Na stavbách chybí lidé a vše zdražuje

0
463
Foto: Pixabay.com

Stavět je teď více než kdy předtím o nervy. K chronickému nedostatku řemeslníků se přidalo cenové šílenství. Skokově zdražují prakticky všechny stavební materiály i práce. Mnozí své stavby či rekonstrukce proto jen tak nedokončí. Nejhorší je to u těch, kteří vše financují nadoraz a mají hypotéky.

Hlad po řemeslnících roste posledních pět let. Už loni byla v porovnání s rokem 2016 o 40 procent vyšší poptávka po zednících a po kompletní stavební činnosti o 11 procent, ukazují data z poptávkového portálu Nejřemeslníci.cz. Přitom na řemesla se hlásí málo zájemců a covidová uzávěra učební obory ještě více přidusila.

Zavařené kalkulačky

Přitom řemeslníci si dnes často vydělají více než bílé límečky, tedy lidé v kancelářích. Například mladá podniková právnička u velké stavební firmy vydělává 35 či 40 tisíc korun, což mnozí instalatéři, tesaři, pokrývači a zedníci také, avšak přijdou si i na dvojnásobek. Lidí na práci rukama ale prostě není dost.

Také materiálové náklady na stavbu výrazně rostly již před současným šokem.

V porovnání let 2016 až 2020 zdražily rekonstrukce domů podle Nejřemeslníci.cz bezmála o 60 procent. Jen zednické práce jsou dražší o 40 procent, elektroinstalace o 35 procent, truhlářství o čtvrtinu.

Kdyby ale teď byly ceny jako na začátku roku, kdy se naříkalo na drahotu, stavitelé by se radovali. Stačilo šest měsíců a ceny letí nahoru jako vystřelená raketa.

Příčinou je vysoká poptávka nejen u nás, ale zejména v zahraničí, i těžkosti v důsledku pandemické uzávěry. Současně se někteří aktéři předzásobují a třeba v produkci dřeva „velký pohlcuje menší“.

„Dřevo jsem před měsícem nakupoval do 1200 Kč/ m3 a dnes už za 2600 Kč/ m3. Cena vzroste do konce roku minimálně ještě o dalších 50 procent. Před měsícem jsem prodával kubík hranolů za šest tisíc korun, dnes stojí deset tisíc,“ říká majitel pily Josef Csukas.

Jeden drobný příklad strmého zdražování za všechny: jekl 60 x 40 x 2. „Loni v listopadu stál 89kč/m bez DPH, letos v březnu 96kč/m, v dubnu 120kč/m, v květnu 156 Kč/m a v červnu už 170kč/m,“ všímá si řemeslník Jan Macháček.

Počítal-li investor, že mu stavba domu vyjde na 35, 40 tisíc za metr čtvereční, musí teď vzít v potaz i více než třetinový nárůst. Nehledě na ztráty způsobené tím, že na materiály se musí čekat. Kdo počítal s cenami z ledna a financuje dílo nadoraz, ten má teď neklidné spaní. Někteří už uvažují o pozastavení rozdělaného díla.

„Dodělám základy a stavbu nejspíše zastavím,“ potvrdil Právu čtenář Tomáš T.

„Od počátku roku 2021 sledujeme nárůst cen o deset až čtyřicet procent u všech používaných druhů oceli, dřeva, izolačních materiálů a obecně plastů. Nezáleží přitom na objemech ani na velikosti zákazníka. Ceny jsou vyšší pro všechny a ze strany výrobců se zkracují garance jejich výše i objemu dodávek,“ shrnul pro Právo ředitel Pozemního stavitelství Skanska Central Europe Petr Firbach. Problém podle něho není jen u nás, nýbrž po celé Evropě.

Autor: Jindřich Ginter, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here