V USA oficiálně varují před Pfizerem či Modernou kvůli vzácným zánětům srdce

0
557
Foto: Pixabay.com

Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) ve středu doplnil k mRNA vakcínám od Pfizeru/BioNTechu a Moderny varování ohledně možnosti výskytu velmi vzácných případů zánětů srdce u adolescentů a mladých dospělých. Už dříve poradní skupiny amerických Středisek pro kontrolu a prevenci (CDC) dospěly k závěru, že tyto záněty jsou spojené s očkováním, ale že přínos vakcín převažuje nad tímto rizikem.

CDC uvedly, že pacienti se záněty srdce po očkování se obecně ze symptomů zotavili a daří se jim dobře.

Americké ministerstvo zdravotnictví, které podpořily významné skupiny lékařů a zdravotnických představitelů, vydalo prohlášení, že vakcíny jsou bezpečné a vedlejší účinky týkající se srdce jsou „extrémně vzácné“. „Silně povzbuzujeme každého ve věku od 12 výše, kdo je oprávněn nechat se očkovat, aby si nechal dát vakcínu na základě jejího schválení k nouzovému použití,“ uvedlo ministerstvo.

CDC varovaly nemocnice a lékaře, aby sledovaly symptomy myokarditidy a perikarditidy, což jsou záněty srdečního svalu a osrdečníku způsobené většinou viry, kdy tkáň odumírá.

CDC zkoumají záněty srdce u mladých lidí po očkování už několik měsíců, zatím přímou vazbu nepotvrdily, i když u lidí mezi 12 a 24 lety je po podání druhé dávky větší počet lidí se záněty srdce, než v běžné populaci stejného věku.

I zdravotnické úřady v dalších zemích zjišťují, jaká případná rizika mohou představovat nové mRNA vakcíny a jak jsou vážná. Izraelské ministerstvo zdravotnictví v červnu oznámilo, že vidí možnou vazbu mezi těmito záněty a podáním očkovací látky od Pfizeru.

Pfizer, jehož vakcína je jako jediná schválena i pro podání u dětí nad 12 let, uvedl, že dříve nepozoroval žádný vyšší podíl srdečních zánětů, než jaký je v běžné populaci. Moderna sdělila, že ví o zprávách o případech zánětů srdce po podání mRNA vakcín a dodala, že spolupracuje se zdravotnickými úřady i zdravotníky na řešení této otázky.

Autor: Alex Švamberk, Novinky
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

Delta v Moskvě kosí i plně očkované

Indickou variantou koronaviru zvanou delta se mohou nakazit plně očkovaní jedinci, a dokonce i ti, kteří před vakcinací už jednou onemocnění prodělali. Řekl to podle agentury TASS moskevský starosta Sergej Sobjanin s tím, že podobné případy se objevily v metropoli u lidí, kteří se nechali naočkovat již dříve. Rusko hlásí od února nejvyšší počty úmrtí.

„Máme co do činění s novým kmenem, s novou mutací indického kmene,“ tvrdil Sobjanin.

„Je agresivnější, horší. To znamená, že je taky nakažlivější, že rychleji proniká do organismu. Aby se člověk nenakazil, musí mít dvakrát víc protilátek než u wuchanského kmene,“ dodal.

Indická mutace přitom podle analýzy deníku Financial Times už v Rusku, podobně jako v Británii či Portugalsku, dominuje.

Sobjanin připustil, že dříve vakcinované bude zřejmě nutné přeočkovat. Obě dávky některé z ruských vakcín dostalo 1,5 milionu Moskvanů.

Hrozba funguje

Rusové až dosud o očkování moc nestáli, ale povinná vakcinace s hrozbou vyhazovu z práce podle portálu kommersant.ru přináší své ovoce.

V řadě ruských regionů se v uplynulých dnech počet lidí, kteří se hlásí na očkování, zvýšil téměř dvojnásobně.

Podle portálu v Moskvě, kde se opatření má týkat asi 60 procent pracujících, vznikají dokonce fronty na očkování. Povinnou vakcinaci nařídilo 11 z 85 ruských regionů.

Řada dalších opatření se chystá, ale experti odhadují, že úřady tak dosáhnou maximálně dalších deseti procent očkovaných.

Sociolog Alexej Firsov podotkl, že roste také počet odpůrců nucené vakcinace. Podle průzkumu americké společnosti Morning Consul Rusko v nedůvěře obyvatel k očkování proti koronaviru dokonce vede.

Zatímco ve Spojených státech vakcínu odmítá 20 procent respondentů, v Rusku je to 37 procent.

Potíže v Petrohradě?

Epidemiologická situace se nezhoršuje jen v Moskvě. Na sociálních sítích se objevily záběry z nemocnice, kde pacienti neleží v pokojích, ale na postelích i matracích na chodbách.

Autor videa tvrdí, že jde o městskou nemocnici číslo 15 v Petrohradě a pacienty s covidem-19. „Na matraci a šup na chodbu. Ale ve zprávách je všechno v pořádku. Postele jsou, buďte v klidu,“ říká hlas k videu.

Záznam podle serveru RBK zveřejnil uživatel jménem Kirill Jurjevič, bratr jednoho z pacientů zmíněné nemocnice. Podle petrohradských úřadů jsou covidová lůžka v nemocnicích obsazena z 90 procent a je jich celkem devět tisíc.

Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17 594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 548 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vládní operativní štáb.

Ten o den dříve hlásil 16 715 nových případů a 546 úmrtí. Počet nově ohlášených úmrtí za den je nejvyšší od února. Úřady přírůstek nakažených připisují nové variantě koronaviru delta, poznamenala agentura Reuters.

Autor: ama, brw, Právo
Zdroj: https://www.novinky.cz/….cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here