Až pětina pečujících o seniory očkování odmítá. Raději odejdou

0
479
Foto: Pixabay.com

Nenaočkovaná pečovatelka zřejmě nakazila covidem-19 seniora, který i přes vakcinaci viru podlehl. Tragédie nyní rezonuje Českem.

Má být pro sociální pracovníky a zdravotníky očkování proti covidu povinné, podobně jako např. to proti hepatitidě B? Proč vakcínu někteří odmítají a odešli by z oboru, kdyby je k tomu zaměstnavatel po případné legislativní změně nutil? Podle Právem oslovených ředitelů domovů důchodců očkování odmítá až pětina jejich zaměstnanců.

„Když k nám ze začátku roku přišly vakcíny jako jedněm z prvních, rozeslal náš ředitel list, aby se tam zapsali zájemci o očkování. Tehdy se mu papír vrátil s jedním jménem. Ostatní váhali. Nyní je naočkovaná asi polovina z třicetičlenného personálu. Já sama nejsem,“ svěřila se redakci zdravotní sestra, jejíž identitu redakce zná.

Tragická událost v domově důchodců ve Velkých Hamrech, kde senior zemřel po nákaze covidem, přestože byl očkovaný, poté co přišel do kontaktu s nakaženou pečovatelkou, která vakcinaci jako jedna ze sedmi v devadesátičlenné skupině zaměstnanců odmítla, ovšem v jejím oboru vzbudil pochopitelně velkou pozornost.

Podle Jiřího Horeckého, prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb, k nařízení povinného očkování zaměstnanců v sociálních službách a zdravotnictví chybí politická vůle. Přitom jen mezi sociálními pracovníky vakcinaci proti covidu odmítá valná část lidí.

„Jsem přesvědčena, že kdyby došlo k tomu, že by nás stát nutil k očkování proticovidovou vakcínou, jen z našeho zařízení dá deset lidí raději výpověď. Což by pochopitelně mělo dopad na kvalitu poskytované péče,“ řekla zdravotnice.

„Důvodů, proč se já nebo moji kolegové nechtějí očkovat, je několik, a nejde o čipování či jiné konspirační teorie. Byť samozřejmě vnímáme to, co se stalo v Hamrech, jako tragédii a je nám velmi líto jak zesnulého pána, tak ale i té pečovatelky. Takový tlak a celospolečenské obvinění by slabšího jedince klidně mohly dovést k sebevraždě,“ ukazuje pohled z druhé strany zdravotnice.

Rodiny se začaly ptát

„Dalšími důvody odmítání, které i mezi kolegy slyším, byla zkušenost s významnými nežádoucími účinky u našich klientů, pravda, velmi starých a často nemocných lidí. A pochopitelně také to, že na rozdíl od hepatitidy B, na niž jsme očkovaní povinně, tato vakcína je nová a dosud s ní tolik zkušeností není,“ vyjmenovává zdravotní sestra.

„Mnohým vadí i to, že by se museli za pár měsíců či rok stejně přeočkovávat, stejně jako je tomu u chřipkové vakcíny. Mnozí prostě stále váhají. Ty zcela přesvědčené by zřejmě nezviklala ani případná další vlna pandemie. Ale nikdo z nás není fanatický odmítač, ani jsem od nikoho neslyšela, že by se obával toho, že by ho po vakcinaci bolela ruka nebo měl dva dny teplotu,“ uvedla dále sestra.

Po tragédii, která se v domově seniorů v sousedním kraji odehrála v minulém týdnu, se v tomto zařízení začali příbuzní ptát, zda zdravotnice či pečovatelky jsou, či nejsou očkované.

„Ano, několik rodin už se začalo o to, zda jsme naočkovaní, zajímat. Jednotlivě jim odpovídáme, a když někdo z nás není, tak obvykle vysvětluje proč. Ale k žádným konfliktům kvůli tomu nedochází,“ dodala.

Obecné vnímání této tragédie společností je ale vesměs jednotné. Zdravotníkům a pečovatelům se lidé svěřují se svým zdravím a životy ve víře, že se zlepší, nikoli, že je ohrozí. Tím, že se lidé pracující v těchto oborech nenaočkují, vědomě své pacienty či klienty možnému přenosu nákazy vystavují.

O tom, že jde nyní, kdy už jsou vakcíny k dispozici, o celosvětové téma a problém bez jednotného řešení, svědčí i soudní spor v USA, kde soudce federálního soudu v Texasu rozhodl, že zaměstnanci nemocnice musí být očkovaní vakcínou proti covidu, nebo si hledat jiné zaměstnaní. Toto rozhodnutí se týkalo 117 zaměstnanců Houstonské metodistické nemocnice, kteří se na soud obrátili, protože nesouhlasili s propuštěním z práce kvůli tomu, že se odmítli dát očkovat.

V Británii, která se potýká s novou vlnou nákazy variantou delta (indická) koronaviru, vláda dokonce zvažuje, že by všichni pracovníci (je jich asi 1,5 milionu) v domovech seniorů a podobných zařízeních, kteří se odmítnou očkovat, mohli být propuštěni z práce.

Autor: Stáňa Seďová, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here