu fuč.

Dovoluji si Vám zde popsat současný stav – majetkové poměry. Pronájem – zápůjčka větší části zahradnictví náleží Integrovce (ta tam seká trávu a nechá to pustnout) a tuto část má nyní Pardubický kraj. Hlavní budova + dvě garáže tvořící součást zahradnictví jsou městem pronajímány několika organizacím. Zbytek pozemku je v majetku města a leží ladem.

20 let tento majetek města chátrá a pustne viz přiložená fota. Co s tím? Což takhle pomoci „vzkřísit“ tentokrát komunitní zahradnictví pro děti školou povinné? Tady by se děti učily založit ovocný sad, který zde byl, pěstovat zeleninu, květiny, učit se vánoční, velikonoční aj. vazbu.

Je dnes trendy komunitní zahrady zřizovat – umožnit tak dětem získat vztah k půdě, vlastníma rukama si vypěstovat zeleninu nebo květiny. O terapeutickém a výchovném účinku takové práce netřeba ani diskutovat. Máme ideální prostor v majetku města a byla by velká škoda ho k takovému záměru nevyužít.

Jsem přesvědčen, že je komunitní zahradnictví dobrá věc. Obracím se na Vás, lidi světa znalé, s prosbou o radu – kde a jak sehnat prostředky k jeho realizaci? Případně, pokud by to klaplo, pomoci přímo na místě přiložením rukama k dílu. Prosím, pomozte. Prosím, pojďme diskutovat o této možnosti. Může se totiž stát, že město pozemek zahradnictví prodá a tato jedinečná šance na vybudování komunitního zahradnictví bude fuč.

Přeji Vám pevné zdraví a dobrou náladu.

Richard Herbst, předseda spolku MaChr za Chrudim malebnou
Marek Točoň za internetový magazín Perspektivní Chrudimsko

Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: Richard Herbst
Foto: fb

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here