Dost bylo britských seriálů. EU připravuje přísnou regulaci

0
364
Foto: Pixabay.com

Evropská unie (EU) chce zasáhnout proti nepřiměřenému množství britské televizní a filmové tvorby vysílané v Evropě. Ostrovní seriály jsou totiž i po brexitu považovány za evropská díla, což Bruselu nepřipadá spravedlivé. Ohrožuje to evropskou kulturní rozmanitost, stojí v interním unijním dokumentu, o kterém informoval list Guardian.

Po odchodu Spojeného království z Evropské unie bylo jasné, že si musí obě strany nastavit budoucí vztahy. V některých místech to šlo rychle, v jiných (jako třeba v Severním Irsku) panují neshody.

Teď se EU podle Guardianu zaměřila na to, aby britské pořady a filmy už nebyly tolik protlačované na televizním trhu, a především pak u streamovacích služeb působících na unijním území.

Podle unijní Směrnice o audiovizuálních mediálních službách musí být většina vysílání v televizi věnována evropské tvorbě a zároveň musí představovat alespoň 30 procent titulů na streamovacích službách (VOD platforms), jakými jsou Netflix nebo Amazon.

Británie už sice není členem EU, ale zmíněná směrnice její tvorbu stále považuje za evropské dílo, protože text směrnice operuje s terminologií danou Úmluvou Rady Evropy o přeshraniční televizi, jejíž je Británie stále signatářem.

To podle EU vytvořilo nepřiměřené zastoupení britských seriálů a filmů na úkor umění z menších zemí.

My jsme vám to říkali, posteskli si britští umělci

„Vysoká dostupnost britského obsahu na streamovacích službách, jakož i privilegia udělená splněním způsobilosti pro evropská díla, mohou mít za následek nepřiměřené zastoupení britského obsahu v rámci evropské kvóty pro streamovací služby, což brání širší paletě evropských děl (včetně těch z menších zemí nebo zemí s méně mluvenými jazyky),” stojí v dokumentu, který byl distribuován členským státům EU.

„Tato disproporce může ovlivnit plnění cílů propagace evropských děl a kulturní diverzity, které si kladla směrnice o audiovizuálních službách,” stojí dále v textu.

Evropská komise byla pověřena vypracováním dopadové studie ohledně možného rizika, které britská tvorba představuje pro evropskou kulturní rozmanitost.

Zástupci britského audiovizuálního průmyslu londýnskou vládu opakovaně upozorňovali, že k tomuto kroku může dojít. Podle Guardianu byla jen otázkou času, kdy se tím Evropská komise začne zabývat.

Autor: Londýn/Brusel – drk, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Umlčování, dobrovolná cenzura. V mnohém se to na školách v USA podobá KLDR, líčí přeběhlice

Když se jako jedna z mála severokorejských přeběhlíků dostala Yeonmi Parková v roce 2016 na americkou Kolumbijskou univerzitu, byla zaskočena, že tamní prostředí rozhodně neodpovídalo jejím představám o zemi, kde panuje svoboda názorů a projevu. Se svými zkušenostmi se svěřila americkým médiím.

Sedmadvacetiletá Korejka řekla listu The New York Post, že by nevěřila, že by mohla být žádána, aby na univerzitě ve Spojených státech cenzurovala své myšlenky.

Stanici Fox News sdělila, že obětovala velké prostředky, čas a energii tomu, aby se naučila, „jak přemýšlet”. „Ale oni vás nutí myslet tak, jak chtějí, abyste myslel,“ dodala se zklamáním.

Jedna z členek sboru jí prý kárala, když se přiznala, že uznává klasickou literaturu jako díla od Jane Austenové. „Řekla jsem, že miluju tyto knihy. Myslela jsem si, že je to dobré. Ona mi pak řekla: Víte, že tito spisovatelé měli koloniální způsob uvažování? Byli to rasisti, byli bigotní a podvědomě vám vymývali mozek,“ vylíčila Parková.

Překvapivé podobnosti

„Uvědomila jsem si, že je to šílené. Myslela jsem si, že Amerika je odlišná, ale viděla jsem tolik podobností s tím, co jsem viděla v Severní Koreji, že jsem se začala obávat,“ poznamenala.

„Vážně jsem přešla poušť Gobi, abych byla svobodná a abych zjistila, že nejsem svobodná? Amerika není svobodná,“ doplnila.

Profesoři prý studenty před některými semináři varovali, že se mohou týkat ožehavých témat, aby se lidé mohli předem odhlásit ze čtení nebo z účasti ve třídě při diskusích.

„Tito lidé dobrovolně cenzurují jeden druhého, umlčují se, aniž by k tomu byli nuceni. V jiných dobách v historii k tomu byly potřeba puče, kdy přišla vojenská síla, vzala vám práva a umlčela vás. Ale tato země si vybrala být umlčena, vybrala si vzdát se svých práv,“ pokračovala Parková.

KLDR je šílená, USA ještě šílenější

Svou zemi, ze které utíkala s matkou v roce 2007, přičemž padly do rukou obchodníků s lidmi, jež je prodali do otroctví, si Park neidealizuje.

„Severní Korea je pěkně šílená. První, co jsme se naučila od mámy, bylo, že nemám ani šeptat, protože by mě mohli slyšet ptáci a myši. Takže jsem věděla, jak nebezpečné bylo v mé zemi říkat špatné věci. Je to úplně šílené, naprosto neuvěřitelné. Ale ani Severní Korea není tak bláznivá, byla pěkně šílená, ale ne tak šílená,“ uvedla.

V KLDR se podle ní vůdcům vládne lépe, protože tam není žádný internet. Přiznala, jak moc sama podlehla propagandě, když věřila tomu, že i „drahý vůdce“ musí hladovět, když umírají hlady děti, a nedošlo jí, že nevypadal jako hladovějící.

„Tak to vypadá, když máte vymytý mozek. Svým způsobem mají v USA taky vymytý mozek. Dokonce i když je tu důkaz, který mají přímo před očima, tak ho nevidí. Vlastně ho vidí, ale zcela ztratili schopnost myslet kriticky,“ poznamenala.

Potíže prý měla také s tím, když se na začátku každého semináře studentů ptali, jakým rodem je mají oslovovat.

„Angličtina není můj jazyk. Učila jsem se ji jako dospělá. Někdy stále řeknu omylem on místo ona, a nyní mi říkají, abych jim říkala oni. Jak to mám dostat do svých vět? Byl to chaos,” doplnila. Korejština gramaticky nerozlišuje rod.

Američané nenávidí Ameriku

Na jedné lekci se prý asistent probírající západní civilizaci zeptal studentů, jestli mají problém s názvem tématu. Většina z nich zvedla ruce na znamení souhlasu a někteří dodali, že mají problémy s koloniálním zaměřením tématu. U každého problému nám vysvětlovali, že byl způsoben bílými muži,” řekla s tím, že jí to trochu připomínalo kastovní systém v KLDR, kde se lidé dělí podle svých předků a toho, co udělali.

Byla také zaskočená, jak často na úvod hodin zaznívala protiamerická propaganda. Prý jí to připomnělo dětství.

„Spojení americký bastard bylo jedno z těch, s nimiž Severokorejci vyrůstali,“ popsala. „Ve slovních úlohách z matematice říkali: Jsou tu čtyři američtí bastardi, když dva zabijete, kolik amerických bastardů zbývá k zabití?“

„Myslela jsem si, že Severokorejci jsou jediní lidé, kteří nenávidí Američany, ale ukázalo se, že je hodně lidí, kteří nenávidí Ameriku v Americe,” dodala s tím, že se nakonec naučila nechávat si své názory pro sebe, aby úspěšně dostudovala.

Autor: Alex Švamberk, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here